Huawei Ascend G6 4G: stredná trieda utešene napreduje

Sony Xperia M, LG Optimus L9 II, Sony Xperia M2. To je postupnosť našich testov smartfónov strednej triedy. Hoci každý pochádza z inej doby, niečo majú spoločné – v čase uvedenia na trh stáli okolo 250 eur a predstavovali solídny pomer cena/výkon. No s poklesom ceny pod 200, resp. až pod 150 € sa z nich stali mimoriadne výhodné ponuky. Bude to prípad aj nového Huaweiu?

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • výkon s rezervou do budúcnosti
  • šikovný softvér
  • dobrá výdrž

Nevýhody

  • mierne šušťanie počas hovoru
  • priemerný reproduktor

Jednou vetou

Ascend G6 4G je štýlovo tenký, výborne spracovaný, dostatočne výkonný aj s rezervou do budúcnosti a ponúka veľmi dobrú výdrž.

Huawei Ascend G6 4G

Najskôr si musíme ujasniť, ako sa vlastne tento prístroj volá. Pod označením Ascend P7 Mini a Ascend G6 totiž nájdete rovnako vyzerajúce smartfóny. Navyše, Ascend P7 Mini môžete tiež nájsť pod označením Ascend G6 4G, interne ho výrobca označuje Ascend G6-L11. Ide o v zásade dva varianty toho istého výrobku, a to s tromi väčšími rozdielmi. Ascend P7 Mini/Ascend G6 4G obsahuje 4G LTE modul. Kvôli nemu má oproti štandardnej G6-tke lepší procesor – štvorjadrový Qualcomm namiesto štvorjadrového Mediateku. Tiež má dvojnásobnú, 8 GB internú pamäť. A teraz konečne k testu.

Huawei Ascend G6 4G

Spracovanie prístroja je príkladné. Bočný strieborný rámik mu dodáva hodnotnosť, vďaka zadnému soft-toch krytu sa dobre drží v ruke. Odomykacie tlačidlo na pravoboku je presne tam, kde by ste ho čakali. Vďaka 4,5“ uhlopriečke qHD displeja (prakticky ideálnych 245 PPI) si navyše veľmi často vystačíte s jednou rukou, čo je ergonomická záležitosť, od ktorej už sme si v mobilnom svete odvykli. Pri hrúbke iba 7,5 mm a hmotnosti 115 gramov sa s prístrojom dobre pracuje.

Huawei Ascend G6 4G

Keďže sme v strednej triede, výrobca nemohol opomenúť investície do fotoaparátu. Nájdeme tu primeraný 8 Mpx BSI senzor podporený zaostrovaním, LED bleskom, Full HD videom a pestrou dávkou nastavení. Zaujímavé sú najmä režimy – skrášlenie tváre, HDR, efekty či snímanie hlasom. Nechýba výber objektu, na ktorý má byť stále zaostrené, zaznamenanie úsmevu, zhlukové snímanie či inteligentný automatický režim. Poteší rýchle ostrenie aj snímanie. Videu nechýba preostrovanie ani kvalitný záznam zvuku, pauza už áno. Obrazovú kvalitu by som ohodnotil ako priemer až jemný nadpriemer – nesklame, ale ani neohromí. Na svoju triedu stačí.

Huawei Ascend G6 4G

O kúsok vyššie od fotoaparátu sa nachádza microUSB konektor. Funkcia On the Go funguje. Obďaleč nižšie si svoje miesto už tradične našiel jeden reproduktor. Je dostatočne hlasný a kvalitný, skreslenie pri maximálnej hlasitosti v tejto triede prepáčime. Aj keď, treba poznamenať, že také HTC Desire 601 či 610 s prednými stereo reprákmi hrajú ďaleko lepšie. Na Huawei je tiež počuť isté šušťanie počas hovoru, ale nie je to nič strašné. Mnou používaná Galaxy Mega 6.3 s filtrovaním šumu však telefonuje lepšie.

