TOYBOX – U.F.O. SPACE CHASER – vrecková hra, ktorá sa nevošla do vrecka

U.F.O. SPACE CHASER je detská vrecková vesmírna hra z roku 1979 vyrábaná japonskou firmou TOYBOX.

Táto hra bola prezentovaná ako vrecková, ale tvarovo a koncepčne vychádza skôr zo stolných pultových pinballov a umiestniť ju do klasického vrecka muselo byť takmer nemožné.

Pripúšťam, že niektoré riflové bundy mohli túto výzvu s odretými ušami zvládnuť. 

Plastové telo hry má znázorňovať kabínu vesmírnej lode s palubovkou nabitou ovládacími prvkami a budíkmi. Mnoho hračiek a hier tej doby malo rôzne nefunkčné, polofunkčné, alebo len dekoračné prvky, ktoré mali vytvárať atmosféru technicky dobre vybaveného produktu.

TOYBOX - U.F.O. SPACE CHASER 2

Veľkým priezorom v strednej časti sa pozeráme na fascinujúco poňatý namaľovaný sci-fi vesmír. Tak mi napadá či by aj dnes bola použitá kvalitná reprodukcia skutočnej maľby?

Cieľom hry je v pohodlí svojej vesmírnej kabíny zameriavať a zostreľovať inváziu nepriateľských U.F.O., ktoré sa snažia zákerne priblížiť z rôznych strán.

A tak je naším cieľom zostreľovať ich pomocou rakiet, ktoré vyšleme tým správnym smerom. Poslanie hry je tak hodne motivujúce a takmer ihneď navodzuje správnu súťaživú atmosféru.

TOYBOX - U.F.O. SPACE CHASER 8

Z dnešného pohľadu je fascinujúce najmä to, že hra je plne mechanická, plná motorčekov, prevodov, ozubených koliesok, kontaktov, západiek, káblov a blikajúcich žiaroviek.

Celá hra totiž funguje na rozkošne jednoduchom, ale sofistikovanom princípe akcie a reakcie.

Po vložení dvoch 1,5 V monočlánkov typu D, môžeme hru spustiť zatiahnutím ovládacej páky v pravom dolnom rohu. Tento prvý krok následne spustí viacero procesov, v hornej časti obrazovky začne svetielkovaním nalietavať spomínané U.F.O., ktoré mení smer, výšku a aj svoju momentálnu polohu strácaním sa a objavovaním.

TOYBOX - U.F.O. SPACE CHASER 3

Zároveň sa nám neúprosne začne, opäť mechanicky, odpočítavať presne stanovený 60 sekundový čas misie. Na posledných 10 sekúnd nás upozorní signál.

Otáčaním sprevodovaného červeného kruhového zameriavača sa snažíme namieriť let rakety priamo na U.F.O. Prevod zameriavača je úmyselne podobný ladeniu starého rádia a tak to chce trochu cviku a presnosti.

Tlačidlom MISSILE vystreľujeme raketu, ktorá sa postupne na štyroch svetelných pozíciách približuje k cieľu. Ak máme cit v ruke, postreh a šťastie, tak dôjde k vytúženému zásahu a k jasnému červenému výbuchu.

V tomto momente sa ukazovateľ SCORE v hornej časti kokpitu posunie na pozíciu 10 a my sa opäť pokúšame o úspešný zásah.

Po vypršaní času sa hra vypne a my sa dozvedáme svoje skóre, ktoré potom musíme tlačidlom RESET uviesť do nulovej pozície a môžeme hru opakovať.

TOYBOX - U.F.O. SPACE CHASER 7

Hecovačka o najvyššie skóre sa dostaví takmer okamžite. Hru si samozrejme môžu posúvať dvaja a viacerí hráči a prekonávať sa kolektívne.

Hrateľnosť je výborná a nepredvídateľnosť objavenia sa nepriateľa vynikajúca a to i napriek tomu, že pracuje v algoritme založenom na princípe rotujúceho bubna s informačnými kolíkmi.

Na podobnom princípe fungovali staré hracie skrinky s hudobnými valčekmi.

Samotnou lahôdkou je herný zvukový doprovod, ktorý je spôsobovaný jednak mechanickými procesmi v útrobách hry samotnej a sprievodnými zvukmi, ako výstrel a výbuch.

Všetky spomínané zvuky sú neskutočne hlasné a do istej miery až otravné, ale k hre tohto typu a k dobe vzniku neodmysliteľne patria.

TOYBOX - U.F.O. SPACE CHASER 4

Na tajnú nočnú partičku pod paplónom môžeme rovno zabudnúť. Moja priateľka dokonca pri prvom úspešnom hlasnom výbuchu zasiahnutého nepriateľa prehlásila, že urobí všetko pre to, aby už ho viac krát netrafila, ale aj tak mala skóre slušných 30.

Výdrž dvoch 1,5 V monočlánkov je veľmi dobrá a to aj napriek tomu, že počas celého hrania pocitovo evidujeme slušný odber motorčeka a klasických žiaroviek. Po pripojení na adaptér už vôbec nemusíme myslieť na tie dva unavené monočlánky.

Na rok 1979 sa jedná o jasnú pecku s krásnym futuristickým dizajnom. Keby som vtedy žil neprestal by som otravovať rodičov, najprv kúpou hry a potom hlučným hraním.

TOYBOX - U.F.O. SPACE CHASER 5

Hra mala vo svojej dobe úspech a dočkala sa aj priameho pokračovateľa v podobe U.F.O. SPACE CHASER – Part II. s krásnym dodatkom VADER CHASER.

Jednalo sa v podstate o rovnaký typ misie, ale maľba sa niesla v motíve Space Invaders, čo bola obľúbená počítačová hra, ktorá vtedy slávila ešte len prvý rok svojej existencie.

U.F.O. SPACE CHASER je hrou, ktorá je naozaj fascinujúca aj po takmer 40-tich rokoch a to z nej právom robí vyhľadávaný zberateľský kúsok.

Autorom recenzie je zberateľ Mgr. art. Lukáš Jablonovský.

Komentáre k článku