Jarné herné novinky sú plné akcie a výbornej grafiky

Zahrajte sa s nami aktuálne novinky zo sveta PC, PS a Xbox hier. O akciu a výbornú grafiku nebude núdza.

Resident Evil 7: Biohazard

Séria Resident Evil je tu s nami už pomerne dlho a počas svojej existencie zažila svoje vrcholy aj pády. Zatiaľ čo za vrchol by sme mohli považovať 4-ku, ktorá prišla s mnohými inováciami, tak autori z Capcomu by asi sami najradšej zabudli na to, že vykonali na hráčoch takú akčnú lobotómiu, akou bola 6-ka.

Táto séria je najsilnejšia, keď v nej cítite hororové prvky. Tie sa ale z posledných dvoch dielov vytratili. Aj preto sa to Capcom snaží napraviť v novinke Biohazard, ktorá hneď v úvode roka príjemne prekvapila.

Hlavnou postavou je Ethan Winters, ku ktorému sa dostane video jeho niekoľko rokov nezvestnej manželky Mii. Ethan sa v snahe získať odpovede vydáva na juh Ameriky do močaristej Louisiany, kde sa dostáva do opusteného sídla rodiny Bakerových.

ZDROJ | residentevil7.com

Úprimne povedané, Ethan je charizmatický asi ako kýbeľ betónu, ale pre potreby hry je postavou absolútne ideálnou. Nejde o žiadneho člena špeciálnej jednotky, ani policajta, ako to zvykne byť bontónom tejto série, ale ide o obyčajného chlapíka, ktorý svojimi poznámkami pripomína nejeden béčkový horor.

Hra si vypožičiava mnoho prvkov z iných survival sérií, ale aj z filmov, hlavne z Texaského masakru motorovou pílou. Najväčším plusom hry je samotná rodina Bakerovcov, ktorá je infikovaná neznámym vírusom.

Hlava rodiny Jack, jeho manželka Marguerite a ich syn Lucas vás privítajú, ako sa na poriadny horor patrí a ich spracovanie je bezchybné.

Na jednej strane naháňajú hrôzu, no na strane druhej chcete o nich vedieť viac a snažíte sa dopátrať ku koreňom ich nákazy. Najväčšou zmenou, čo sa herných mechanizmov týka, je využitie pohľadu kamery z prvej osoby.

Mnohí fanúšikovia série budú túto zmenu ťažko prehĺtať, no ak sa rozhodnú dať hre šancu, tak neľutujú a pochopia, prečo sa takto Capcom rozhodol.

Úvodné dve hodiny hry sú totiž veľmi intenzívne survival hororové. Sila hry tkvie v momentoch, keď máte po ruke minimum zbraní a ide po vás jeden z nezastaviteľných členov rodiny.

Pritom každý z nich je úplne rozdielny. Zatiaľ čo Jack prezentuje čistú brutalitu, Lucas sa vás naopak snaží dostať svojou inteligenciou.

ZDROJ | residentevil7.com

Väčšinu času sa konfrontácii pokúšate vyhnúť a snažíte sa utiecť, alebo schovať, ale v určitých momentoch vám hra dáva jasne najavo, že je načase bojovať.

Spočiatku budete mať po ruke iba zbrane ako nôž, sekera, alebo pištoľ, no s postupom času sa váš inventár začne rozrastať. Mnohé predmety, ktoré môžete v prostredí nazbierať, sa dajú skombinovať na vytvorenie nábojov, liečiva, alebo úplne nových zbraní.

Samotný inventár nie je najšťastnejšie riešený a pôsobí trošku staromódne. V hre sa nachádzajú určité bezpečné miestnosti slúžiace na ukladanie a pretriedenie inventáru. Do hry sa dostali aj štandardnejšie monštrá nazývané Molded, ktoré môžete rozdeliť na štyri druhy.

V tomto ohľade by sa možno zišla väčšia rozmanitosť, lebo oproti šialenej rodinke sa javia ako slabší odvar. Ale práve prítomnosť monštier vám začne postupne viac a viac pripomínať klasickú Resident sériu.

Na škodu je, že autorom sa nepodarilo udržať hutnú atmosféru z úvodu a v poslednej štvrtine hra naberá síce akčnejšie kontúry, ale zato stráca trochu dych.

Výhodou je, že do hry sa môže pustiť aj úplný nováčik, ktorý sériu nepozná, no pre fanúšikov sú tu poschovávané rôzne odkazy a prepojenia. Príjemným spestrením sú hlavolamy a pridanie hrateľných VHS kaziet, prostredníctvom ktorých sa dozviete viac o deji, ale aj o tom, čo vás možno čaká za rohom.

Graficky hra exceluje vo vyobrazení modelov postáv a v nasvietení, no bohužiaľ v iných ohľadoch pôsobí občas staromódne, nepotešia hlavne poklesy snímkovania. Naopak zvukovej stránke, hudbe a dabingu niet čo vytknúť.

ZDROJ | residentevil7.com

Životnosť hry záleží od vašej chuti prehľadávať prostredia, ale očakávajte niečo medzi 8-10 hodinami, pričom vám ju môžu predĺžiť plánované DLC rozšírenia. Ak ste majiteľom PS VR, tak táto hra by pre vás mala byť jednoznačnou kúpou, pretože lepší kúsok vo virtuálnej realite na Playstation momentálne nenájdete.

Biohazard je nesmierne vítanou zmenou a výborným oživením série, ktorá posledné roky tápala. K záveru síce stráca na atmosfére, no aj tak ide o titul, ktorý by milovníci hororov nemali vynechať.

