ČO do androidu spod stromčeka? Len tie najlepšie hry!

Moderné smartfóny a zvlášť tablety sú výbornými hernými zariadeniami. Špecialitou OS Android je navyše ich nízka cena. Grafika napreduje míľovými krokmi, množstvo vývojárov sa úspešne usiluje prinášať nové nápady (ostatní kopírujú a vylepšujú) a počet hier v Google Play sa tak počíta na stotisíce. My sme sa rozhodli vybrať 25 tých, ktoré sú podľa nás najlepšie. Vopred vás však varujeme – dnešné prepracované hry sú extrémne návykové, zvlášť tým, že smartfón máte stále so sebou.

ČO do Androidu spod stromčeka? Aplikácie, ktoré musíte mať!
ČO do iPhone alebo iPadu spod stromčeka? Aplikácie, ktoré by ste nemali prehliadnuť!
Všetky Android hry (a aplikácie), ktoré sme kedy otestovali

Smartfón

Ako na to?

Skôr než sa pozrieme na zoznam, zopakujme si v krátkosti postup pri inštalácii programov v operačnom systéme Android (pokiaľ ste čítali prehľad top 25 aplikácií, môžete preskočiť na rebríček). Vyžadujú sa dva predpoklady: aktívne internetové pripojenie a prístroj spárovaný s kontom Google. Na internet sa dostanete prostredníctvom mobilnej siete operátora (iba pokiaľ máte zaplatený dátový paušál, v opačnom prípade je surfovanie extrémne drahé!) alebo Wi-Fi siete, či už vašej domácej, tej v práci alebo niektorej z verejných. Pripojenie musí byť nastavené a v momente potreby zapnuté. Ďalej je nevyhnutné prihlásiť sa v smartfóne na vaše konto Google, resp. Gmail. Systém vás k tomu vyzve automaticky pri prvom otvorení aplikácie Gmail alebo Google Play, čo je obchod s aplikáciami. Ak Gmail ešte nemáte, musíte si vytvoriť novú e-mailovú schránku. Po týchto krokoch môžete aplikácie vyhľadávať prostredníctvom služby Google Play priamo vo smartfóne/tablete. Odporúčame však sofistikovanejší spôsob. V každom článku o aplikáciách na Techboxe nájdete odkaz, cez ktorý sa dostanete do webovej, t. j. počítačovej verzie Google Play. V „profile“ aplikácie si pohodlne prehliadnete ďalšie informácie, scrennshoty či videá a jednoducho kliknete „inštalovať“. Ak ste aj na počítači prihlásení na Gmaili, programy sa do smartfónu automaticky stiahnu pri najbližšom zapnutí internetového pripojenia. Na sťahovanie aj aktualizovanie dôrazne odporúčame využívať Wi-Fi sieť – aplikácie majú bežne desiatky MB (HD hry stovky), takže by ste si rýchlo minuli svoj dátový balík.

Smartfón

Opomenúť nesmieme ani otázku (ne)bezpečnosti OS Android. V zásade platí to, čo vo Windows svete – ak dodržíte pár jednoduchých zásad a nebudete pochybný obsah vyhľadávať, musel by to byť veľmi silný malvér, aby vám mohol uškodiť. Hrozby však existujú. Google totiž presadzuje liberálny a otvorený prístup k vývojárom – zaplať si za založenie konta a pridávaj čo chceš. Aplikácie samozrejme gigant kontroluje a nebezpečné maže, no kým ich nájde, môžu byť zdrojom nákazy. Ako sa chrániť? Priamo v Google Play máte množstvo zbraní. Ak má aplikácia vysoký počet stiahnutí (aspoň 100 000), množstvo hodnotení (aspoň 1 000 a prevažne pozitívnych – priemerne aspoň 4 hviezdičky) alebo od vývojára už používate iné aplikácie, toto všetko zvyšuje dôveryhodnosť programu. Istotu vám však dá až sekcia Povolenia (Permissions). Tá hovorí, ku akým systémovým nástrojom má aplikácia prístup – napr. ukladanie súborov do pamäti, použitie fotoaparátu na účely pridania snímky na sociálnu sieť, zapnutie GPS na účely navigácie… Ak tu objavíte niečo podozrivé, čo nesúvisí s účelom aplikácie (napr. odosielanie platených SMS prostredníctvom hry), program prináša potenciálne nebezpečenstvo a radšej si ho preverte. Na Techboxe samozrejme píšeme iba o spoľahlivých programoch, no povolenia aj tak vždy čítajte – vývojári aplikácie často aktualizujú, pridávajú nové funkcie a tým sa menia aj zásahy aplikácie do systému. Samozrejme existujú aj „antivírusové“ programy pre OS Android, pokiaľ však dodržíte vyššie uvedené zásady, nemusíte si nimi zaťažovať prístroj a prípadne peňaženku.

