Reklama

Samsung Galaxy A3 (2017): celkom vydarený upgrade s vylepšeniami

Imrich Maťo
91 %
Očakávané sa stalo skutočnosťou a modelový rad smartfónov Samsung Galaxy A prišiel na trh vo verziách pre rok 2017. Už prvé obrázky a parametre, zverejnené pri predstavení odhalili, že oba modely, A5 i A3, dostali dizajn vlajkových lodí a výrazné vylepšenia. Ako je na tom menšia A3-ka v skutočnosti?

Výhody

  • HW tlačidlo Domov s čítačkou odtlačkov prstov
  • kvalitný displej s Always On
  • USB-C, výdrž batérie, IP68
  • výkonnejší procesor a plynulý chod

Nevýhody

  • lesklá zadná strana
  • fotoaparát bez stabilizácie

Takmer rovnako. Nebojte sa, týmto konštatovaním recenziu nekončím. Veď medzi samotnými modelmi A5 a A3 sú pochopiteľné rozdiely vo veľkosti, hmotnosti, hardvérovej a čiastočne i softvérovej výbave. Ja sa však skôr zameriam na porovnanie verzií modelu A3. Predpokladám, že to je to, na čo čakáte.

Pozrite si

Samsung Galaxy A3 (2016): štýlový kovový elegán

„To je zmenšená S7-ka??“ Takéto boli viaceré reakcie ľudí z môjho okolia, keď som im ukázal smartfón Samsung Galaxy A3 (2017). A mali tak trochu pravdu. Model A3 (2017) nemá s minuloročnou verziou veľa spoločné, najmä čo sa týka dizajnovej stránky. Ako na A5-ke, aj na menšom súrodencovi vidieť inšpiráciu z top modelu S7.

Umiestnenie hlavných prvkov, tlačidlo ON/OFF, tlačidlá hlasitosti, USB port a 3,5 mm audio jack, je rovnaké, ako v predošlej verzii. Pozíciu zmenil externý reproduktor, ktorý je teraz v hornej časti pravej strany.

Už minule som vyjadril spokojnosť s tým, že konečne nie je na zadnej strane, a teda je lepšie počuť zvonenie i všetky zvukové upozornenia. Myslím si, že z praktického hľadiska je toto riešenie v A3 (2017) ešte lepšie. Najmä ak máte telefón zvislo v držiaku alebo stojane. Vychádzajúci zvuk je tak smerovaný viac do priestoru.

Pozrite si

Samsung Galaxy A5 (2017): Always On displej a IP68

Svoje umiestnenie zmenila aj zásuvka pre Nano SIM a microSD pamäťovú kartu. Teraz je na vrchnej strane. Prečo nie, keď ju tam môže mať S7-ka.

Jednou z podstatných zmien medzi verziami modelu Galaxy A3 2016 a 2017 je použitie USB konektora nového typu C. V tomto dokonca modelový rad A predbehol vlajkové lode S7/S7 edge, ktoré využívajú ešte starší micro USB konektor.

Pozrite si

Samsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Novinku tak môžete nabíjať či pripájať k počítaču prostredníctvom obojstranného USB-C kábla. Ten je, pochopiteľne, v balení, takže si nemusíte zháňať samostatný kábel alebo redukciu.

Keď už som sa rozbehol s vymenovávaním najdôležitejších hardvérových vylepšení smartfónu Galaxy A3 (2017), oproti verzii z roku 2016, musím spomenúť aj horúcu novinku série A3. Týka sa starého známeho tlačidla Domov pod displejom. Tohtoročný model konečne dostal aj čítačku odtlačkov prstov.

Samsung tieto čítačky umiestňuje na prednú stranu práve do tlačidla Domov, čo ja osobne považujem za najlepšie riešenie. Najmä v porovnaní s ich pozíciou vzadu. Ak chcem telefón odblokovať odtlačkom prsta, nemusím ho brať do ruky.

Naprogramovať môžete odtlačky troch prstov. Poslúžia nielen na odblokovanie smartfónu, ale aj na prihlásenie do webových lokalít a do konta Samsung. Ak to v nastaveniach povolíte. Samotnú funkčnosť čítačky považujem za spoľahlivú, telefón odblokovala takmer okamžite a zosnímala prst v akomkoľvek uhle v rozpätí 360° (vo vodorovnej rovine).

Jedna z mála HW vecí, ktoré v novom Galaxy A3 (2017) ostali oproti minuloročnému modelu zachované, je displej. To však vôbec nie je chyba. Super AMOLED displeje, ktoré Samsung používa vo svojich smartfónoch, patria k špičke. Tu niet o čom polemizovať.

