SanDisk Wireless Stick – osobný server, ktorý sa zmestí do vrecka

S rastúcou popularitou smartfónov a tabletov, ktoré nemajú slot na pamäťovú kartu nastal problém, ako na nich pracovať s veľkými dátami. Sandisk Wireless Stick ponúka pre tento problém riešenie.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Klady

  • Praktická alternatíva cloudovej zálohy

Zápory

  • USB 2.0

Jednou vetou

SanDisk Wireless Stick ponúka za príjemnú cenu praktické bezdrôtové úložisko, ktoré možno využiť na zálohu alebo ako externú kapacitu na multimédiá.

Podstata SanDisk Wireless Stick je mať dáta dostupné kedykoľvek, kdekoľvek a z akéhokoľvek zariadenia. Pokiaľ zapojíte Wireless Stick cez USB do počítača, dostanete úplne obyčajný USB flash disk. Ak Wireless Stick pripojíte cez Wi-Fi získate externé bezdrôtové úložisko pre mobily. Prvá vec, ktorá ale pri používaní klasického pripojenia do počítača zamrzí, je rozhranie USB 2.0, kvôli ktorému dosahuje Wireless Stick rýchlosť čítania i zápisu slabých 13 MB/s.

Ak je Wireless Stick používaný s mobilnými zariadeniami, beží na vstavanej batérii, ktorá sa nabíja zapojením do počítača. Papierovo by mala batéria vydržať zhruba 4 a pol hodiny, no výdrž výrazne závisí od spôsobu použitia. Streamovanie videa do viacerých zariadení vybije batériu oveľa rýchlejšie, ako napríklad občasné otvorenie textového dokumentu, či prezeranie fotiek.

Pozrite siČo je to GLONASS? Ruská odpoveď na GPS

Doplna sa batéria nabije za 2 hodiny. Ak je SanDisk Wireless Stick zapojený do počítača, nie je možné sa k nemu pripojiť mobilom. Ak je ale zapojený napríklad do externej nabíjačky, bezdrôtové pripojenie funguje. Takýmto spôsobom si môžete výdrž výrazne predĺžiť.

ZDROJ | SanDisk

SanDisk Wireless Stick umožňuje pripojenie troch zariadení zároveň, pričom do všetkých môže prúdiť iný obsah. Streamovanie videa do troch rôznych zariadení je relatívne plynulé. Pri prehrávaní sa objaví trhanie, len ak musí Wireless Stick odosielať video s väčším dátovým tokom. Cez telefón sa k dátam na flashke dostanete cez aplikáciu Connect Drive, ktorá je dostupná pre iOS Android. Najprv je potrebné Wireless Stick zapnúť tlačidlom na boku a následne sa flashka objaví v zozname dostupných Wi-Fi sietí.

Aplikácia je jednoduchá a prehľadná. Pri testovaní aplikácie na iOS 11 už aplikácia podporovala aj novú zabudovanú aplikáciu Súbory, ktorá v iOS 11 slúži ako centrálny správca súborov. Cez aplikáciu si môžete skontrolovať nabitie batérie Wireless Stick, zostatok miesta na flashke aj v telefóne. Connect Drive umožňuje odosielať obsah z flashky cez protokol AirPlay alebo Cast. Ak teda vlastníte Chromecast alebo Apple TV, máte ďalší spôsob, ako Wireless Stick využiť.

Cez položku „Internet Connection“ viete flashku pripojiť priamo na vašu Wi-Fi a tak môžete byť telefónom pripojený na svoju Wi-Fi sieť a zároveň pristupovať k dátam na flashke. Camera Roll Backup umožňuje zálohovať fotky a videá z telefónu, podobne ako to robia Fotky Google, alebo Dropbox.

Pozrite siNÁVOD | Ako si spraviť z Raspberry Pi Zero lacné multimediálne centrum

Tu ale budete mať zálohu doslova vo svojich rukách a dostanete sa k nej aj bez internetového pripojenia. Bezdrôtovo sa k Wireless Stick dá pripojiť aj cez počítač. Stačí sa s počítačom pripojiť na Wi-Fi sieť flashky a následne v prehliadači naťukať adresu sandisk.com/myconnect. Samozrejme, prenos súborov nebude tak rýchly, ako cez USB.

SanDisk Wireless Stick sa so svojim zameraním sústredí na relatívne úzku skupinu ľudí, ktorá potrebuje prenášať veľké dáta medzi mobilom a externou pamäťou a nedôveruje pritom cloudovým úložiskám. Ak je ale Wireless Stick zariadením, ktoré aktuálne hľadáte a nevadí vám obmedzená rýchlosť USB 2.0 tak si budete túto flashku pochvaľovať a to aj vďaka cene 29,70 € za 16 GB verziu.

Komentáre k článku