Reklama

ASUS ZenFone 4 - Keď fotoaparát hrá prím

Imrich Maťo
90 %
Smartfóny ASUS ZenFone od začiatku pútali elegantným dizajnom, vyváženým a spoľahlivým chodom a fotoaparátom, ktorým dokázali konkurovať tým najlepším modelom na trhu. Rad ZenFone 4 opäť patrí na vrchol ponuky.

Výhody

  • kvalitný fotoaparát
  • výdrž batérie
  • ochranný obal v balení

Nevýhody

  • vyššia cena
  • zadná strana náchylná na poškriabanie

Už na európskej premiére koncom septembra v Ríme nás zaujali dva top modely nového radu smartfónov ZenFone, z ktorých sme si na test vybrali dostupnejší ASUS ZenFone 4. Po osobnej skúsenosti s niektorými predchádzajúcimi modelmi som sa na jeho test tešil. Splnil však moje očakávania?

Dizajn nového ZenFone 4 je opäť veľmi vydarený. Čisté línie bez extrémov lahodili môjmu možno trochu konzervatívnemu oku. Predná i zadná strana sú prekryté ochranným sklom Gorilla. Je výborné, že v balení je pružné silikónové puzdro chrániace zadnú i bočné strany, ktoré smartfón chráni pred poškodením pri drobných pádoch. Určite ho aj vy oceníte.

Pri veľkosti displeja 5,5 palca ide o zariadenie, ktoré je tak akurát do poriadnej chlapskej ruky. Dokonca i ženy si môžu veľkosť pochvaľovať. Avšak dívať sa pri práci na Super IPS+ displej s Full HD rozlíšením bola lahôdka.

Pozrite si

Celá rodina telefónov ASUS ZenFone 4 prichádza do Európy. Poznáme už aj ceny.

Jemné a verné podanie farieb i pod veľkými uhlami, ako aj výbornú čitateľnosť v exteriéri som si vychutnával. Takýto kvalitný displej má niekoľkonásobné opodstatnenie. Obzvlášť, ak je smartfón zameraný na fotografie. Ale k tomu sa ešte dostanem.

Jedna zo zmien, s ktorou prišiel ZenFone 4 oproti predchodcovi, je premiestnenie čítačky odtlačkov prstov na prednú stranu pod displej. Takto slúži aj ako tlačidlo Domov. Hoci sa budem opakovať, toto umiestnenie považujem za najpraktickejšie. Nepotrebujete vziať telefón do ruky, ak ho chcete odomknúť, keď je odložený.

So spoľahlivosťou a rýchlym odomykaním som bol spokojný, tak isto aj s dotykovými tlačidlami Späť a Multitasking po jej stranách. Hlavne, že nie sú integrované do displeja. Navyše si môžete nastaviť, či majú byť podsvietené len krátky prednastavený čas, alebo stále, pokiaľ je zapnutý displej.

Toto sú síce detaily, ktoré priamo neovplyvňujú kvalitu zariadenia, ale výrazne spríjemňujú a uľahčujú prácu s ním.

Presným opakom sú procesor a pamäte. Od ich fungovania závisí chod celého zariadenia. V prípade testovaného modelu ZenFone 4 bol hnacou jednotkou 8-jadrový procesor Snapdragon 630. Operačnú pamäť tvorí 4 GB LPDDR4 modul. Táto hardvérová kombinácia sa starala o spoľahlivý a vyvážený chod zariadenia.

Pozrite si

ASUS ZenFone 3: dôstojný nástupca úspešného predchodcu

S jeho plynulosťou som nemal žiadny problém, pod čo sa podpísal aj systém Android 7.1.1 s nadstavbou ZenUI 4.0. Vyjadrené v číslach, v AnTuTu získal ZenFone 4 viac ako 68 500 bodov a v Ice Storm Unlimited len jeden bod pod 16 700.