VIAC K TÉME: Mobilné OS a vírusy

VIAC K TÉME: Najväčší boom malvéru zažíva Android

Čo sa týka nakupovania platených aplikácií, na tento účel budete potrebovať platobnú kartu a jej údaje zadané v systéme Google Play. Internetové platby sú veľmi citlivá záležitosť, preto vždy využívajte bezpečný prístroj a bezpečné pripojenie. V prípade smartfónu to znamená dodržiavanie spomínaných zásad bezpečnosti, počítač zas má mať aktívny bezpečnostný program (antivírusový softvér) s pravidelnou aktualizáciou, rovnako musí byť aktuálny aj operačný systém, internetový prehliadač a ideálne aj všetky ostatné programy. Pod bezpečným pripojením sa rozumie buď káblové pripojenie (na druhu – ADSL, optika – nezáleží), alebo heslom a šifrovaním zabezpečená Wi-Fi sieť. Bezplatné verejné siete, ktoré nepožadujú heslo, sú na prenos citlivých údajov nevhodné.

Smartfón

Ak by ste si však prešli náš seriál aplikácií, zistili by ste, že platiť za nákup aplikácie je nutné naozaj iba zriedka. Google vytvoril vo svojom obchode podmienky pre takú brutálnu konkurenciu, že Android softvér je podstatne lacnejší než iOS alebo Windows Phone aplikácie. Ku plateniu sú tlačení akurát najnáročnejší používatelia (často existujú dva varianty aplikácie, pričom všetky pokročilé funkcie má iba ten platený). GPS navigácie, niektoré HD hry a nové originálne programy (ktoré väčšinou niekto skopíruje a v neúplnosti ponúkne zadarmo) platené ešte sú, no vývojári čoraz viac volia iné cesty – reklamné bannery v aplikácii a obzvlášť v hrách doplnky, bez ktorých je hra ukrutne ťažká. Situácia je horšia z pohľadu vývojárov, ale výborná pre používateľa – väčšina si nemusí kúpiť ani jeden jediný program. Ale teraz už spomínaný rebríček.

Smartfón

1. Brain Genius Deluxe

Hry nemusia byť iba o zabíjaní času a mozgových buniek, naopak. Brain Genius Deluxe formou jednoduchých cvičení rozvíja váš mozog a výborne vás k tomu motivuje.

Podrobný test

 

2. Six Guns

Výborný HD vestern s otvorenou krajinou a množstvom úloh, ktoré môžete plniť v ľubovoľnom poradí. Dopredu vás ženie túžba po silnejších zbraniach, rýchlejšom koníkovi či odolnejšom oblečení.

Podrobný test

3. Angry Birds

Popravde, mne osobne už nahnevaní vtáci poriadne lezú na nervy, ale hraním Angry Birds si zrejme musí prejsť každý hráč. Je to jednoducho legenda.

Podrobný test

 

4. Fire Ball

Cieľom hry je postupne zmenšovať plochu, po ktorej sa pohybujú guľôčky, a to bez ich zásahu. Výborne precvičí vaše reflexy a šikovnosť.

Podrobný test

Fire Ball

5. Temple Run

Výborná behačka, či skôr „utekačka“ na dlhé chvíle. Učinili ste archeologický nález, za pätami však máte vraždiace monštrá a pred sebou nevyspytateľnú cestu. Musíte prežiť čo najdlhšie a pritom zbierať mince, za ktoré si kúpite výbavu, ktorá vám pomôže nabudúce.

Podrobný test

 

6. Drag Racing

Jedna z najsťahovanejších hier v Play. Ako názov hovorí, ide o automobilové pretekanie po rovinke s pevným štartom. Výhra však nie je ľahká, ide o súhru výkonu auta, tuningu a stratégie. Pretekať môžete aj online.

Podrobný test

Drag Racing

7. Ghost Wars Pro

Princíp tejto strategickej hry sa ťažšie vysvetľuje, v spojení s perfektným systémom vylepšovania bojovníkov však tvorí jednu z najnávykovejších hier Android sveta.

Podrobný test

 

8. Samurai vs Zombies

V úlohe samuraja bránite svoju dedinu pred nájazdmi zombíkov a iných monštier. Na pomoc môžete privolať vojakov, väčšina záťaže však zostáva na vás. Dlhé hodiny vás udrží rozsiahly systém vylepšovania prakticky čohokoľvek v hre.

Podrobný test

9. Milionář

Legendárna televízna súťaž, ktorú si chcel vyskúšať skoro každý. Teraz môžete. Databáza českých otázok je dostatočne veľká na to, aby sa nestihli opakovať dosť dlhý čas.