Hodnotenie: 85%

Platformy: PC, PS4, PS VR, Xbox One

Sniper Elite 4

Ak ste hrali predchádzajúce časti od štúdia Rebellion, tak viete, čo očakávať, pričom 4-ka je jednoznačne najlepším dielom.

Séria sa preslávila röntgenovými spomalenými zábermi, kde si do sýtosti môžete užiť detailné zábery roztrieštených kostí, prestrelených orgánov vrátane takých detailov, ako sú prestrelené semenníky.

Príbehovo sa pohybujeme v roku 1943 pred operáciou Avalanche v Taliansku. Slovo príbeh je však trochu prehnané, pretože tak ako pri predchádzajúcich dieloch, i tu pôjde len o veľmi jednoduchú kostru.

Znova sa zhostíte agenta OSS Karla Fairburnea, ktorý má za úlohu zlikvidovať zbrane vytvárajúce hrozbu znemožnenia úspechu operácie Avalanche.

ZDROJ | sniperelite4.com

Postavy sú kŕčovité a nezaujímavé, ale veľmi vám to nevadí, pretože hrateľnosť je skutočne výborná.

Najpozitívnejšou zmenou sú veľké otvorené prostredia, ako napríklad mestečká, prístavy, alebo pevnosti. Rozširujú vaše možnosti postupu k jednotlivým cieľom a umožnili do hry pridať aj vedľajšie misie.

Hlavných misií je tu 8 a v každej lokalite sa zdržíte okolo hodinky a pol, ak sa snažíte splniť väčšinu úloh tichým postupom.

Autorom sa vďaka výborne nastaveným úrovniam obtiažnosti podarilo hru sprístupniť širším masám, od víkendových hráčov až po ľudí, ktorí očakávajú väčšiu výzvu.

Jednoduchšie úrovne okrem ľahšej AI ponúkajú plno informácií prostredníctvom HUD-u, no hlavne asistenciu pri streľbe. Na vyššej úrovni pritvrdí AI a pridáva sa väčšia balistická reálnosť, kde musíte myslieť aj na poveternostné podmienky, gravitáciu vystreleného projektilu vzhľadom na uhol streľby a vzdialenosť od cieľa.

Čo sa zbraní týka, tak tu chýba väčšia variabilita a hoci autori pridali rôzne možnosti vylepšení, tak tieto upgrady nemajú dostatočnú hĺbku a chýba im väčší význam.

Hrateľnosť je výborne vyladená a zábavná, no nevýhodou je AI nepriateľov, ktorá vie byť v istých momentoch extrémne tupá a inokedy zas máte pocit, že má nadľudské schopnosti.

ZDROJ | sniperelite4.com

Okrem kampane hra ponúka multiplayer v podaní štandardného a Team Deathmatch, boj o rádiové veže (kontrolné body), odolávanie hordám nepriateľov a iné módy. Najzaujímavejším sa javí Overwatch mód, kde jeden z vás ostreľuje z diaľky a poskytuje krytie pre parťáka, ktorý vykonáva čistku nablízko.

SE4 je podareným pokračovaním, ktoré by mohlo byť naozaj vynikajúce nebyť chýb v umelej inteligencii a v podstate absentujúceho príbehu.

Hodnotenie: 79%

Platformy: PC, PS4 Xbox One

Greedfall

Nový RPG titul s fantasy prvkami od francúzskeho štúdia Spiders, ktoré nám v minulosti prinieslo Bound by Flame či Technomancera, sa bude odohrávať v koloniálnej ére 17. storočia na opustenom ostrove. Tu sa proti sebe postavia noví osadníci a domorodci, ktorých chránia nadprirodzené bytosti.

ZDROJ | playstation.com

Vizuálna stránka má byť inšpirovaná dobovým barokovým umením a autori sľubujú hlboký rozvoj postavy, ale aj voľnosť pri riešení úloh. Nie všetko teda budete musieť riešiť bojom, ale využívať budete môcť aj diplomaciu, alebo ľsti.

Dátum vydania: 2018

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Farpoint

Playstation postupne začína prezentovať väčšie množstvo titulov pre ich virtuálnu realitu. Novým prírastkom bude táto sci-fi strieľačka od štúdia Impulse Gear.

Vašou misiou bude vyzdvihnúť vedcov študujúcich anomáliu na Jupiteri, no táto anomália vás prenesie do neznámeho sveta plného agresívnych mimozemšťanov.

ZDROJ | playstation.com

Hra bude taktiež ideálnym prostriedkom na využitie PS VR Aim Controller ovládača, ktorý bude slúžiť ako vaša pomyselná zbraň umocňujúca VR zážitok. Rátajte s tým, že grafika bude obmedzená momentálnymi VR možnosťami, no nebude to žiadna tragédia.

Dátum vydania: zatiaľ neznámy

Platformy: PS VR

Apocalypse Now

Ako už názov prezrádza, pôjde o herné prevedenie kultového antivojnového filmu z roku 1979, v našich končinách známeho ako Apokalypsa, od režiséra Francisa Forda Coppolu.

Zaujímavosťou je, že okrem herných veteránov, ktorí robili na hrách ako Gears of War, alebo Fallout, na tomto titule pracuje aj Coppolova spoločnosť American Zoetrope.

ZDROJ | polygon.com

Pôvodne odštartovaný kickstarter s cieľom nazbierať 900-tisíc dolárov bol zrušený a namiesto neho autori začali s crowdfundingom na ich webstránke. Žánrovo by malo ísť o pohlcujúce psychedelicko-hororové RPG.

Dátum vydania: zatiaľ neznámy

Platformy: PC

Autor: Peter BAČA

Komentáre k článku