TEST Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi – malý nafťák so silným egom

Ešte počas slnečných letných dní sa nám v rukách ocitla aj najnovšia verzia poslednej generácie Renault Clio. Označenie LS Technofeel evokuje v každom azda čosi iné, pri pohľade na dizajnové zmeny určite ešte čosi ďalšie. Ide však o limitovanú verziu s neznámym počtom kusov, ktorá sídli v strede cenníka a ponúka zaujímavú výbavu s unikátnym dizajnom. Ako sa správa v praxi?

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Pozitívne. Teda na prvý pohľad. Oči okoloidúcich sa zastavia na nezvyčajných dizajnových prvkoch ako dvojfarebné disky či rôzne lemy na karosérii. Nami testovaná verzia s označením Clio LS Technofeel 1,5 dCi 90k/66 kW bola vo farbe sivá Cassiopée. Osobne mi však omnoho viac sedí kombinácia bielej a červených doplnkov. Sivá je akási divná. Ale to je len môj osobný názor, názor väčšiny okolia bol viac ako pozitívny, hoci to bol väčšinou pohľad nežnejšieho pohlavia. Žeby sa z toho dalo usúdiť, že testované Clio je viac pre ženy, ako pre muža? Asi aj áno. Veď čo je malé, zlaté a zaujímavé je super.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Prvým odlišným prvkom oproti bežnej výbave (ktorú si ale môžete tiež vyšperkovať podobným farebným paketom) je červená línia v prednej maske, na spodnej časti dverí, v diskoch kolies…

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

… a na veku kufra.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Pri celkovej dĺžke 4,06 m patrí Clio stále k tým „spratnejším“ a pritom nemá problém vcelku pohodlne odviezť 4 dospelé osoby.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Objem batožinového priestoru je pritom 300 litrov, čo je na túto triedu tak akurát. Nepatrí ani medzi minimalistov, ale sa ani nepretrhne pri prevážaní. Kufor je pomerne hlboký aj vďaka rezerve uchytenej v podvozkovej časti a nie uloženej v kufri, ako býva zvykom.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

V základnej výbave je Clio LS Technofeel je klimatizácia, multimediálny a navigačný systém Media Nav, systém Bass Reflex v predných reproduktoroch, 16″ disky kolies z ľahkej zliatiny, predné hmlové svetlomety, kožený volant (čo kvitujeme!), elektricky ovládané okná vpredu, elektricky ovládané vonkajšie spätné zrkadlá, manuálna klimatizácia, stabilizačné systémy ESP, ASR a CSV, systém ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily a asistenčným systémom bŕzd, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, 4 airbagy, systém uchytenia detských sedačiek ISOFIX, elektrický posilňovač riadenia, asistent pri rozjazde do kopca, palubný počítač, LED denné svietenie, Pack Look v sivej farbe, Pack interiér v sivej farbe a chrómové lišty pod oknami. Výbava vcelku zaujímavá, no ak chcete automatickú klimatizáciu, odporúčame balíček Pack Klimatizácia, v ktorom okrem digitálnej klímy získate aj svetelný a dažďový senzor. Príplatok je 400 €.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Za príplatok si môžete dopriať aj 17″ disky kolies v sivej alebo červenej farbe, Pack interiér dekor Techno a polep strechy Techno a Pack Technofeel, ktorý obsahuje: hands-free kartu Renault, elektricky ovládané zadné okná (!), a impulzné ovládanie okna vodiča s cenou 400 €. Za príplatok 600 € ale dostanete Pack Technofeel Plus, ktorý má okrem doplnkov z Pack Technofeel navyše aj zadnú parkovaciu kameru a zadné parkovacie senzory. Tento balíček sa určite oplatí. Dorobenie kamery nie je vôbec jednoduché, rovnako ako ani parkovacie senzory. Za dorobenie by ste zaplatili určite viac, ako 200 € navyše.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Naša výbava zahŕňala k štandardu rezervné koleso (50 €), Pack Technofeel Plus (600 €), Pack Klimatizácia (400 €), tónované zadné sklá (160 €), 17” Drenalic disky v červenej farbe (260 €), Pack Look v červenej farbe (100 €) a Pack interiér dekor Techno (150 €). Takto nejak sme sa zo základnej ceny 14 390 € za 1,5 dCi 66 kW motor dostali až na sumu 16 110 €! A to je už poriadna sumička za malé auto. Našťastie nie všetky príplatkové prvky sú potrebné, takže niekoľko stoviek sa dá bez problémov ušetriť.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Keďže v príplatkovej výbave máme už aj keyless kartu, nepotrebujeme auto manuálne odomykať pomocou tlačidla na kľúči. Počkať. Nie, musíme. Musíme stlačiť otvorený zámok na malej keyless karte. Potom stačí otvoriť dvere, nasadnúť, pripútať sa a naštartovať. Štart je už našťastie bezkľúčový. Stačí stlačiť tlačidlo START/STOP v spodnej časti stredového panela.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Pri pohľade na interiér som si zas a znova položil otázku , na ktorej odpovede som sa doteraz nedopátral – prečo výrobcovia milujú čierne lesklé plasty? Nie je to len v automobilovom priemysle, ale aj v IT sektore. Otrasné lesklé plasty, ktoré sa po hodine používania tvária akoby prekonali ročné používanie je čosi hrozné.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Lesklý plast pritom Renault použil nielen na stredovom paneli, ale aj na vnútorných madlách dverí, resp. ešte okolo mriežky reproduktora. Takže najpoužívanejšie časti auta, ktoré denno-denne chytáme rukami budú neustále upackané, zaprášené a doškriabané. Áno, lesklý plast stačí utrieť suchou handričkou a nasadaný prach urobí svoje. Čo sa potom stane po roku-dvoch? A pritom stačilo použiť plast, ktorý lemuje výduchy klimatizácie – zaujímajú, matný, príjemnejší na dotyk. V čom je problém, páni inžinieri a dizajnéri?!