Aj jeho veľkosť 4,7” a rozlíšenie HD (720 x 1 280 px) zostali nezmenené, takže pri viditeľnom rozmere 59 x 105 mm je jeho jemnosť 310 PPI. Čitateľnosť displeja v exteriéri a pozorovacie uhly boli viackrát vychválené pri iných modeloch takže tu by som sa opakoval. V nastaveniach režimu obrazovky si môžete prispôsobiť aj farebné podanie displeja.

Jedna výrazná novinka, opäť prevzatá z modelov S7, sa displeju predsalen ušla. A to funkcia Always On Display. Je to skvelá a návyková vec, zabudnete pri nej na chýbajúcu notifikačnú diódu.

Pri zhasnutom a zablokovanom displeji mať prehľad o dátume, čase, stave batérie a hlavne oznámeniach, je na nezaplatenie. Ak chcete mať prehľad o celom mesiaci, nastavte si v tejto funkcii zobrazenie kalendára.

Dizajn telefónu som spomenul hneď na začiatku. No čo sa týka jeho rozmerov a hmotnosti, tam sú rozdiely zanedbateľné. Vidieť ich môžete v porovnávacích tabuľkách. Čo je však potrebné spomenúť, aj keď to v tabuľkách vidíte, je procesor a výkon smartfónu a tiež batériu a jej výdrž.

Samsung Galaxy A3 (2017) výrobca vybavil 8-jadrovým procesorom Exynos 7870 s taktom jadier Cortex-A53 1,6 GHz. Grafickým procesorom je Mali T830, pamäť RAM má veľkosť 2 GB a z vnútorného 16 GB priestoru je dostupných cca 11 GB. Na jeho rozšírenie využijete microSDXC do 256 GB. Takže miesta pre multimédiá alebo hry môžete mať habadej.

To bola teória, čo však ukázala prax? Subjektívne môžem povedať, že chod telefónu a jeho reakcie boli svižné, bez zasekávania či resetovania systému a tiež spúšťanie aplikácií bolo primerané. Na žiadnu z nich som nemusel zdĺhavo vyčkávať.

Zvýšenie výkonu preukázali aj testy v benchmarkoch. V staršej verzii AnTuTu (5.7.1) smartfón získal 41 820b., najnovšia (6.2.7) ho ohodnotila 45 894 bodmi. Obidve čísla sú oproti minuloročnému modelu výrazne vyššie, čo preukázalo pokrok aj v tomto smere.

Aj herný výkon je dobrý a podľa 3DMARK testov taktiež vyšší v porovnaní s A3 (2016) (ISU: 8 508 b., ISE: 5 476). V praxi napríklad hru Real Racing 3 telefón zvládol bez väčších problémov.

Že Galaxy A3 (2017) predsalen nie je herné delo, sa potom ukázalo pri World of Tanks. Aj táto hra sa dala hrať, aj keď len na Medium nastavenia, pri ktorých deklarovala 20-30 fps.

O spoľahlivý chod sa však nepostaral iba hardvér, ale aj operačný systém nainštalovaný v Galaxy A3 (2017). Údaje o zariadení prezradili, že je ním Android vo verzii 6.0.1. Možno ste čakali rovno Nougat, teda verziu 7. Tá príde neskôr ako aktualizácia.

Prostredie systému v A3 (2017) sa navonok líši iba dizajnovo, no výraznými zmenami prešla časť Nastavenia. Tu nie sú len optické zmeny, ale jednotlivé položky nastavení sú „schované“ do svojich skupín. Takže ak chcete napríklad nastaviť niektoré z pripojení, musíte najskôr vojsť do tejto skupiny, až potom si vyhľadať konkrétnu položku

Na jednej strane je to trochu zdĺhavé, pretože je potrebné o jedno ťuknutie na displej navyše. Na druhej strane však prostredie nastavení je „upratané“ a pôsobí modernejšie.

Telefónu nechýbajú špecialitky, ako Odosielanie tiesňovej správy, Inteligentné upozornenie (zavibrovanie po zodvihnutí pri zmeškaných udalostiach), Inteligentné zapnutie obrazovky (displej nezhasne, keď sa naň dívate), Jednoduchý režim (väčšie ikony i písmo, vhodné pre starších) a mnoho iných, ktoré mal aj minuloročný model.

Jednou zo softvérových noviniek je Samsung Members, ktorá zahŕňa diagnostiku zariadenia, Inteligentného poradcu či Kybernetické servisné centrum. Markantnejšou a pre bežných používateľov výraznejšou novinkou tohtoročného radu Galaxy A je Zabezpečený priečinok. Poznáme to aj z iných smartfónov, aj keď pod inými označeniami.

