Reklama

Samsung Galaxy A5 (2017): Always On displej a IP68

Marek Hudák
86 %
Ako je už zvykom, kórejský výrobca každoročne vylepšuje svoju strednú triedu a ani tento rok nie je výnimkou. Nový Samsung Galaxy A5 (2017) sa vydaril.

Výhody

  • vodeodolnosť (IP68)
  • fotoaparát
  • displej s Always on
  • rýchle nabíjanie

Nevýhody

  • vyššia cena
  • bez optickej stabilizácie
  • priemerný výkon

Stredná trieda označená písmenom ,,A“ má opäť čo ponúknuť. Nový Samsung Galaxy A5 (2017) sa nápadne podobá súčasnej vlajkovej lodi, no nezabudol ani na tú minulú.

Novinka s rozmermi 146,1 x 71,4 x 7,9 mm a váhou 157 gramov sa nevyznačuje minimálnou hrúbkou, ale predovšetkým kovovým telom a sklom prekrývajúcim zadnú a prednú stranu smartfónu. Telefón sa môže zdať ťažší, no na druhej strane som mal pocit stability bez obáv z pádu.

V klasickom hranatom balení nájdete okrem nabíjačky aj USB-C kábel, štupľové slúchadlá a samozrejme mnohým nepotrebné príručky.

Takmer 72 % plochy prednej strany smartfónu zaberá displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov. Najväčšou výhodou displeja oproti konkurencii je známa funkcia Always on, ktorá sa osvedčila v  súčasnej vlajkovej lodi Galaxy S7/S7 edge.

Pozrite si

7 dôvodov, prečo si kúpiť Samsung Galaxy S7/S7 edge

Zásluhou Super AMOLED displeja je minimálna energetická náročnosť na neustále používanie funkcie Always on (notifikačná LED dióda teda chýba), keďže displej dokáže zobrazovať len potrebné pixely. Ako veľmi prospešná sa javí aj funkcia Filter modrého svetla, ktorú je možné zapnúť okamžite alebo podľa plánu a šetriť si zrak počas večerného čítania.

Nechýba ani klasické Home tlačidlo s integrovanou čítačkou prstov, ktorá mi však nepripadala natoľko spoľahlivá ako pri modeloch so snímačom na zadnej strane zariadenia.

Pozrite si

Samsung Galaxy A3 (2017): celkom vydarený upgrade s vylepšeniami

Výnimkou je umiestnenie reproduktora v pravom hornom rohu nad Power tlačidlom, ktorý vás síce neočarí, no ani nesklame. Slot na microSD karty (do 256 GB) dostal miesto na hornej hrane.

Ľavá strana je vyplnená tlačidlami ovládajúcimi hlasitosť a tiež slotom pre nanoSIM kartu (bez možnosti DualSIM). Spodná hrana tela telefónu je tvorená USB-C konektorom a 3,5 mm jackom.

Novinka si okrem spomínanej Always on funkcie prebrala zo súčasnej vlajkovej lode aj odolnosť voči vode a prachu (certifikácia IP68), ktorou sa vyznačuje vo svojej cenovej kategórii.

Hoci ide o nový model, Samsung Galaxy A5 (2017) nebeží na najnovšom Androide, ale na verzii 6.0.1 Marshmallow s prísľubom prechodu na sedmičku v priebehu marca / apríla tohto roka.

Aj napriek tomu grafická nadstavba TouchWiz ponúka množstvo užitočných funkcií a predovšetkým stabilný a rýchly chod.

Jednou z hlavných funkcií je možnosť práce s dvomi otvorenými aplikáciami súčasne, teda rozdeliť si obrazovku na dve časti, ktoré si je možné veľkostne prispôsobovať. Príjemne ma prekvapila aj podpora dvoch súčasne otvorených mobilných prehliadačov Chrome.

