Reklama

Sieť IoT Sigfox už čoskoro pokryje celé Slovensko

Zdroj | SimpleCell Networks Slovakia
Juraj Procházka
Zdroj | SimpleCell Networks Slovakia
Zdroj | SimpleCell Networks Slovakia

Jeden z najgeniálnejších nápadov, ktorý umožní telekomunikačným operátorom dosahovať „trvale udržateľný“ rast v časoch, keď penetrácia mobilných služieb dávno prekročila 100% populácie, je internet vecí (IoT).

Koncepcia sietí 5G už priamo počíta so špecifikami, ktoré takýto typ pripojenia vyžaduje – s nízkou spotrebou energie, obrovským množstvom terminálov (strojov, senzorov, meračov atď.) na km2 a ďalšími.

Pozrite si

Orange spúšťa LTE-M sieť pre internet vecí

Lenže fyzickou vrstvou pre IoT môže byť akýkoľvek komunikačný kanál – od pevných liniek, cez mobilné siete, Wi-Fi a iné špecifické bezdrôtové siete ako LoRaWAN a pod.

Zdroj | SimpleCell Networks Slovakia

Jednou z takýchto špeciálnych sietí určených priamo pre IoT je aj sieť Sigfox, za ktorou stoja okrem iných firmy a operátori Intel, Telefónica, Samsung, Engie, Eutelsat, NTT DoCoMo, alebo SK Telecom.

Už aj na Slovensku

Spoločnosť SimpleCell Networks Slovakia je prvým a jediným celonárodným operátorom pre sieť internetu vecí Sigfox. Na Slovensku aktuálne sieť pokrýva tri štvrtiny rozlohy krajiny a približne 80% populácie a koncom tohto roku dosiahne Sigfox takmer kompletné pokrytie Slovenska. Už dnes umožňuje nasadenie reálnych projektov vo väčšine veľkých miest.

Pozrite si

Digital Catapult pokryje Londýn bezplatnou sieťou LoRaWAN

Veľkoplošné pokrývanie je možné vďaka pásmu 868 MHz, v ktorom sieť operuje, a veľkému dosahu vysielačov. Ten predstavuje vo voľnej krajine 50 km a v hustej mestskej zástavbe 3 až 5 km.

Zdroj | SimpleCell Networks Slovakia

Sieť pre internet vecí Sigfox umožňuje zariadeniam komunikovať bezpečne a s nízkymi nákladmi. Prístroje majú minimálnu spotrebu energie, vďaka čomu majú prevádzkovú výdrž z batérií aj viac ako 5 rokov. Sieť je použiteľná na komunikáciu a zber dát zo senzorov, ako aj na ich vyhodnocovanie (takmer) v reálnom čase. Hoci technológia siete je zatiaľ v štandardizačnom procese, vo svete už existuje pokrytie v mnohých krajinách, najviac v Európe, a ďalej sa buduje.

Mikrobunky zlepšia indoorové nasadenie

Vzhľadom na riedku sieť vysielačov a pomerne vysokú pracovnú frekvenciu sa signál siete v budovách a výrobných halách nešíri ideálne. Spoločnosti Sigfox a Bosch preto vytvorili novú mini bázovú stanicu, ktorá zvýši úroveň lokálneho pokrytia sieťou Sigfox pri nasadení vo výrobných podnikoch.

Pozrite si

Bude internet vecí ďalším „technologickým zabijakom“, alebo bublinou?

„Stanica zozbiera všetky signály, ktoré vyšlú pripojené prístroje aj z ťažko dostupných miest a následne ich štandardným spôsobom odošle do podnikových systémov,“ povedal Martin Komínek, prevádzkový riaditeľ spoločnosti SimpleCell Networks Slovakia.

Zdroj | SimpleCell Networks Slovakia

Mini bázová stanica veľká približne ako formát A5 dokáže prijať tisíce správ za jeden deň. Vďaka svojim kompaktným rozmerom a nízkej spotrebe energie môže byť umiestnená v budovách, aj pod holým nebom.

Vnútropodniková sieť IoT môže pozostávať zo senzorov na sledovanie parametrov výroby (teplota, tlak, koncentrácia plynov), čipov na kontrolu pohybu osôb, materiálu a strojov v areáloch, ale aj meračov spotreby vody, elektriny, plynov a ďalších.

Roky s jedinou batériou

Kvôli požiadavke, aby mala technológia malú spotrebu a nízku cenu, sú užívateľské dáta obmedzené na 12 bajtov. Doba prenosu správy je od 2 do 5 sekúnd. Spätný kanál je aktivovaný len na vyžiadanie koncovým zariadením (senzorom). Kvôli regulácii pásma je vysielací výkon limitovaný na 25 mW a maximálny počet odoslaných správ na zariadenie je iba 140 za deň. Internet vecí má teda svoje špecifiká, ale pre väčšinu aplikácií to plne postačuje.

Sieť Sigfox sa naopak nehodí na pripojenie a komunikáciu náročnejších zariadení, ktoré potrebujú prenášať veľké množstvá dát, alebo posielať údaje v krátkych časových intervaloch (nositeľné zariadenia, autonómne autá). Rýchlosť prenosu dát v tejto sieti je len 100 bitov za sekundu (cca 0,1 kbit/s).

Pozrite si

Internet vecí podporí 10 000x úspornejšie pasívne Wi-Fi

Pre nasadenie v priemysle, alebo v smart-meračoch je však tento typ siete IoT veľmi výhodný. V niektorých aplikáciách je životnosť batérií extrémne dlhá. Lítiové batérie v meračoch vo vnútri budov vydržia 12 rokov, pri sledovaní paliet 8 rokov, v parkovacích senzoroch 5 až 7 rokov, pri sledovaní áut 7 rokov, pri sledovaní vagónov a v požiarnych detektoroch 5 rokov. Malé dobíjateľné zariadenia pre sledovanie psov a detí dokážu fungovať niekoľko mesiacov.

Sigfox moduly je možné implementovať do výrobného procesu, aj do výrobkov. Cena modemového čipu sa pohybuje okolo 2 EUR, takže firma s vlastným vývojom si môže vytvoriť lacno aj vlastné implementácie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.