Huawei Ascend G6 4GHuawei Ascend G6 4G

Poďme k výkonu. Na nový štvorjadrový Snapdragon 400 s taktom 1,2 GHz som bol veľmi zvedavý. Pochyboval som totiž, či môžu štyri malé Cortex-A7-čky nahradiť dve veľké a až na 1,7 GHz taktované jadrá Krait 200 v predchádzajúcej generácii Snapdragonu 400. Zdá sa, že áno. Výkonu je viac než dostatok (AnTuTu 17 000, 3DMark ISU 4 800 b.), grafika Adreno 305 sa pri qHD rozlíšení takmer nudí. Ascend P7 Mini má 1 GB RAM, čo je priemerná hodnota, no k dispozícii máte bežne 480 až 540 MB, čo sú výborné hodnoty aj s bohatou rezervou do budúcnosti. Dostatok miesta, až 5,4 GB máte v úložisku, samozrejme nechýba podpora microSD kariet. Na poli hardvéru všetko v poriadku.

Huawei Ascend G6 4GHuawei Ascend G6 4G

A na poli softvéru snáď ešte lepšie. Android 4.3 je „prelepený“ nadstavbou Emotion UI 2.0 vo verzii Lite, ktorá ma veľmi oslovila. Z informačnej lišty je síce byrokraticky odstránený posuvník jasu, ale nachádza sa tu množstvo skratiek vrátane praktických profilov s detailným prispôsobením. V nastaveniach si nadšenci zgustnú na pokročilom správcovi spotreby – vrátane troch napájacích režimov, výpisu „najžravejších“ aplikácií s možnosťou ich zakázania, automatickým ukončovaním vybraných (aj systémových) aplikácií po zamknutí smartfónu, zakázania spúšťania aplikácií po štarte a podobne. V správcovi úloh sa zas nachádza tlačidlo rýchleho ukončenia všetkých bežiacich aplikácií, pričom sa súčasne prečistí operačná pamäť. Tieto funkcie majú poriadny potenciál zefektívnenia prístroja a predĺženia výdrže batérie, žiaľ presné zmeranie ich vplyvu by si vyžadovalo dlhodobý test.

Huawei Ascend G6 4GHuawei Ascend G6 4G

Batéria pritom nehýri veľkou kapacitou – 2 000 mAh nie je veľa, skôr málo. Výdrž bez akýchkoľvek úsporných opatrení však vychádza veľmi pekná – na webe až 10,5 hodiny, v hrách (Hill Climb Racing) stále dobrých 5 hodín 12 minút. Vzhľadom na hardvér a kapacitu batérie sú to prekvapivo dobré hodnoty. Holt, ideálne (nie prehnané) rozlíšenie displeja a štvorica najefektívnejších jadier, aké ARM kedy navrhol, asi urobia svoje.

Huawei Ascend G6 4G

Huawei opäť dokázal, že patrí medzi najväčších výrobcov, dokáže inovovať a najmä v strednej triede ohúriť výborným pomerom cena/výkon. Ascend P7 Mini, resp. Ascend G6 4G je štýlovo tenký, výborne spracovaný, dostatočne výkonný aj s rezervou do budúcnosti a ponúka veľmi dobrú výdrž. Podpora LTE, schopný fotoaparát a grafická nadstavba uspokojujúca aj nadšencov sú už len čerešničkou na torte. Chybičky sa samozrejme nájdu, ale ako celok môžeme P7 Mini iba odporúčať.

Huawei Ascend G6 4G

Cena 249,00 € Rozmery 130 x 65 x 7,5 mm, 115 g Displej 4,5“ IPS (540 x 960 px, 245 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 (štvorjadrový 1,2 GHz Cortex-A7, GPU Adreno 305, 28 nm), 1 GB RAM, 5,4 GB úložisko+microSD, LTE, GPS, GLONASS, Bluetooth 3.0, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED, FHD video), 5 Mpx webkamera, Li-Pol 2 000 mAh Softvér Android 4.3 + Huawei Emotion UI 2.0 Lite, Motívy, Profily, Správca telefónu/súborov/úloh, Úsporný režim, Zálohovanie, Kingsoft Office