Reklama

Sony Cyber-Shot RX10 II dokonalý, ale drahý ultrazoom

Števo Porubský
94 %
Vreckový fotoaparát. Tak výrobca nazýva toto malé monštrum napakované najmodernejšími technológiami od japonského výrobcu. Unikátny ultrazoom fotoaparát vychádza z predošlého modelu, no tento je ešte zaujímavejší. Nie navonok, ale vo vnútri. Čo všetko tento prerastený kompakt vie?

Výhody

  • špičkové foto a video
  • odolné telo
  • prepracované ovládanie
  • množstvo funkcií navyše

Nevýhody

  • vysoká cena
  • len horizontále výklopný displej
  • slabá batéria
  • podpriemerná mobilná appka

Takmer všetko, ale nepredbiehajme. Nový Sony Cyber-Shot RX10 II je dizajnom prakticky totožný s predošlým modelom. Rozmery horčíkového tela utesneného voči poveternostným vplyvom sú celkom prijateľných 129 x 88 x 102 mm. Hmotnosť 813 gramov ale už pocítite. Našťastie je omnoho nižšia, ako hmotnosť zrkadloviek, takže ani na výlete v horách nebude RX10 II prekážkou. Naopak. Prinesiete si množstvo zaujímavých fotografií či videí.


Predný grip nepatrí k tým najväčším, no je dostatočne veľký na pohodlné uchopenie fotoaparátu aj jednou rukou. Hneď vedľa gripu je AF svetlo, ktoré pomáha autofókusu hlavne v tmavších scénach. V pravej spodnej časti prednej strany je páčka, pomocou ktorej si rýchlo prepnete režim ostrenia AF-S (Single), AF-C (Continuous), DMF (Direct Manual Focul) alebo MF (Manual Focus). Toto je šikovné, ak fotíte na jednom mieste rôzne scény, príp. RX10 II nevie zaostriť na bod, ktorý si želáte.


Prednej strane samozrejme dominuje objektív. Ten sa pýši názvom Carl Zeiss Vario-Sonnar T*. Podobne, ako predchádzajúci model, aj tento ponúka svetelnosť f/2,8 na celom rozsahu od 24 do 200 mm. Objektív je zložený zo 14 prvkov v 11 skupinách a patrí medzi to najlepšie, čo v tejto triede nájdete. Neohúri obrovským zoomom, má „len“ 8,3x priblíženie, no to plne stačí na väčšinu scén, s ktorými sa stretnete. Ak nie, musíte siahnuť po inom modeli.

Objektív je zaujímavý aj tým, že na svojom tele má nielen ovládanie zoomu pomocou prstenca, ale taktiež si v manuálnych režimoch môžete meniť nastavenie clony od minimálnej f/2,8 až po f/16. Čerešničkou je tlačidlo v spodnej časti objektívu, pomocou ktorého si vypnete, resp. zapnete akýsi krokovač prstenca ovládajúceho clonu. Hodí sa to v prípade videa, kedy si jednoducho môžete zmeniť nastavenie clony bez toho, aby ste „rapkali“ s prstencom.

Spodná časť aparátu je inak veľmi jednoduchá. Okrem závitu na statív tu nájdete už len dvierka na batériu. Tá ale nepoteší. Má len 1 020 mAh a jej výdrž je zhruba 300 fotografií alebo približne hodinu videa. Ak sa chystáte na dlhší výlet a chcete fotiť i natáčať, buď si rovno kúpte náhradnú batériu alebo si zaobstarajte tzv. powerbanku. Aj RX10 II našťastie ponúka nabíjanie cez microUSB port.

Ten nájdete pod krytom na ľavej strane. Okrem neho je tu aj microHDMI port. Pod druhým krytom je dvojica 3,5 mm audio vstupov pre slúchadlá i mikrofón. Videotvorcovia budú určite radi.

Na opačnej strane sú ďalšie dvierka. Pod nimi je duálny slot na SDXC/MS Pro kartu. Na Ultra HD videá však budete potrebovať SDXC UHS-I (U3) kartu alebo vyššiu. Obyčajná UHS-I stačiť nebude. Vedľa dvierok je už dobre známe logo NFC. Ani tomuto kúsku totiž nechýba Wi-Fi modul na prepojenie so smartfónom, tabletom či notebookom.

Horná strana novinky ponúka toho azda najviac. Zľava vidíte hlavný jog-dial s režimami. Medzi nimi nájdete nielen plnú automatiku či PASM režimy, ale aj vlastný MR režim s trojicou subrežimov, režim HFR (High Frame Rate) pre vysokorýchlostné videá, či známe scénické režimy alebo Sweep Panorama režim.
Hneď vedľa nájdete skrytý blesk, ktorý sa vysúva buď automaticky, alebo manuálne pomocou malého tlačidla na opačnej strane. Nechýba dvojica mikrofónov, medzi ktorými si našli miesto koľajničky na príslušenstvo označované ako Multi Interface Shoe. Vedľa je malé tlačidlo, ktoré bežne u ultrazoomov nevidieť – zapína podsvietenie malého info displeja.

