Reklama

Lenovo A7010: dostupný phablet s predným stereom

Dominik Fúsek
71 %
Trh smartfónov je už dávno zrelý a prísť s niečím inovatívnym je čoraz ťažšie. Je to aj preto, že stredná trieda rýchlo preberá inovácie z vyšších cenových poschodí a zbavuje ich ďalších a ďalších dôvodov na vysoké prirážky.

Výhody

  • kvalitný displej
  • malý rámik displeja
  • čítačka odtlačkov prstov

Nevýhody

  • podpriemerná výdrž batérie
  • zhoršenie pomeru cena/výkon oproti predchodcovi

Dôkazom je aj Lenovo Vibe X3 Lite, známe tiež pod označením A7010. Keď sa z diaľky pozrieme na jeho špecifikácie – 5,5“ Full HD displej, osemjadrový procesor, 2 GB RAM, čítačka odtlačkov prstov, predné stereo reproduktory – prečo by ešte pred rokom nemohol byť tento malý phablet vlajkovou loďou?
No, veru mohol. Takémuto prístroju z hľadiska bežného používateľa nechýba naozaj nič. Akurát nemá všetky čísla najvyššie možné.

V zhasnutom stave pôsobí tento 5,5“ phablet pomerne elegantným dojmom, najmä vďaka malému rámiku displeja. Po zasvietení displeja zistíte, že rámik je ako zvyčajne maskovaný a je o trochu väčší, než sa zdalo, stále však patrí k tým menším.

A navyše má svoje opodstatnenie. Hore aj dole sa nachádza reproduktor a v spodnej časti navyše aj senzorové tlačidlá mimo displeja. Ja osobne takéto riešenie preferujem.

Predné stereo reproduktory majú jednu nevýhodu, aj keď skôr psychologickú. Od najlepšieho riešenia na trhu má človek tendenciu očakávať dokonalý zvuk. Samozrejme, aj na tomto phablete hrajú veľmi dobre a najmä hlasno, ale čakal som od nich viac.

Výsadou tohto riešenia bola produkcia aspoň akých-takých basov, ktoré žiadne iné riešenie reproduktorov na smartfónoch vylúdiť nedokázalo. A7010 má s nimi problém. Až pri deformácii ekvalizéra výrazne v prospech hĺbok niečo začujete, ale na úkor celkovej kvality.

Zdroj | TECHBOX

Ekvalizér má na starosť už tradične aplikácia Dolby Atmos. Ja osobne som voči nej mal výhrady už od začiatku. Pokiaľ to však s ňou viete, získate zaujímavý zvuk, musíte ho však často upravovať a meniť režimy.

Pri vypnutej technológii Dolby Atmos totiž phablet hrá horšie, ako bez technológie vylepšenia. Ani nehovoriac o tom, keď ekvalizér nastavíte zle.

Ďalším nadštandardným prvkom, ktorý sa však čím ďalej, tým viac blíži k samozrejmosti, je čítačka odtlačkov prstov. Tentokrát sa Lenovo rozhodlo umiestniť ju dozadu tesne pod fotoaparát. Je to otázka zvyku, takéto riešenie dlhodobo presadzuje napríklad Huawei.

Na rozdiel od Huaweia však čítačku vo A7010 použijete „len“ na zabezpečenie zariadenia, pričom samozrejme musíte ako záložný systém použiť iný druh overenia.

Gestá či rýchla voľba sa nekoná, ale to bude vadiť nanajvýš nadšencom spomínanej konkurenčnej čínskej značky, väčšina používateľov o takomto využití nemá poňatia.

Zadný fotoaparát ma celkom prekvapil. Príjemne. Na papieri je to síce iba ďalší smartfón s 13 Mpx snímačom, aký má celá armáda prístrojov. Avšak, Lenovo fotí ostrejšie, vernejšie.

A to hovoríme o 5,5“ phablete, ktorým pomerne ľahko zatrasiete. Chcel som to pripísať stabilizácii, ale nikde som sa nedočítal, či ju tento fotomobil má. Každopádne, fotí mierne nadpriemerne. Škoda len menšieho množstva režimov a celkovo až príliš jednoduchých nastavení.

Pozeranie fotografií je jedna z činností, na ktoré sa 5,5“ displej perfektne hodí. Full HD rozlíšenie s veľkou rezervou presahuje hranicu dokonalej jemnosti a na kvalite zobrazenia nenachádzam chyby.

Na displeji sa zobrazuje Android 5.1 zabalený pod nadstavbu výrobcu. Zas sa tu pár vecí zmenilo, najväčšou zmenou je, že Lenovo už nepoužíva systém bez zoznamu aplikácií v Menu. Už teda nemusia byť všetky nutne vysypané na plochách. Inak som väčšie zmeny nepostrehol, stále je to výborná nadstavba pre nadšencov, v ktorej sa dá ladiť a nastavovať ešte oveľa viac, ako v Androide samotnom.

O výkon sa stará osmejadrový procesor MediaTek, 2 GB RAM (voľná až 1 350 MB) a asi 24 GB rozšíriteľná pamäť, aspoň teda v prípade nášho testovacieho kúsku. Od procesora som čakal trošku viac ako 38 000 bodov v AnTuTu a 6 800 bodov v 3DMarku IceStorm Unlimited. Asi som príliš náročný.

Každopádne model A7000, ktorý som testoval v lete a podľa označenia i zamerania je predchodcom dnes testovaného modelu, ponúkal rovnaký výkon pred pol rokom, a to o 90 € lacnejšie.

Systém väčšinou pracoval v absolútne bleskovej odozve, až na dve spomalenia v aplikácii YouTube, ktoré vyústili do chvíľkového zmrznutia a raz až do pádu aplikácie. Ako však výrobca má vo zvyku a čo mu slúži ku cti, opravné aktualizácie sa len tak hrnú, sotva je prístroj na trhu.

Pozrite si

Lenovo A7000: najvýhodnejší mobil súčasnosti, takmer…

Treba určite uznať, že výkon bol najsilnejšou stránkou predchodcu, a teda vôbec nie slabou stránkou, ktorú by bolo treba riešiť. Naopak, výrobca zapracoval na správnych miestach – zlepšil reproduktory, pridal čítačku odtlačkov prstov, vynovil softvér, posilnil fotoaparát.

Nárastu sa dočkala aj batéria, aj keď na zlepšenie výdrže to nestačilo. Pri klasickom webovom teste (Wi-Fi, automatický jas, bez úsporných funkcií procesora) vychádza na 6,5 hodiny. Nárast o 400 mAh je totiž negatívne vyvážený vyššou spotrebou displeja s Full HD rozlíšením.

Lenovo A7010 (Vibe X3 Lite) je príjemný smartfón, no za povesťou svojho predchodcu zaostáva. Stereo reproduktory, lepší fotoaparát, čítačka odtlačkov prstov a nie celkom potrebné Full HD rozlíšenie displeja dokážu v strednej triede ťažko ospravedlniť nárast ceny o viac než polovicu. Je to príbeh dobrého syna, ktorý však mal až príliš dobrého otca.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.