Brodit: žeby ten najlepší držiak pre smartfón do auta?

Smartfón sa veľmi dobre hodí aj na navigovanie, ale ako ho umiestniť v aute tak, aby bolo jeho používanie ako navigácie pohodlné a hlavne bezpečné? S rôznymi univerzálnymi držiakmi to môže byť problém a preto sme sa rozhodli, že vyskúšame aktívny držiak Brodit, ktorý sľubuje pohodlnú montáž a pevné pripevnenie bez vŕtania. Je tomu skutočne tak?

Brodit pre iPhone 6 Plus

Švédska spoločnosť Brodit má už veľmi bohaté skúsenosti s výrobou držiakov do áut a v jej ponuke nájdete skutočne široké množstvo riešení pre rôzne vozidlá ako aj široké spektrum smartfónov. Na Slovensku zabezpečuje distribúciu týchto držiakov spoločnosť Sunnysoft, ktorej ďakujeme za zapožičanie držiaka na test. Riešenie uchytenia smartfónu od spoločnosti Brodit sa skladá zo základovej konzoly ProClip, ktorá sa pripevňuje v medzerách palubnej dosky bez vŕtania a samotného držiaka smartfónu.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Pozrite siiPhone 6 Plus: Godzila prichádza už aj medzi jablká!

V prvom rade si musíte vybrať aký typ držiaka potrebujete – môže byť aktívny s nabíjaním, alebo univerzálnejší pre viac modelov, alebo konkrétny podľa výrobcu a modelu smartfónu. Časť pre uchytenie v aute s názvom ProClip si vyberáte pre konkrétny model a rok výroby auta, do ktorého chcete držiak umiestniť. Aj keď to znie pomerne zložito, o všetko sa postará prehľadný konfigurátor, ktorý vám následne ponúkne niekoľko možností kam môžete svoj držiak v aute umiestniť.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Pozrite siVIDEO | Tri základné rozdiely medzi iPhonom 6 a iPhonom 6 Plus

My sme pre účely testovania zvolili aktívny držiak pre Apple iPhone 6 Plus a vzhľadom na použité vozidlo VW Touran sme si vybrali umiestnenie základovej dosky ProClip na palubnú dosku vpravo od volantu. Cena ProClipu je v tomto prípade 19,44 eur a držiaku samotného 36,38 eur. Spolu vás teda toto riešenie bude stáť viac ako 55 eur, čo je pomerne dosť, ale vzhľadom na pohodlie a hlavne bezpečnosť sa táto investícia určite oplatí. Síce predbiehame, ale po prečítaní článku pochopíte prečo.

Brodit pre iPhone 6 Plus

ProClip ako aj držiak k vám prídu v jednoduchom balení, v ktorom okrem produktov a pomôcok nechýba ani veľmi jednoduchý návod. Montáž je skutočne jednoduchá a zaberie vám zhruba 15 minút času. Zvládnu ju s prehľadom aj menej technicky nadaní vodiči.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Najprv je potrebné pomocou dvojice plastových pomôcok mierne rozšíriť medzeru v palubnej doske auta, do ktorej sa ProClip vkladá a následne už iba vsunúť spomínanú konzolu. Výhodou tohto riešenia je, že nie je potrebné vŕtanie, lepenie či iný zásah do interiéru, ktorý by ho nenávratne poškodil. Istou nevýhodou môže byť, že po vložení konzoly ProClip do medzery vznikne nesúmerné lícovanie v niektorých časťiach.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Brodit pre iPhone 6 Plus

Konzola samotná však na mieste drží skutočne pevne a nemusíte sa obávať, že by vám počas jazdy telefón vypadol. Navyše v prípade výmeny smartfónu postačí vymeniť jeho držiak a konzola môže ostať tá istá. Je k nej možné pripevniť aj iný, univerzálny držiak.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Brodit pre iPhone 6 Plus

V momente keď máte pripevnenú konzolu ProClip, môžete pomocou skrutkovača pripevniť kĺb držiaka a držiak samotný. Podľa toho, ako silno pritiahnete centrálnu maticu držiaka, budete môcť smartfónom v ňom otáčať a prispôsobiť si tak jeho polohu čo najviac. Treba však upozorniť, že ak budete mať centrálnu skrutku nastavenú na voľnejší pohyb, môže sa stať, že sa časom uvoľní, a tak ju budete musieť opätovne pritiahnuť. My sme preto zvolili pevné uchytenie, veď displej iPhonu 6 Plus je dostatočne veľký aj vo vertikálnom režime.

Brodit pre iPhone 6 Plus

V našom prípade disponoval držiak možnosťou nastavenia jeho šírky, pomocou dvojice skrutiek vedľa tej centrálnej. Vďaka tomu môžete do držiaka umiestniť smartfón aj s tenkým obalom. Ak teda svoj smartfón používate v obale, dbajte pri výbere držiaka aj na túto možnosť. Nebudete predsa chcieť pred každým použitím držiaka snímať jeho obal.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Po nastavení správnej šírky postačí pritiahnuť všetky skrutky a všetko je hotové. iPhone 6 Plus má konečne svoje stabilné a bezpečné miesto. Keďže sme v tomto prípade využili aktívny držiak, smartfón sa po vložení do držiaka automaticky dobíja, čo sa hodí najmä pri využití smartfónu ako navigácie. V balení je totiž USB nabíjačka do konektora autozapaľovača s výstupným prúdom 2 A, čo bohato postačuje na nabitie iPhonu 6 Plus.

Brodit pre iPhone 6 Plus

Brodit pre iPhone 6 Plus

Po niekoľkých týždňoch používania aktívneho držiaka Brodit musíme uznať, že je to najlepšie riešenie, aké sme kedy mohli vyskúšať pre umiestnenie smartfónu v aute tak, aby jeho poloha bola bezpečná a pri sledovaní navigácie bol vo vodičovom zornom poli. Jedinou bariérou môže byť vyššia cena. Držiaky Brodit sú totiž drahšie ako rôzne univerzálne riešenia, ale s kľudným svedomím ich môžeme odporučiť.

Ak často meníte smartfóny, vyberte si však Brodit držiak s možnosťou rozšírenia bočných hrán a bez vstaveného nabíjacieho konektora. Nielenže bude lacnejší, ale vložíte doň väčšinu dostupných smartfónov. Naopak ak viete, že konkrétny smartfón budete používať dlhšie, Brodit na mieru na váš smartfón aj s nabíjaním je určite lepšou a prakticekjšou voľbou.

 

Pozrite si aj krátku animáciu držiakov Brodit

Brodit animacia

Komentáre k článku