Reklama

Coolpad Modena 2 - krajšia, výkonnejšia a za ešte lepšiu cenu

Imrich Maťo
78 %
Pred niečo vyše rokom sme testovali jeden z prvých smartfónov Coolpad na našom trhu, model Coolpad Modena. Zaujal nás slušnou cenou a príjemným dizajnom. No jeho slabinou bol predný fotoaparát a najmä výkon. Tak sme boli zvedaví, ako je na tom je nástupca.

Výhody

  • krajší dizajn
  • vylepšený predný fotoaparát
  • vyšší výkon a stabilnejší chod
  • viaceré SW vychytávky

Nevýhody

  • funkčné tlačidlá v displeji
  • nie je možné mať súčasne Dual SIM a microSD
  • iba HD video oboch fotoaparátov

Coolpad Modena 2 zaujme hneď na prvý pohľad. Celkovo sa dá povedať, že smartfóny Coolpad dizajnovo vyzreli a vyzerajú model od modelu krajšie. Ako sa môžete aj sami presvedčiť, to isté platí aj o modeli Modena 2. Obzvlášť vo farbe Champagne, v ktorej som mal testovaný smartfón.

Vďaka zmene prechodu z bočných na zadnú stranu sa Modena 2 lepšie drží v ruke. Navyše displej má prekrytý 2.5D zakriveným sklom a hrana zadnej strany má tak isto mierne zaoblenie. „Rezanie“ do ruky teda nehrozí.

Rozmery novinky sú veľmi podobné s predchodkyňou, no hmotnosť, odvážená pri oboch modeloch, je u Modena 2 o 12 g nižšia. Zanedbateľné? Pri častom používaní veru nie. Obzvlášť nie pri tak veľkom zariadení. Oba modely si môžete porovnať v tabuľkách.

Jedným z benefitov Modeny 2 oproti predchodkyni je displej. Má 5,5-palcovú uhlopriečku a nameral som mu rozmer viditeľnej plochy 68 x 122 mm. Podstatné ale je, že je jemnejší a má HD 720p rozlíšenie. Subjektívne by som povedal, že je krajší.

Teda, má vernejšie podanie farieb a lepšiu viditeľnosť. Možno tomu prospela aj nová „cool“ téma s novými tapetami, ako má aj veľký model MAX.

Rozmiestnenie ovládacích prvkov, teda tlačidlo ON/OFF, dvojtlačidlo hlasitosti, 3,5 mm jack a micro USB konektor zostalo zachované a kopíruje predošlé modely Coolpad. Výrobca však premiestnil funkčné tlačidlá (Späť, Domov, Multitasking) zpod displeja a integroval ich na jeho plochu.

 

Nie je to najšťastnejšie riešenie, lebo pri väčšine funkcií z neho uberajú cca 9 mm viditeľnej plochy. Na druhej strane aspoň nemusíte tápať pri ich nahmatávaní, keďže pôvodná Modena ich pod displejom nemala podsvietené. A navyše môžete meniť ich usporiadanie, prípadne vymeniť Multitasking za tlačidlo Ponuka.

Hoci sa v recenziách snažíme nebyť príliš opisný, pri niektorých detailoch sa tomu nevyhneme. Preto spomeniem že zadná strana je nositeľkou hlavného fotoaparátu (ako inak) a LED diódy pod ním. Rovnako tak hlasného reproduktora. Toto zostalo z prvej Modeny zachované. No zadný kryt Modeny 2 sa nedá odňať.

Aj preto je na umiestnenie dvojice Nano SIM kariet, respektíve SIM + microSD karty určená zásuvka na pravej strane. Áno, aj v Modene 2 môžete mať naraz dve aktívne SIM karty. No ak cez jednu telefonujete, na prichádzajúci hovor na druhú z nich nebudete nijako upozornení. Táto vymoženosť ešte mnohým smartfónom chýba…

Samozrejmosťou je nastavenie prioritnej SIM pre hovory a správy. Slot pre SIM 1 podporuje siete LTE. A aj to funguje, nie, ako pri modeli MAX… Takže SIM s dátami vložte do jednotky, dvojku si nechajte len na hovory, prípadne pre pamäťovú kartu do 32 GB. Je však škoda, že nie je možné využiť súčasne Dual SIM s vloženou microSD kartou.

 

Povedzme si teraz niečo o systéme a výkone smartfónu Coolpad Modena 2. V oboch prípadoch totiž došlo k výrazným zmenám. Vývoj si prirodzene vyžiadal implementáciu novšieho operačného systému Android vo verzii 6.0. Výrobca ho navyše doplnil svojou nadstavbou CoolUI 8.0.

 

Tá je zrejmá nie len z témy a tapiet, ale aj niekoľkých prídavkov, napríklad v nastaveniach. Už spomenutá variabilnosť nastavení virtuálnych tlačidiel, tzv. „Centrum riadenia“, kde si usporiadate ikony rýchleho prístupu k vybraným funkciám, alebo „Inteligentné ovládanie“.

