6 zamestnaní zajtrajška – aká práca bude hrať prím v budúcnosti?

Technológie hýbu svetom a platí to aj pre naše zamestnania. Robotizácia a informatizácia sú hlavnými trendmi, kvôli ktorým sú potrebné aj nové druhy práce. Aké to sú?

Informatika je štúdijný odbor, ktorý je v dnešných firmách najviac žiadaný. To však neznamená, že iné práce a odbory nebudú potrebné. Vybrali sme pre vás šestku nových zamestnaní, ktoré budú postupne vznikať a dominovať na trhu technologickej budúcnosti.

1. Učiteľ robotov

Nebojte sa, že by vám nejaký robot vyfúkol vašu prácu. Keby aj áno, bude potrebné, aby týchto robotov niekto učil a staral sa o nich. Umelá inteligencia je jedna vec, no učenie robotov konkrétnym úlohám je potrebné tiež.

Učenie bude prebiehať primárne na úrovni programovania a počítačových či technických úprav. Napriek tomu však bude nutná konzultácia a kontrola zo strany tých, čo prácu vykonávajú, čiže učiteľov, doktorov, technikov atď.

ZDROJ | Mashable

2. Manžér pre robotov a ľudí

Kým v dnešnej dobe je bežné, aby mal niekto na starosti iba robotov a technické záležitosti a niekto chod celej firmy a ľudských zdrojov, v budúcnosti sa tieto dve časti viac integrujú.

Implementácia správnej technológie či výber správneho zamestnanca sa nezaobíde bez potrebných znalostí šéfa firmy. Manažment práce a rozdelenie firmy sa zmení od základov. Príkladom sú už existujúce spoločnosti, ktoré fungujú na kombinácii robotických a ľudských pracovníkov.

Pozrite siElon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný

3. Právnici pre umelú inteligenciu

Toto už trochu znie ako sci-fi, ale je potrebné, aby bola umelá inteligencia chránená aj právne. V Európe sa jednotlivé vlády už začínajú obzerať po reguláciách, ktoré by sa venovali robotom a ich inteligencii.

Takýmito opatreniami sa myslí v prvom rade možnosť zažalovať robotov a ich majiteľov alebo zaviesť právny termín elektronická osoba. Tak ako je dnes veľa právnikov-odborníkov na právo o duševnom vlastníctve, tak sa budú právnici umelej inteligencie rozširovať v najbližšej budúcnosti.

ZDROJ | Quantic Post

4. Manažér pre transformáciu a robotizáciu

Nebudú to roboty, kto bude riešiť kľúčové otázky firmy. Hlavnú úlohu bude mať naďalej človek, ktorý sa bude starať o transformáciu a chod spoločnosti tak ako je to doteraz. V podstate nejde o novú prácu, no ten, kto bude v čele firmy, bude musieť okrem iného disponovať aj znalosťami z robotizácie a automatizácie.

Keďže čoraz viac firiem bude prechádzať na digitálne riešenia a robotov, je potrebné, aby tieto zmeny niekto inicioval a aby v prípade nutnosti posúval technologickú vyspelosť firmy dopredu.

ZDROJ | Wat

Pozrite siEx_Machina: kedy prestáva byť umelá inteligencia umelou?

5. Manažér pre autonómne autá

Okrem bežnej robotizácie budú novým odvetím priemyslu aj autonómne vozidlá. Čo raz hlbšia integrácia umelej inteligencie (AI) a internetu vecí (IoT) spolu s novými aplikáciami vyvolá aj rozmach práce práve s takýmito autami.

Nielenže bude potrebný človek, ktorý bude dohliadať nad autonómnym chodom auta a v prípade poruchy bude poskytovať 24-hodinovú podporu, ale aj človek, ktorý bude mať na starosti školenia a výučbu práce s takýmito autami.

ZDROJ | The Verge

6. Odborník na kybernetickú bezpečnosť

Napriek tomu, že toto odvetvie už existuje a venuje sa mu množstvo odborníkov, v budúcnosti bude táto práca ešte dôležitejšia. Kybernetických útokov pribúda a sú čoraz väčšie, čo sme mohli vidieť aj na ransomware WannaCry, ktorý postihol viac ako 150 štátov po celom svete.

Dôležité je pripomenúť, že otázka kybernetickej bezpečnosti nebude prepojená len s odborom informatika, ale aj s humanitnými odbormi a politikou, keďže okrem jednotlivcov a organizovaných hackerských skupín existujú aj štátni a štátom-podporovaní aktéri, ktorí sa snažia pomocou útoku ovplyvniť výsledok volieb či zneschopniť infraštruktúru. Kyberterorizmus je pojem, ktorý sa bežne vyučuje v rámci humanitných a bezpečnostných odborov a keďže útoky majú častokrát politický charakter, bude toto prepojenie ešte silnejšie.

Pozrite siEuroparlament rieši práva robotov, ale aj tlačidlo na ich vypnutie

Čo si myslíte vy? Aké nové zamestnania ešte budú v najbližšej budúcnosti a aký máte názor na robotizáciu spoločnosti? Súhlasite s ňou, pretože dokáže pomáhať ľuďom alebo by sme mali byť opatrnejší, aby sme neskončili ako v nejakom katastrofickom sci-fi filme? Poďeľte sa s námi s názormi v komentároch.

ZdrojVentureBeat

Komentáre k článku