Podrobný test

 

10. Defender II

Ďalšia návyková hra s prepracovaným systémom upgradov. Hlavnou myšlienkou je v tomto prípade obrana hradieb lukostreleckou vežou pred hordami nepriateľov.

Podrobný test

11. Cartoon Wars 2

Stavia na rovnakom princípe ako Ghost Wars Pro, avšak pridáva druhý herný režim (boj jediného hrdinu), systém upgradov a následne návykovosť posúva ešte ďalej.

Podrobný test

 

12. Let´s Golf! 3 HD

Výborný golf v prekrásnej grafike, ktorému nechýba nič – jednoduché ovládanie, vylepšovanie objektov, hrateľnosť, lokálny a globálny multiplayer… Ak sa však rozhodnete pánom z Gameloftu nedať zarobiť, pripravte sa na (ne)jedno obmedzenie.

Podrobný test

13. Brain Age Test Free

Chcete vedieť, v akom stave je váš mozog? Unavený ako v dôchodku alebo rýchly ako za čias základnej školy? Táto aplikácia vás zmeria a zároveň motivuje k zlepšeniu.

Podrobný test

 

14. Radiant Defense

Veľmi populárnym žánrom (medzi hráčmi aj vývojármi) je aj tower defense, kde staviate a vylepšujete veže strieľajúce po vlnách nepriateľov. Možno najďalej je nápad dotiahnutý v tejto hre.

Podrobný test

15. GT Racing Motor Academy Free+

Výborná automobilová HD hra s množstvom áut a pretekov na športových okruhoch. Má to však háčik – bez platenia je veľmi ťažká.

Podrobný test

16. SushiChop

Máte rýchle prsty? Tak sekajte ryby podľa objednávok, ale pozor na tie pozáručné! Ak vydržíte dosť dlho, môžete zvýšiť intenzitu bonusov a tým dĺžku ďalšieho pokusu.

Podrobný test

17. Gravity Defied

Legenda Java telefónov sa vrátila v Android verzii. Zdolávanie horských kopcov a priepastí na motorke je stále rovnako ťažké a vzrušujúce.

Podrobný test

18. Air Control

Byť letovým dispečerom je hračka, nie? Veď stačí vytýčiť prichádzajúcim lietadlám dráhu k pristávacej ploche. Problém nastáva, pokiaľ sú ich vo vzduchu desiatky a ich trajektórie sa nebezpečne križujú. Ako dlho vydržíte?

Podrobný test

 

19. Bug Village

Hra určená skôr deťom. Staráte sa o malú kolóniu mravčekov a včielok, kŕmite ich, staviate im príbytky, prideľujete práce a riešite ich problémy.

Podrobný test

20. Office Gamebox Free

Sada troch hier s kancelárskou tematikou. Hod papiera do koša (alebo kolegov), hod tučniaka do diaľky a adrenalínová jazda na kancelárskej stoličke.

Podrobný test

 

21. SPB Brain Evolution

Logická hra zameraná na zlepšenie celého radu atribútov vášho mozgu. Určite stojí za vyskúšanie a ak vám štyri cvičenia nebudú stačiť, aj za kúpu.

Podrobný test

 

22. Deer Hunter Reloaded

Chceli by ste si vyskúšať poľovačky? Nakúpte tie najmodernejšie zbrane, podporné technológie a hor sa na všetky druhy zveri. Moment prekvapenia však máte iba jeden a aj preto je hra pomerne ťažká. Na rozdiel od reálnych poľovačiek je bez negatívnych následkov.

Podrobný test

23. Robotek

Sci-fi stratégia s jednoduchým ovládaním a krásnou grafikou plnou efektov.

Podrobný test

24. Dynamite Fishing

Rybačky s poriadnou dávkou hyperboly. Namiesto stoličky na brehu ste v motorovom člne, namiesto udice dynamit či raketomet (alebo aj atómovku a iné bizarnosti) a namiesto pokojných dlhých rozhovorov chvíle zahustenej zábavy. Dopredu ženie nakupovanie nových objektov.

Podrobný test

25. Townsmen 6

Ďalší návštevník z Java histórie je na poslednom mieste kvôli trochu ťažšiemu ovládaniu a nutnosti istý čas sa učiť, ako hra funguje. Keď to ale dokážete, otvorí sa vám brána k jednej z najlepších stratégií všetkých mobilných čias.

Podrobný test
Veríme, že rebríček vás zaujal a niečo ste si vybrali. Android hier existujú už stotisíce a vybrať 25 tých najlepších nebolo jednoduché. V každom prípade, ak sa vám máli, sledujte našu pravidelnú rubriku Android aplikácií, kde ich nájdete niekoľkonásobne viac a každý týždeň jednu novú. Tiež budeme radi, ak sa so svojím výberom pochválite v diskusii.

Foto: Google Play, TECHBOX

Komentáre k článku