Pod ukazovák sadne ako uliata dvojpolohová spúšť s možnosťou priskrutkovania manuálnej diaľkovej spúšte. Okolo nej je ON/OFF posuvník a posuvné tlačidlo ovládania zoomu. Tesne pri spúšti je C1 tlačidlo, ktorému môžete zvoliť prakticky akúkoľvek funkciu pre rýchlejšie ovládanie. Nadšencov fotografie poteší aj ovládacie koliesko pre kompenzáciu expozície. Je pomerne tvrdé, takže nehrozí jeho náhodné otočenie.

Na zadnej strane je hneď niekoľko ovládacích prvkov. V ľavom hornom rohu je tlačidlo menu, ku ktorému sa jednou rukou nedostanete. Na opačnej strane je prakticky hneď pri hľadáčiku rýchle zapínanie natáčania. Vedľa neho si našlo miesto malé koliesko určené na zmenu nastavení v manuálnych režimoch. Pod ním je tlačidlo AEL, Fn tlačidlo na prístup do rýchleho menu či inej zvolenej funkcie a viacsmerový ovládač s kolieskom. Pod ním sú už len klasické tlačidlá na prezeranie obsahu a mazanie. Toto tlačidlo má však funkciu druhého Fn tlačidla. Zvoliť si môžete jednu z množstva funkcií RX10 II.

Grip na palec nevyzerá na prvý pohľad ergonomicky, no opak je pravdou. Palec sa z neho len tak nezošmykne, je tvarovaný tak akurát. V gripe je mimochodom aj malá LED dióda upozorňujúca na zápis na kartu.
Dominantou je samozrejme displej. Ten má VGA rozlíšenie, čo na 3“ uhlopriečke je vcelku dosť. Pre lepšiu viditeľnosť na priamom slnku mu pomáha matica RGBW, no aj tak to nie je kvalita AMOLED displejov. Displej je však výklopný len horizontálne, čo nepoteší filmárov, resp. skôr vlogerov. Otočný displej do všetkých strán by potešil viac.

Nad displejom je elektronický hľadáčik s OLED displejom a rozlíšením 1 024 x 768 pixlov. Prečo takýto displej Sony nepoužilo v dostatočnej veľkosti aj na hlavný displej? OLED je extrémne jemný, veľmi rýchly a výborne sa naň pozerá. Raste na ňom uvidíte len veľmi ťažko. Nedosahuje rýchlosť zrkadloviek s hranolom, no úplne stačí. Už si asi akosi zvykám aj na elektronické hľadáčiky. Alebo sú len tak kvalitné, že mi to prestáva prekážať.

Spracovanie tela je na špičkovej úrovni. Voči tomu nemôžem mať žiadne námietky. Nikde nič nevŕzga, neškrípe ani nepraská. Potešila ma odolnosť voči prachu a vode, hoci potápať sa s ním nemôžete. Mierne mi jedine prekážala náročnosť vyberania SD karty zo slotu. Dvierka zavadzajú prstu, takže ju musíte chytiť po šírke a prakticky až za konce karty, takže sa často zošmykne a ostane v slote.

Po zapnutí a zvolení konkrétneho režimu môžete síce začať hneď fotiť, odporúčam sa však najskôr prelúskať záložkovým „soňáckym“ menu. To je poriadne rozsiahle a chvíľu to potrvá, no oplatí sa nastaviť základné funkcie a pozrieť, čo všetko môžete používať. Ak sa v menu stratíte, nič si z toho nerobte, Sony doňho napratalo prakticky všetky funkcie a do krátkych záložiek, čo ale nerobí dobrotu pri častom listovaní.

Preto je vhodné si nastaviť si tlačidlá na zadnej strane tak, aby ste pod nimi mali najčastejšie používané funkcie. Nastaviť ich môžete kvantum pre zadné ovládacie koliesko, C1 a C2 tlačidlá, viacsmerové tlačidlo s kolieskom vzadu či dokonca aj AEL tlačidlo.
Zmeniť nastavenia môžete aj pre Fn tlačidlo a zvoliť si, ktoré funkcie sa budú v tomto rýchlom menu zobrazovať.

Nastaviť si môžete dokonca aj rýchlosť zoomu pre páčku pri spúšti a prstenec na objektíve samostatne, čo sa hodí, ak často potrebujete zoomovať a odzoomovať fotené objekty. Zaujímavo znie i nastavenie uzávierky. Buď môže byť automatická, alebo mechanická alebo permanentne elektronická.
Okrem toho je mnoho základných funkcií ukrytých pod tlačidlom Fn, takže náročné prehľadávanie menu až tak často nehrozí.

Po komplikovanejšom prvotnom nastavení už môžete fotiť. Vlastne fotiť môžete okamžite aj v režime iAuto, no omnoho viac z RX10 II dostanete, ak sa pohráte s manuálnymi režimami. Vo výsledku môžete dostať veľmi vydarené fotografie, ktoré má na svedomí nový 1″ Exmor RS s rozlíšením 20,2 Mpx a DRAM pamäťou. Jeho citlivosť je možné nastaviť od ISO 64 do ISO 12 800, v rozšírenom režime môžete citlivosť vyhnať až na ISO 25 600, no už pri ISO 3 200 vidieť na fotografiách zrno, ISO 6 400 je pre tlač už nevhodné. Vyššia citlivosť je úplne zbytočná. Ako vyzerá zrnitosť pri rôznych citlivostiach si môžete pozrieť na ukážkových fotografiách nižšie.