Pozrite si

ASUS ZenFone Zoom – fotosmartfón pre fajnšmekrov

Vzhľadom na danú kategóriu a určenie telefónu sú to veľmi slušné výsledky, ktoré preukázala napríklad aj herná prax. World of Tanks vykazoval pri maximálnych nastaveniach viac ako 30 fps. Po znížení niektorých parametrov telefón utiahol túto hru aj na plných 60 fps. Taktiež hra Real Racing 3 fungovala bez zasekávania. Prechody medzi jednotlivými eventmi aj samotné preteky boli plynulé, bez náznaku trhania obrazu.

Vrátim sa ešte k systému. V dohľadnej dobe má byť pre ASUS ZenFone 4 dostupná aktualizácia na Android 8 Oreo, čo by po stránke spoľahlivosti a výkonu malo smartfónu prospieť. No ani z verzie 7.1.1 som nebol sklamaný. Ocenil som napríklad rýchly prístup k vybraným funkciám pri podržaní niektorých ikon aplikácií na hlavnej obrazovke.

Nové prostredie ZenUI 4.0 je veľmi dobre vyladené a má pomerne jednoduchý a čistý vzhľad. V rámci systému nie je v telefóne veľa zbytočných predinštalovaných aplikácií. Okrem základného setu Google appiek je tu napríklad vlastná galéria, zábavný Selfie Master či užitočný Správca mobilu.

Poteší aj režim Deti, v ktorom určíte, čo môže mať vaše dieťa v telefóne dostupné. Pre seniorov je určený Jednoduchý režim, ktorý im v kombinácii so Strážcom ZenUI umožňujúcim SOS volanie a hlásenie polohy nielen uľahčí ovládanie, ale poskytne aj možnosť privolať si pomoc v prípade núdze.

Podobných softvérových vylepšení je v smartfóne niekoľko. Prejdem však už k podstate tohto telefónu.

ASUS sa v novom rade mobilných telefónov ZenFone 4 zameral na fotografovanie. V testovanom modeli ma upútala dvojica optík na zadnej strane. Vlastne ide o dva samostatné fotoaparáty, ktoré sú ovládané cez jednu fotoaplikáciu.

Pomenované sú príznačne ako Hlavný a Širokouhlý fotoaparát. Hlavný 12 Mpx je tvorený senzorom Sony IMX362 rozmeru 1/2,55”, pričom jednotlivé body sú veľkosti 1,4 μm. Optika je vyskladaná zo 6 prvkov a jej clona je f/1,8, zorné pole 85° a ohnisková vzdialenosť 25 mm.

O zaostrovanie sa stará PDAF s Dual pixel detekciou. Čerešničkou je 4-osová optická stabilizácia obrazu pri fotografovaní. Veľa teórie naraz? Ešte trochu pridám. Verte mi, stojí to za to. Fotoaparát je totiž vybavený aj snímačom korekcie farieb a obrazovým procesorom ISP Qualcomm Spectra 160.

Fotoaplikácia pri aktivovanom Hlavnom fotoaparáte ponúka 8 režimov snímania, napríklad Auto, Skrášlenie, Pro, Super rozlíšenie, GIF, Panoráma, Spomalený a Časozber. Predpokladám, že režim Skrášlenie bude využívať najmä nežnejšie pohlavie.

Fajnšmekri si prídu na svoje s režimom Pro. Ten ponúka manuálne nastavenie zaostrenia, času uzávierky do 32 s (palec hore), ISO do 3200, EV a vyváženie bielej, no nie len stroho v troch-štyroch nastaveniach cez ikony, ale aj číselným vyjadrením teploty farieb, takže je toto nastavenie detailnejšie.

Čo sa týka videa, tak Hlavný fotoaparát zaznamená Ultra HD video pri 30 fps, alebo Full HD video pri 60 fps. Rozmazanie záznamu koriguje 3-osová elektronická stabilizácia. Spomalené videá vytvoríte pri 240 fps v HD, alebo 120 fps vo Full HD rozlíšení.