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Inak je interiér taký typický „renaulťácky“. Čiastočne pretvarovaný, no zároveň praktický. Potešil ma združený panel klimatizácie.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Ovládanie tempomatu na koženom volante.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

A aj celkom prehľadné budíky, hoci aktuálna rýchlosť je viditeľná len v podobe digitálok.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Veľkým pozitívom výbavy už v základe LS Technofeel je multimediálny a navigačný systém Media Nav. Ten v sebe spája dotykový displej, navigáciu (mapy celej Európy), Bluetooth s A2DP, klasické rádio, štvoricu 20 W reproduktorov, ovládanie pod volantom a možnosťou prehrávania hudby z externých zdrojov (USB alebo 3,5 mm audio konektor). Plusom je aj slovenská lokalizácia, takže sa nemusíte trápiť s angličtinou, nemčinou alebo podaktorí už aj s češtinou.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Základné menu obsahuje veľké ikony na voľbu funkcie.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Ak vás omrzí počúvanie rozhlasových staníc, siahnuť môžete buď po svojom MP3 prehrávači (cez 3,5 mm audio konektor), smartfóne s A2DP Bluetooth profilom alebo po USB kľúči, na ktorom môžete mať skladieb od výmyslu sveta. Párovanie telefónu nie je veľmi zdĺhavé, no akosi som si už zvykol na NFC a tak ma manuálne párovanie trošku zaskočilo. Od auta v tejto kategórii to ale čakať nemôžem, hoci prekvapenie by nebolo na škodu. Po spárovaní Clio LS Technofeel s vašim smartfónom si môžete užívať aj handsfree telefonovanie vrátane listovania vo vašom telefónnom zozname.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Ako zlý vtip mi ale prišli reproduktory, ktoré Renault označuje systém Bass Reflex v predných reproduktoroch. Mali by podávať hlbšie basy a lepší zvuk, no opak bol pravdou. Zvuku chýbala plnosť, dunenie a brnenie nie je to, čo by som čakal. So štvoricou reproduktorov veľa vody nenamútite, nech majú akékoľvek marketingové označenie. Na bežné počúvanie rádia ale stačia.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Navigácii síce trochu trvá, kým nájde pozíciu, no po jej zafixovaní si ju už pevne drží. Horšie je v mestských uličkách, kde sa občas signál stratí, ale rovnako rýchlo sa vie aj nájsť.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Nastavenia navigácie sú rovnako bohaté, ako nastavenia bežne dostupných externých GPS navigácií.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Samozrejmosťou je možnosť voľby cieľa podľa adresy, POI, z mapy alebo pomocou súradníc.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi je dodávaný s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Niektorí tvrdia, že je výborná, mne však vôbec nesadlo jej mäkké a občas nepresné radenie. Dlhé prevody tiež nie sú na mestské jazdenie úplne ideálne, no ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Podvozok a 17-palcové kolesá na tom boli ale o čosi lepšie. Na naše cesty by síce viac pasovali 16-palcové disky s väčšími gumami, no prekvapivo aj na 17-palcoch to šlo. Niektoré nerovnosti na ceste podvozok pohlcoval výborne, iné zas bolo cítiť omnoho viac. Na svoju kategóriu ale môžem povedať, že podvozkovo patrí nové Clio k lepšej polovici.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Hoci udávanú spotrebu 3,2 (medzimesto) – 3,6 (kombinovaná) – 4,3 (mesto) l/100 km som nikdy nedokázal z 1,5-litrového diesla dostať, výsledná spotreba 4,3 l/100 km ako kombinácia mesto/medzimesto  ma celkom potešila. Na prímestské vozenie je tak Clio dobrým spoločníkom. Jedno ma však sklamalo a to, že v cenníku si v prípade modelu LS Technofeel nemôžete dopriať vyhrievané predné sedadlá, čo by mnohí uvítali. Vrátane mňa.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Celkovo môžem Renault Clio LS Technofeel hodnotiť pozitívne, aj keď množstvo detailov by som mu nedokázal odpustiť. Pochvalu si Renault zaslúži za multimediálny systém a cúvaciu kameru, pokarhanie za priemerný zvuk. Poteší spotreba aj svižnosť. Zamrzí materiál v interiéri a cena, za ktorú si u konkurencie kúpite o čosi viac a ešte vám ostane aj na polepy, ktoré nebude mať nikto iný na ceste.

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Základná cena Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi: 14 390 €

Cena testovaného modelu: 16 110 €

+ multimediálny systém, cúvacia kamera, motor a spotreba

– lesklé plasty v interiéri, prevodovka, priemerná audio výbava

Renault Clio LS Technofeel 1,5 dCi

Foto: TECHBOX