Reklama

9 tipov, ktoré vám uľahčia prácu s Googlom

Marek Hudák

Hádam každý už používa internetový vyhľadávač Google, na ktorom denne strávi určitý čas. Nechajte sa inšpirovať naším výberom 9 tipov, ktoré vám vo viacerých prípadoch ušetria zopár minút.

Populárny Google vyhľadávač sa každoročne vyvíja a zlepšuje svoje funkcie s cieľom nielen zrýchlenia výpisu výsledkov. Medzi tie najčastejšie v roku 2016 patrili tie, ktoré nejako súviseli s výrazom Pokémon Go, iPhone 7Donald Trump (súčasný prezident Spojených štátov amerických).

Pozrime sa však na to, ako si poradiť s komplikovanejšími požiadavkami, ktoré vďaka množstve dostupných funkcií vôbec nemusia pre vás predstavovať problém.

Používajte úvodzovky a hviezdičky

O triku s úvodzovkami ste už asi počuli. Stačí dať jednoducho do úvodzoviek výraz zložený napríklad z dvoch slov a Google vám ho vyhľadá presne tak, ako ste ho zadali.

Zaujímavejším pomocníkom sú však hviezdičky. Funkcia funguje na princípe použitia úvodzoviek s kombináciou jednej či viacerých hviezdičiek.

Oceníte to predovšetkým, keď hľadáte názov pesničky podľa úlomkov z textu a tiež, keď sa zaujímate o špecifické otázky. Napríklad: „Mac alebo *“,  „Android alebo *“ či v angličtine “* is cheaper than beer”. Najväčší potenciál však objavíte práve v angličtine, kde vás nebude obmedzovať skloňovanie.

Pozrite si

Koľko investoval Google v roku 2016? Viac než 732 miliónov dolárov

Vyhľadávajte len na konkrétnej stránke

Síce mnohé moderné webové portály už ponúkajú funkciu vyhľadávania na stránke stlačením klávesy Tab v prehliadači Chrome, no pre používateľov s komplexnejšou požiadavkou a návštevníkov nepodporovaných stránok je alternatívou táto funkcia.

Zadaním príkazu Tesla site:techbox.dennikn.sk sa vyhľadá každá spojitosť so slovíčkom Tesla na našom portáli. Pre ešte lepšiu špecifikáciu môžete implementovať úvodzovky či hviezdičku. Napríklad: „Tesla autopilot“ site:techbox.dennikn.sk alebo „* autopilot“ site:techbox.dennikn.sk.

Nutričné hodnoty

Už aj Google vám dokáže poskytnúť komplexné informácie o vašom dennom kalorickom príjme. Po zadaní textu kuracie mäso, zemiaky, ryža či mnohé ďalšie získate okamžite širší prehľad o tom, ako sa stravujete. Dokonca v mnohých prípadoch je aj možnosť špecifického výberu (napríklad pri mäse).

Kto na koho odkazuje

Funkcia, ktorú pravdepodobne využijete len zo zaujímavosti, ponúka možnosť zobrazenia nielen článkov, ktoré odkazujú na zadanú stránku. Napríklad: link:techbox.dennikn.sk alebo vo svete známy web NY Times link:nytimes.

Matematika a Google

Nemáte po ruke kalkulačku alebo sa vám nechce spúšťať tú systémovú? Poslúžiť môže aj otvorený Google, ktorý v mnohých prípadoch dokáže ešte viac, ako by ste očakávali.

Napríklad zadaním príkazu 8*5 vám zároveň napíše výsledok, no aj otvorí svoju vlastnú kalkulačku, ktorá je podobná tej, ktorú ponúka operačný systém Windows.

Okrem toho vám zobrazí aj graf funkcie cos(2*x), sin(2*x), cos(x) a mnohých ďalších. Užitočná je tiež funkcia rýchleho prevodu do domácej meny. Stačí napísať sumu a ukončiť ju medzinárodným označením meny a Google vám okamžite vypíše prepočet na eurá.

Taktiež môžete využiť prevod akýchkoľvek iných jednotiek dĺžky, váhy, objemu či čohokoľvek iného.

Viaceré možnosti

V prípade, že viete, čo chcete nájsť, no ste si vedomí viacerých pomenovaní danej veci či služby, použite anglickú skratku OR.

Pozrite si

Google Mapy zobrazujú už aj dostupnosť pre hendikepovaných

Priaznivci elektromobilov ocenia určite príkaz Faraday OR Rimac, vďaka ktorému získajú súčasne výsledky pre obe značky. Podobne to platí aj pri iných autách, značkách alebo čomkoľvek. Samozrejme je možná kombinácia s predchádzajúcimi príkazmi.

Definovanie

Zaujíma vás definícia určitých výrazov? Stačí napísať do Google vyhľadávača napríklad define: bicykel a na základe materiálov uverejnených v slovenskej aj českej verzii portálu Wikipedia dostanete odpoveď.

Stretnúť sa však môžete aj s prekvapivými výsledkami. Pre lepšiu predstavu vymeňte slovo bicykel za kráľ. Testovaním určite narazíte na mnohé podobné a prekvapivé definície.

Konkrétny typ súboru

Počas hľadania elektronických knižiek či iných materiálov do školy alebo práce môžete oceniť príkaz špecifikujúci presný typ súboru.

Napríklad študent programovania ľahšie nájde elektornickú knižku k danému jazyku s príkazom c++ programovanie filetype:pdf. V prípade hľadania iných materiálov stačí zmeniť príponu súboru na rar, exe, doc a podobne.

Pozrite si

Rok 2016 v Google – najvyhľadávanejšie výrazy na svete

Jednoduchosť

V zásade si každodenné vyhľadávanie uľahčite zadávaním kľúčových slov. Tiež nezabúdajte na dostupné karty (obrázky, videa, mapy či správy). Spomínané príkazy vyššie oceníte predovšetkým pri komplexnejších požiadavkách.

Za zmienku stoji aj ,,domýšľavosť“ systému, čo spôsobí, že aj keď sa pomýlite, tak Google vám ukáže, to čo ste skutočne chceli zadať. Platí to napríklad aj pre Nver Gna Gve Yo Up 🙂 .

V komentároch uvítame ďalšie užitočné tipy a taktiež aj vaše poznatky k problematike.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.