Rotel prichádza s ucelenou radou Hi-Fi 12 SERIES

Známy japonský výrobca high-end elektroniky Rotel, ktorý je dnes súčasťou koncernu Bowers & Wilkins, predstavil kompletne novú sadu hi-fi zariadení Rotel 12 Series. Tá nahradí úspešnú radu 06SE a so šiestimi novými modelmi pokryje požiadavky náročného zákazníka.

Rotel 12 SERIES práve prichádza na trh. Nová séria zahŕňa produkty RT-12 (internetové rádio / DAB+ / FM tuner ), RT-11 (DAB+ / FM tuner), RCD-12 – (CD prehrávač) a integrované zosilňovače RA-12,  RA-11 a RA-10.

Rotel zostava 

Špičkové komponenty Rotel 12 Series tvárou v tvár – (zhora) CD prehrávač RCD-12, tuner RT-12 a zosilňovač RA-12. 

Kľúčovou myšlienkou firmy Rotel bol už od čias jej vzniku v roku 1961 takzvaný „vyvážený dizajn“.
V jednoduchosti je nielen sila, ale aj krása, no Balanced Design Concept je aj o vnútornej štruktúre hi-fi komponentov. Toto krédo sa Rotelu darilo napĺňať v minulosti a neopúšťa ho ani dnes pri 12 Series. Pridáva však aj čosi nové. Moderná doba je prepletená on-line riešeniami, čo dvojnásobne platí v prípade audiovizuálnych médií, ktoré sú pomaly synonymom „spojeného sveta“. Ak chcete počúvať streamovanú hudbu, alebo internetové rádio, prečo by ste mali byť odkázaní len na reprodukciu prostredníctvom počítačov? Rotel prináša  s novou sériou kvalitné zážitky aj do tohto segmentu.

 Rotel 12 series

RT-12  integruje internetové rádio, analógový FM a digitálny DAB+ tuner s tridsiatimi predvoľbami staníc pre každý z nich. Digitálne-analógový prevodník  Wolfson WM8740 24/192bit DAC  (DAC, digital to analogue converter) zabezpečuje vysoký výkon prostredníctvom analógového stereovýstupu, alebo priamo digitálne cez koaxiálny výstup. Pomocou neho RT-12 tiež podporuje UPnP servery. UPnP architektúra umožňuje peer-to-peer spojenie s počítačmi, sieťovými a bezdrôtovými zariadeniami v domácnosti na báze distribuovanej otvorenej technológie využívajúcej štandardy ako TCP/IP, UDP, HTTP a XML. Rotel RT-12 takto dokáže streamovať hudbu, alebo rádio priamo z vášho počítača, alebo iPadu. Prehráva formáty AAC, MP3, WMA, OGG Vorbis, WAV, AIFF, FLAC a AU  a má integrované bezdrôtové sieťovanie, ale aj Ethernet.

Ovládanie prostredníctvom iPodu alebo  iPadu je k dispozícii cez kábel, aj bezdrôtovo, pomocou Wi-Fi. S použitím konektora Rotel Link je možné ovládať ďalšie hi-fi komponenty Rotel RA-11, RA-12 a RCD-12 cez aplikáciu Rotel Remote. Cena tunera RT-12 zodpovedá jeho pozícii vlajkovej lode celej série a mala by sa pohybovať okolo 750 EUR. Ďalšou „rádiovou novinkou“ v novej sérii je RT-11. Obsahuje analógový FM tuner a digitálny tuner pre príjem DAB/DAB+ Band III.  Pre obidva je takisto k dispozícii 30 predvolieb a súčasťou výbavy je rovnako ako v prípade RT-12 aj kombinovaná FM/DAB anténa a multitlačidlový infračervený diaľkový ovládač. FM tuner podporuje RDS zobrazované na stmievateľnom dvojriadkovom LCD displeji. Audio výstup je k dispozícii prostredníctvom stereo RCA konektorov.

 Rotel S12

Hoci dnes záživame boom streamovaných multimédií a obsahu sťahovaného z internetu, stále rastie aj množstvo hudby na CD nosičoch. CD prehrávačom zatiaľ rozhodne neodzvonilo. RCD-12 je novým CD prehrávačom z Rotel 12 Series. Tak ako tunery RT-11 a RT-12, aj CD player používa prevodník Wolfson WM8740 24/192bit DAC. Nad slotom pre CD na prednom paneli figuruje dvojriadkový stmievateľný LCD displej. Systém disponuje takisto multifunkčným IR diaľkovým ovládačom v kombinácii s RT-12 využívajúcim Rotel-Link communication. Aby ste si mohli užívať nielen najnovšie hity, ale aj svojich favoritov z domácej diskotéky, prehrávač RCD-12 rozhodne nesmie vo vašej zostave chýbať. Pravda, pokiaľ ste ochotní investovať sumu zodpovedajúcu vyššej strednej triede – 600 EUR. Tuner a CD prehrávač je potrebné zastrešiť vhodným zosilňovačom. V novej sérii Rotel sú k dispozícii hneď tri modely integrovaných zosilňovačov.

Rotel 12 series

RA-10 je najjednoduchším členom trojice. Nemá displej, ani možnosť streamovania hudby , ale s výkonom 40 Wattov na kanál (v pásme 20 Hz-20 kHz, skreslení < 0.03% a impedancii 8Ω) dokáže vytvoriť dostatočnú rezervu pre mohutný vodopád tónov. Na opačnom konci škály sa nachádza líder trojice, zosilňovač RA-12. Špička medzi dvojkanálovými zosilňovačmi s analógovým aj digitálnym výstupom je priateľská k užívateľovi. Na prednom paneli nechýba  displej , ani USB port na prehrávanie hudby z USB kľúča, alebo iPod-u.  Muziku z prenosných zariadení, alebo z počítača je tiež možné streamovať bezdrôtovo, cez Bluetooth rozhranie. Pod kapotou sa opäť skrýva D/A prevodník Wolfson 24-bit/192kHz. Rovnakú špecifikáciu má aj zosilňovač RA-11, jediným rozdielom je výstupný výkon. Kým RA-11 má rovnaké výkonové maximum ako RA-10, teda 40W / kanál, RA-12 zvládne výkon o polovicu vyšší a so 60W / kanál dokáže ozvučiť akúkoľvek miestnosť v dome.

 Rotel 12 series

Vyladený dizajn (Balanced Design Concept ) je dlhodobou stratégiou firmy Rotel. V Japonsku aj vo V. Británii tým odborníkov zložený z fyzikov a inžinierov z oblasti elektroniky a mechaniky dohliada na vnútorné usporiadanie, starostlivý výber súčiastok a testy zvuku tak, aby bolo spracovanie signálu dokonalé. Hlavným prvkom tohto dizajnu je koncept „Symmetrical Signal Trace“, ktorý zabezpečuje identickú cestu signálu pre každý kanál a pomáha tak dosiahnuť optimálne zobrazenie zvukovej scény. Ďalším prvkom je hviezdicové uzemnenie, premietajúce všetky uzemňovacie body systémov do jednej roviny a veľký dôraz sa kladie tiež na napájanie. Napríklad D/A prevodník v RCD-12 je umiestnený čo najbližšie k napájaciem zdroju, aby bol zabezpečený jeho najlepší výkon. Séria 12  práve prichádza na trh, pričom jednotlivé komponenty budú k dispozícii v striebornom, alebo v čiernom prevedení.

Rotel 12 series

Foto: Rotel