Štyrigé na Slovensku! O2 spustilo superrýchle LTE len za 15 €

Operátor O2 sa dnes ukázal ako líder technológií. Spustil totiž ako prvý operátor na Slovensku komerčnú prevádzku LTE. Vo vybraných obciach budú nadšení, 100 Mbps internet stojí totiž len 15 eur.

LTE rychlost

Pre operátora O2, ale i pre viac ako 12 tisíc obyvateľov obcí Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji, Zálesie a okolie, je dnes veľký deň. Práve 2. augusta 2012 totiž operátor O2 spustil komerčnú prevádzku sietí štvrtej generácie – LTE (Long Term Evolution). Čo to pre „vyvolených“ obyvateľov spomenutých obcí znamená? Obrovské šťastie, môžu totiž surfovať s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku s rýchlosťou až do 100 Mbps. Ani hodnoty uploadu nie sú zlé, teoretických 30 Mbps je vynikajúca hodnota, ktorú nedosahuje ani optické pripojenie konkurenčných operátorov.

LTE mapa
Aktuálne pokrytie novou dátovou technológiou LTE

Cena za LTE je len 15 €!

LTE je pre Slovensko veľkým krokom vpred. O2 navyše ponúka aj veľmi výhodnú cenu služby. Ak ste čakali rôzne nové dátové balíčky, vedzte, že prichádza len jeden jediný. Balíček LTE Internet za 15 € mesačne s maximálnymi rýchlosťami siete (100 Mbps/download, 30 Mbps/upload, odozva 10-30 ms) je skutočne dobrá ponuka, aká pravdepodobne v Európe nemá obdobu. Operátor však stanovil pre LTE Internet FUP na 100 GB dát, ktoré prekročia naozaj len nároční sťahovači. Je to veľkorysý objem dát. Ak si neviete predstaviť, ako rýchlo si môžete stiahnuť skladbu, film, či pozrieť HD videá na YouTube, navštívte stránky O2, kde operátor porovnáva rýchlosti LTE s pevným DSL pripojením.

O2 spustenie LTE
Výhody technológie LTE predstavil Martin Škop – výkonný riaditeľ pre technológie Telefónica Slovakia

Prečo O2 porovnáva LTE práve s DSL a strihá kábel?

Lebo LTE je cca. 10x rýchlejšie…? Áno aj, avšak hlavne preto, že mobilný internet LTE je skôr určený pre domáce pripojenie a najväčšie využitie vidíme v kombinácii s Wi-Fi routerom. Mimo spomenutých obcí vám žiaľ LTE SIM karta neumožní sťahovať dáta (napríklad v EDGE či 3G sieti), ktoré by sa vám započítavali do predplateného LTE Internet balíka 100 GB dát. To je síce škoda, ale čo by sme chceli za 15 €? LTE SIM kartu však môžete využívať aj v sieťach 3G či EDGE, dokonca je možné z karty aj telefonovať, avšak tu si musíte zaplatiť za všetky služby tak, ako pri O2 Fér. Teda aj na surfovanie mimo pokrytia LTE budete potrebovať jeden z internetových balíčkov O2, alebo si môžete užívať výhody známeho Internetu na deň, kde za max. 400 MB dát denne zaplatíte len 0,50 €. Ak by sme však LTE porovnávali s optikou, tak rýchlosti downloadu sú v súčasnosti porovnateľné, preto si na strihanie optického vlákna operátor netrúfol, strihal sa len kábel symbolizujúci DSL pripojenie.

TIP: Pozrite si namerané rýchlosti našou redakciou v každej zo spustených obcí!

O2 spustenie LTE
LTE vám môže fungovať napríklad cez Huawei Wi-Fi router B593 desktop za 50 €.

LTE a budúcnosť?