Prekvapila ma rýchlosť uzávierky. Tá je v elektronickej verzii až 1/32 000 sekundy. V kombinácii s BIONZ X procesorom je novinka schopná snímať rýchlosťou až 14 fps v plnom rozlíšení a do 27 RAW a 43 JPEG fotografií.

Novinka sa chváli rýchlym autofókusom Fast Intelligent AF na báze detekcie kontrastu. To môžem potvrdiť, jediný problém je, že nie vždy zaostrí tak, ako si človek predstavuje. Tu príde vhod páčka pri objektíve, pomocou ktorej si môžete okamžite prepnúť režim ostrenia, V režime DMF vám s ostrením na konkrétny objekt pomôže zvýraznenie obrysov, ktorý si môžete nastaviť v rôznych farbách. Výsledkom je napríklad aj táto fotografia…

RX10 II si vie celkom dobre poradiť aj s protisvetlom a výrazným svetlom v pozadí aj vďaka rýchlej uzávierke.

Sony RX10 II je zaujímavá aj čo sa týka videa. Okrem klasického Full HD videa v MP4 si môžete zvoliť aj špičkový XAVC S formát. Ten sa hodí aj na natáčanie Ultra HD videí (3 840 x 2 160 px) pri 30 alebo 24 fps na výstupe. Na takéto video ale obyčajná SDXC karta nepostačuje. K RX10 II si budete musieť dokúpiť superrýchlu UHS-I U3 kartu.

Na výsledné 100 Mbit/s video v špičkovej kvalite ale aj na jeho prehrávanie či spracovanie bude potrebný poriadny kus hardvéru. Na bežnom PC či notebooku video ani nespustíte bez toho, aby nesekalo. Odporúčam preto radšej AVCHD 2.0 Full HD video, ktoré ponúka stále kvalitný dátový tok okolo 25-27 Mbit/s pri 50 fps. Zvuk novinka nahráva pomocou stereo mikrofónu na hornej strane. Hoci nevyzerá veľmi smerovo, dokáže natáčať aj vcelku vzdialené zvuky.

Vrcholom schopností novinky čo sa týka videa je možnosť natáčania až 1 000 fps videa! Netešte sa ale na vysokorýchlostné snímanie športových aktivít či čohokoľvek iného. 1 000 fps HFR záznam môžete vytvárať len 2 sekundy aj to komplikovanou formou stláčania stredového tlačidla a tlačidla nahrávania videa. Horšie je však to, že po nasnímaní týchto dvoch sekúnd musíte čakať zhruba 2 minúty, kým RX10 II video spracuje.

Výsledkom je okolo 1:22 min. Full HD video s 40-násobným spomalením scény. Mimochodom, natáčanie takéhoto videa vôbec nie je jednoduché. Skúšal som zachytiť hmyz, zvieratá, žmurkanie oka apod. Ani jedno video sa však nepriblížilo videám, aké prezentuje samotný výrobca. Navyše, kým si na displeji prečítate kombináciu tlačidiel, ktoré máte stlačiť, lietajúci hmyz vám zmizne z obrazu ani sa nenazdáte.

https://www.youtube.com/watch?v=hDI-hE_5GQw

Sony RX10 II má aj Wi-Fi modul s NFC čipom pre pripojenie smartfónu či tabletu s appkou PlayMemories Mobile. Sony však ani po dlhom čase od uvedenia tejto aplikácie nedokázalo PMM vyladiť a doplniť jej funkčnosť. Cez aplikáciu tak stále môžete ovládať len základné funkcie ako zoom a spúšť fotoaparátu. Okrem toho absolútne nič. Na rozdiel od konkurentov je to veľké sklamanie.

Sony Cbyer-Shot RX10 druhej generácie je veľmi šikovný fotoaparát, s ktorým si užijete v akejkoľvek situácii. Ak používate zrkadlovky, ovládanie vám možno príde komplikovanejšie, no len do doby, kým si nezvyknete na iné rozloženie tlačidiel a nutnosť nastavenia rýchlych predvolieb. Sklamala ma jedine batéria, ktorá je na tak výkonný hardvér dosť slabá. Našťastie funguje dobíjanie cez microUSB port. Výraznejšou prekážkou je cena, ktorá atakuje aj ceny pokročilých zrkadloviek či najvybavenejších CSC fotoaparátov, ktoré sú pre RX10 II tým najväčším konkurentom. Tie ale ťažko zvládnu Ultra HD video v profi kvalite, vysokorýchlostné video či objektív s takým rozsahom s nemennou svetelnosťou.

Ďalšie odborné recenzie na fotoaparát Sony Cyber-Shot RX10 II  nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.