Pozrite si

Google Chrome – masívne zníženie spotreby

 

V nastaveniach nájdete aj funkciu Ovládanie jednou rukou umožňujúcu zmenšenie displeja trojitým stlačením Home tlačidla a taktiež zmenšenie klávesnice.

 

V ponuke sa nachádzajú aj ďalšie dobré známe gestá (Jednoduché stíšenie, Inteligentné snímanie, Priamy hovor … ), ktoré mi uľahčili denné používanie smartfónu.

 

Systém našťastie neobsahuje množstvo predinštalovaných aplikácií, no medzi základnými nájdete aj Zabezpečený priečinok.

Priečinok je oddelený od zvyšku systému a ponúka priestor na aplikácie a kontakty chránené dodatočným heslom, vzorom alebo aj odtlačkom prstu a šifrovaním KNOX.

 

V praxi ho môžete uplatniť napríklad na umiestnenie aplikácií Gmail, Facebook či Messenger s druhým účtom oddeleným od zvyšku systému.

Z pohľadu výkonnosti hardvéru nový Samsung Galaxy A5 (2017) v benchmarku AnTuTu neočaril. Procesor Exynos 7880 Octa (osem jadier s maximálnym taktom 1,9 Ghz) s grafickou časťou Mali-T830MP3 a 3 GB pamäťou RAM dokázal získať len niečo cez 60-tisíc bodov. Nechýba ani Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth verzie 4.2 a NFC.

 

Smartfón sa tak umiestnil pod modelmi Samsung Galaxy S6 edge+, Note5 a tiež Google Nexus 6P. Náročnejšie hry ako Asphalt 8 či Real Racing 3 novinke ale problém nerobili.

Zabudovaná batéria s kapacitou 3 000 mAh mi umožnila nielen hranie spomínaných hier, ale aj prácu s telefónom počas viac než jedného celého dňa (stredne vysoká záťaž) bez nutnosti nabíjačky.

 

Večer som smratfón nechal nabiť prostredníctvom USB-C konektora a už približne po polhodine som mohol smartfón používať s 50 %-nou kapacitou batérie. Plné nabitie trvalo niečo cez 60 minút.

 

Nový Samsung Galaxy A5 (2017) ma zaujal aj fotoaparátom. Dokonca oboma. Hlavný (neprečnieva ako v modeli Galaxy S7/S7 edge) sa pýši rozlíšením 16 Mpx a svetelnosťou f/1,9 (tak ako aj v prípade modelu Samsung Galaxy S6), no nepochopiteľne absentuje optická stabilizácia (OIS).Totožný snímač je aj na prekvapenie na prednej strane pre priaznivcov selfie fotografií.

Pozrite si

SÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?

V prípade videa je maximálne Full HD rozlíšenie s frekvenciou 30 snímok za sekundu, tak ako aj pre prednú kameru. Škoda chýbajúceho režimu v 60 fps (aspoň v HD kvalite) či vyššieho rozlíšenia.

Výsledná kvalita fotografií vás určite nesklame, snímky majú potrebnú ostrosť a verné farebné podanie. Ani v horších svetelných podmienkach s použitím blesku fotoaparát nepodliezol moje očakávania. V priloženej galérii nájdete aj snímky textu a makro záber na analógové hodinky.

Otvorením fotografií v novej karte ich zobrazíte v plnej kvalite.

Aplikácia fotoaparátu nie je ničím iným výnimočná ako plávajúcim tlačidlom spúšte. Manuálny režim (nazvaný ako Profeionálny) neposkytuje úplné nastavenia, ale iba citlivosť ISO, vyváženie bielej a hodnotu expozície.

Samsung Galaxy A5 (2017) v hodnote 429 eur a v kvartete farebných kombinácií (modrá, čierna, zlatá a ružová) ma zaujal predovšetkým funkciami, výdržou batérie a fotoaparátom. Ak ale hľadáte model s lepšími parametrami, no bez vodeodolnosti, nami recenzovaný Honor 8 alebo Moto Z Play s podporou Moto Mods stojí za zváženie.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.