Pozrite si

ASUS ZenFone 2 Deluxe Special Edition – chuť luxusu

S výslednými fotografiami môžem vyjadriť spokojnosť. Farby na nich sú verne podané a dostatočne sýte. Nestalo sa, že by na niektorej fotografii boli presaturované. Zaostrovanie bolo vždy presné a skutočne veľmi rýchle.

Pohrať sa dá aj s bodom zaostrenia a vytvárať tzv. bokeh. Ani záberom zo vzdialenosti cca 5 cm nechýbala ostrosť. Snímky vyhotovené pri slabšom svetle majú vďaka spomenutej optike a senzoru dostatočnú svetelnosť, aj keď šum už je vidieť. A keď je už svetla naozaj málo, prisvietite si LED diódou. Osvetľované miesto je nasvietené rovnomerne, dióda ho neprepaľuje.

Spoľahlivo pracovala aj optická stabilizácia. Bežné chvenie rúk výborne koriguje a ak som chcel dosiahnuť rozmazaný záber, musel som až neprirodzene kývať telefónom v rukách.

Doteraz bola stále reč o Hlavnom fotoaparáte, ale ako je na tom ten druhý? Širokouhlý fotoaparát, ako jeho názov prezrádza, má 5-prvkovú optiku s ohniskovou vzdialenosťou 12 mm a zorným poľom 120°. Tú šírku záberu na fotkách naozaj vidíte.

Clona optiky Širokouhlého fotoaparátu je však iba f/2,2. Pod ňou je 8 Mpx senzor. Na Širokouhlý fotoaparát sa z Hlavného prepnete priamo vo fotoaplikácii, takže ich môžete veľmi rýchlo striedať.

Týmto fotoaparátom nahráte video maximálne vo Full HD a k dispozícii je pri ňom 6 režimov. Chýba Spomalený a Panoráma. Nižšiu svetelnosť optiky je na fotkách vidieť, preto sa skôr hodí na snímanie pri dobrom svetle. Myslím si ale, že väčšinu fotiek aj tak budete vyhotovovať Hlavným 12 Mpx fotoaparátom.

Tí, ktorí sa vyžívajú v selfie záberoch, majú k dispozícii 8 Mpx webkameru ponúkajúcu 4 základné režimy. Na to, aby ste sa svetu ukázali na sociálnych sieťach, to stačí. A na videohovor taktiež.

Čo je však podstatné, smartfón ASUS ZenFone 4 pri pomerne výkonnom hardvéri potrebuje aj dostatok energie. Tú zabezpečuje 3 300 mAh batéria. Herný test ukázal výdrž v záťaži takmer 330 minút, čo je výsledok patriaci k tým lepším.

Pri bežnom používaní bez hier a intenzívneho fotenia, ale s niekoľkými hovormi a SMS, internetom a nonstop synchronizáciou dvoch účtov som vedel vydržať približne 1,5 dňa, občas aj dlhšie. Málokedy sa mi stalo, aby som telefón nabíjal každý večer.

Je isté, že ASUS ZenFone 4 zaujme najmä vydareným hlavným fotoaparátom. Poskytne však aj dostatok výkonu na náročnejšie úlohy. Oku ulahodí jeho elegantný minimalistický dizajn, len tá cena… No, mohla byť o niečo nižšia. ASUS ZenFone 4 za celkové vyhotovenie a všetky pozitíva, ktorými zaujal, získal od našej redakcie ocenenie TIP REDAKCIE.

Pred úplným záverom, než „opustíte“ túto stránku s recenziou, by som vám rád dal do pozornosti najbližšie vydanie časopisu TECHBOX číslo 11/2017, v ktorom uvidíte ASUS ZenFone 4 v rukách Sweet Lady Lollipop. Tú sme navyše aj vyspovedali, takže sa naozaj máte na čo tešiť.

No a pozrite si aj vzorové fotografie, vyhotovené týmto smartfónom. Ak ich chcete vidieť v plnom rozlíšení, otvorte si ich na novej karte, resp. v novom okne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.