LTE sieť sprevádzkoval operátor O2 na frekvencii 1800 MHz. Chváli sa aj tým, že je to najrýchlejšia mobilná sieť v ČR a SR, keďže využíva šírku pásma 2x 15 MHz (samostatné antény na príjem a odosielanie dát). Na týchto frekvenciách však nie je možné (teda teoreticky áno) pokryť v budúcnosti väčšiu časť Slovenska, a tak sa pravdepodobne tak skoro nedočkáme rozširovania predstaveného pokrytia LTE. To určite nahnevá množstvo užívateľov, ktorí by LTE Internet za 15 € brali všetkými desiatimi, no nebývajú vo „vyvolených“ lokalitách. Operátor O2 sa tak pravdepodobne bude uchádzať o nové frekvencie, najmä pásmo 800 MHz, ktoré sa aktuálne dostávajú do kurzu. Je to škoda, ale možno nás operátor prekvapí a ešte nejakú tú obec, do spustenia väčšej LTE siete na nových frekvenciách (ak ich získa), pokryje rovnakou technológiou, akú dnes predstavil.

O2 spustenie LTE
Vybrať si môžete aj mobilnejší LTE USB modem ZTE MF821D za 30 €.

Vedeli ste, že?
Dodávateľom LTE siete pre O2 je Huawei? Huawei je navyše technologickým lídrom LTE, totiž dodal technológiu LTE až pre 34 zo 72 komerčne spustených LTE sietí na svete.

O2 spustenie LTE
Počas predstavenia LTE si mohli prví zákazníci zakúpiť službu LTE Internet priamo v Bernolákove.

LTE zariadenia

Rýchlosti poznáme, ceny tiež, no poďme sa pozrieť, aké zariadenia si budete môcť k LTE zakúpiť. Môžete sa rozhodnúť pre Huawei Wi-Fi router B593 desktop za zvýhodnenýh 50 €, alebo pre USB modem ZTE MF821D za 30 €. Už počas predstavenia LTE siete si mohli prví zákazníci zakúpiť službu LTE Internet priamo vedľa prebiehajúcej tlačovky v Bernolákove (Golfové ihrisko). Ak by ste zariadenie funkčné a nepoškodené do 12 mesiacov od aktivácie LTE Internetu vrátili, O2 vám vráti plnú nákupnú cenu. S novou službou prišla aj akcia: ak si aktivujete službu LTE Internet do konca augusta, môžete ju využívať bezplatne počas celého septembra. Ak sa vám teda LTE nebude páčiť, jednoducho na konci septembra vrátite zariadenie a surfovali ste v najrýchlejšej mobilnej sieti na Slovensku úplne zadarmo. Za skúšku to teda určite stojí. V redakcii musíme pochváliť aj nákupné ceny zariadení, ktoré považujeme za veľmi prijateľné. Samozrejme obe zariadenia fungujú aj v sieťach EDGE či 3G.

O2 spustenie LTE
Skúšame prvýkrát rýchlosť LTE a výsledok je vynikajúci (screenshot SPEEDTEST.NET v úvode článku)

Spustenie LTE siete je od operátora O2 príjemným prekvapením. Možno si to neuvedomujete, ale aj takýmto gestom ukázal svojim konkurentom, že dokáže byť moderným operátorom a nebojí sa prinášať nové technológie. Samozrejme otázkou je, či by nebolo pre bežných užívateľov operátora lepšie rozširovať skôr pokrytie 3G. Obyvatelia obcí Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji, ale i Zálesia a blízkeho okolia však môžu byť nadšení. Aj keby sieť nedosahovala vysokých hodnôt LTE (čo v reálnej prevádzke ani nebude ), majú k dispozícii veľmi atraktívnu možnosť pripojenia za skutočne výhodných podmienok. Najviac nás prekvapila asi cena služby LTE Internet, ktorá je viac ako konkurenčná. Naopak najviac zamrzela nutnosť platiť ďalšie poplatky pri surfovaní s LTE dátovou SIM kartou v sieťach EDGE a 3G. Preto si myslíme, že vhodnejšou voľbou pre vás je skôr nákup Wi-Fi routera Huawei, s ktorým bude online najmä vaša domácnosť.

Komentáre k článku