 

To vám umožní aktiváciu tlačidla „C“, čo je plávajúce pole rýchleho prístupu k vybraným nastaveniam a tiež spravovať ovládacie gestá. Netradičnou zaujímavosťou je, že posunom prsta zhora displeja zobrazíte len upozornenia. Skratky rýchleho prístupu zobrazíte posunom prsta od dolného okraja displeja.

Ak na hlavnej obrazovke prejdete prstom nadol kdekoľvek na ploche displeja, teda nie od horného okraja, zobrazí sa pole pre vyhľadávanie a ikony posledných štyroch spustených aplikácií. Čiže taký malý multitasking. Zaujímavé a praktické vychytávky.

 

Pozitívom je, že výrobca v Modene 2 použil 64-bit. procesor MediaTek MT6735p so štyrmi jadrami taktu 1 GHz a grafikou Mali-T720MP2, oproti Snapdragonu 410 v pôvodnej Modene. Navyše pamäť RAM zväčšil na 2 GB.

Oboje, spolu s novšou verziou systému, sa podpísalo pod dva významné faktory. Jedným je zvýšenie výkonu, druhým stabilnejší chod systému. To prvé sa prejavilo nie len na výsledku benchmarkov (AnTuTu v.5.7.1 – 32bit: 19268 b., 64bit: 20911 b., 3DMARK ISU – 3205 b.), ale najmä v zlepšenom chode väčšiny aplikácií.

 

Samozrejme, treba vziať do úvahy cieľovú skupinu tohto smartfónu, takže od neho nemôžeme očakávať, že utiahne multiplayerovky s high nastaveniami… 🙂

Pri tejto príležitosti mi nedá, aby som nespomenul jednu perličku. Napriek vyššie spomenutému sa pomerne často stávalo, že widget s hodinami na hlavnej obrazovke sa „zasekol“ a neaktualizoval čas na hodinách.

 

A tak, hoci v pravom hornom rohu systémové hodiny ukazovali čas správny, tieto vo widgete tvrdošijne stáli. Pomohol síce reštart, ale časom som widget dal z hlavnej plochy preč, aby ma to neplietlo.

Upgrade smartfónu Modena na model s číselným označením 2 priniesol aj zväčšenie vnútorného priestoru na 16 GB (viac ako 10 GB používateľských). A hoci má kapacitne rovnakú batériu (2 500 mAh), ani jemnejší displej, ani zvýšenie výkonu sa nepodpísalo pod nižšiu priemernú spotrebu energie. Aj Modenu 2 som pri porovnateľnom používaní nabíjal raz za 1,5 až dva dni.

Pred záverom sa ešte povenujem fotoaparátom. Predsa ich neobídem, keď aj tu sa udiali nemalé zmeny. Hlavný fotoaparát má senzor Sony IMX219 s rozlíšením 8 Mpx. Optika disponuje svetelnosťou f/2,2 a nechýba automatické zaostrovanie či LED prisvetlenie.

Podstatnejšie zmeny nastali vo fotografickej aplikácii, a to po stránke jej dizajnu a ovládania. Výsledné fotografie zodpovedajú triede smartfónu. Na výstavu ich nedáte, ale na momentky z dovolenky postačia. Len nechápem, prečo výrobca znížil rozlíšenie zaznamenávaného videa na HD 720p…?

Zato predná web, alebo ak chcete, selfie kamera dostala snímač s 8 Mpx, oproti pôvodnému 2 Mpx senzoru. Širší záber a najmä vyššia svetelnosť f/2,2 selfie maniakov určite potešia. Aj výsledné fotografie sú kvalitnejšie, než u predchodkyne. Maximom videa je tiež iba HD, celkovo si však fotoaparát polepšil.

Keď rozmýšľam, aký ortieľ vyrieknuť nad smartfónom Coolpad Modena 2, napadá mi prirovnanie s príslovím: „Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.“ V porovnaní s predošlým modelom si Modena 2 v mnohom polepšila.

Oveľa elegantnejší, a vo verzii Chapagne aj exkluzívnejší vzhľad, dizajn bokov a zadnej strany umožňujúci pohodlnejšie držanie, vyšší výkon a stabilnejší chod novšieho systému Android 6.0 s nadstavbou CoolUI 8.0. Ďalej redizajnovaná foto appka oboch fotoaparátov a kvalitnejší predný fotoaparát. A ktomu ešte niekoľko užitočných vychytávok.

Naproti tomu presunutie funkčných tlačidiel do displeja, nemožnosť použitia režimu Dual SIM súčasne s microSD kartou, záznam videa iba v HD rozlíšení a niekoľko softvérových chýb, vyžadujúcich doladenie. Všetko to však klincuje veľmi priaznivá odporúčaná cena 149 €, ktorá je dokonca nižšia, než na akej štartoval pôvodný model. Menej náročný používatelia tak aspoň majú nad čím premýšľať.

Pozrite si vzorové fotografia smartfónu Coolpad Modena 2.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.