V podstate ide o vyhradené zabezpečené miesto v pamäti, kam si môžete ukladať súkromné fotografie, pripomienky, alebo kópie aplikácií, v ktorých môžete byť prihlásený pod iným kontom, než v hlavnej časti telefónu. Ak máte čo skrývať, môže sa vám to zísť. 😉

Samsung Galaxy A3 (2017) dostal o 50 mAh silnejšiu batériu, takže jej kapacita je 2 350 mAh. Napohľad nepatrné zvýšenie, no v celkovom výsledku výdrže došlo k výraznému nárastu, o čo sa postaralo viacero faktorov (vyladenie systému, úspornejší čipset, displej atď).

Záťažový herný test v rámci GFX Bench ukázal výdrž viac ako 6 hodín (!), presne 365,5 min. oproti 175 minútam verzie 2016. Prakticky som pri bežnom používaní bez hrania hier telefón za týždeň nabíjal len dvakrát…

Čo sa týka konektivity, nechýba LTE, NFC či ANT+. Bluetooth je už verzie 4.2 a Wi-Fi 802.11 ac využíva dve pásma, 2,4 a 5 GHz.

No a ako sú na tom fotoaparáty smartfónu Samsung Galaxy A3 (2017)? Čo sa týka hlavného má rovnaké 13 Mpx rozlíšenie snímača i optiku s clonou f/1,9. Pochopiteľne, disponuje autofókusom i LED diódou. Okrem bežného fotografovania zvládne aj korekciu protisvetla HDR, sériové snímanie alebo panorámu. Video zaznamená vo Full HD, hoci len pri 30 fps.

Prítomný je aj tzv. Profesionálny režim, v ktorom nastavíte aspoň vyváženie bielej, ISO a expozíciu. Čas uzávierky alebo manuálne zaostrenie, žiaľ, nie. Ale tak to bolo aj v modeli z roku 2016.

Zmeny sa dotkli prostredia foto aplikácie. Je čistejšie, bez zbytočných prvkov pri okrajoch. Časovač a rozlíšenie (veľkosť) fotografie sú presunuté do nastavení. Posunom prsta zľava do prava sa dostanete k režimom fotoaparátu a posunom opačne sa zobrazia efekty.

Predný fotoaparát je vybavený 8 Mpx senzorom a optikou s clonou f/1,9. Okrem klasickej selfie vie nasnímať aj širokouhlú selfie a video nahrá aj vo Full HD. Ani jeden z fotoaparátov nemá optickú stabilizáciu, čo môže chýbať hlavne pri zadnom.

Fotografie nasnímané hlavným fotoaparátom cez deň sú dobrej kvality, dokonca pomerne dobre zaostroval aj pohyb (napr. bežiaca mačka), pri ktorom fotoaparáty v iných smartfónoch zlyhali. Dokonca aj pri umelom osvetlení alebo prisvetlení diódou sa mi podarilo spraviť niekoľko solídnych záberov.

Predný fotoaparát vám na bežné „selfíčka“ postačí. V tomto smere si model Galaxy A3 pre rok 2017 nepohoršil.

Na samý záver som si nechal čerešničku na torte, ktorú smartfóny radu Galaxy A (2017) dostali po vzore top modelov S7. Od zariadenia tejto triedy by sme odolnosť voči vode a prachu podľa certifikácie IP68 nečakali.

Ak vám teda nová A3-ka spadne do vody hlbokej 1,5 metra a bola by tam nekonečných 30 minút, musí to, podľa vyjadrenia výrobcu, vydržať bez ujmy na zdraví. Snáď sa vám ale nestane príhoda, aká pri našom teste postihla náramok Gear Fit2. Za to sa už výrobca nezaručí.

Celkovo môžem skonštatovať, že tak, ako sa vydaril upgrade modelu Galaxy A5 (2017), tak aj menší z dvojice Galaxy A3 (2017) je vydareným nasledovníkom svojho priameho predchodcu.

Kovový rám s odolným sklom napovrchu v dizajne top modelov značky, odolnosť podľa IP68, USB-C port, Always On Display, výkonnejší procesor, doplnený skvele optimalizovaným systémom a väčšou pamäťou RAM a mnoho ďalších vylepšení dávajú tomuto smartfónu šancu výrazne prehovoriť do tohtoročnej predajnosti.

O cene sa vždy budú viesť polemiky, a to pri takmer každom telefóne. Myslím si však, že pri Galaxy A3 (2017), vzhľadom na vylepšenia, nie je premrštená a že niektorí iní výrobcovia by si za takýto upgrade vypýtali podstatne viac. Preto naša redakcia tomuto smartfónu udelila ocenenie DOBRÁ CENA.

Pozrite si aj fotografie vytvorené modelom Samsung Galaxy A3 (2017).

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.