Reklama

ARCHOS 55 Diamond Selfie - kovový Francúz zameraný na selfie

Imrich Maťo
74 %
Popri záplave ázijských značiek smartfónov sa ľahko stratia tí, ktorých máme najbližsie. Výrobcovia z Európy. Sú nenápadní, málo propagovaní a vo výrazne minoritnom trhovom zastúpení. Ale sú tu. Podobne, ako francúzsky ARCHOS.

Výhody

  • čistý Android a solídny výkon
  • výdrž batérie
  • výborný displej
  • kovový rám

Nevýhody

  • problémy so SIM v slote 1
  • snímač odtlačkov prstov
  • umiestnenie mikrofónu
  • priemerné fotoaparáty

Áno, aj ARCHOS je jedna z tých menej známych a propagovaných značiek smartfónov. Hoci história spoločnosti sa píše už od roku 1988 so zameraním na elektronické zariadenia, napríklad úložné zariadenia, prehrávače médií, tablety, ale aj tzv. Prepojené objekty.

Osobne sa mi páči Francúzsko i mnohé z jeho umenia. Preto som rád využil možnosť vyskúšať v exkluzívnom teste najnovší model smartfónu ARCHOS 55 Diamond Selfie, ktorý, ako jeho predchodcovia vyšiel z rysovacích dosiek vo francúzskom Igny neďaleko Paríža.

Moja prvá reakcia po rozbalení bola, fíha, ďalšia veľká placka. A keď som smartfón vzal do ruky, doplnil som, že je aj ťažká. Na druhej strane mi však väčšie displeje práve pre ich väčšiu zobrazovaciu plochu z roka na rok viac a viac vyhovujú… 🙂


ARCHOS 55 Diamond Selfie má IPS displej veľkosti cca 68,5 x 121,5 mm, čo znamená 5,5-palcovú uhlopriečku zobrazovacieho panela. Jeho rozlíšenie je Full HD (1 080 x 1 920 px) a jemnosť predstavuje hodnotu 400 PPI. Viditeľnosť displeja pod uhlami a čitateľnosť v exteriéri je výborná. Displej je jednou zo silných zbraní tohto smartfónu.

Dizajnovo síce neevokuje fráncúzsky šarm a roztopašnosť, skôr konzervatívnu strohosť. Ku cti mu však slúži kovový rám tela veľkého 155 x 76,6 x 7,7 mm. Hoci sa podpísal pod pomerne vysokú hmotnosť 184 g, pridáva mu však na pevnosti a odolnosti. Pri jeho držaní viete, že máte v ruke kus „železa“.

Prechody do bočných strán mohli byť lepšie vymyslené, takto, ako sú, dosť „režú“ dlaň. Taktiež mikrofón, ktorý je takmer na pravom okraji spodnej strany, mal byť viac vľavo. Pri držaní v pravej ruke som ho sústavne prekrýval bruškom dlane (pod palcom) a pri hovore sa druhá strana sťažovala, že ma nepočuje.

Po rozbalení smartfónu ARCHOS 55 Diamond Selfie ma na jeho spodnej strane zmiatlo vrúbkovanie, ktoré evokuje prítomnosť stereo reproduktorov. No je to len dizajnový výstrelok. Hlasitý reproduktor má výstup na zadnej strane. To nie je šťastné riešenie, pretože ak je telefón odložený, zvuk zvonenia, upozornení či hudby je tlmený podložkou, na ktorej leží.

Umiestnenie tlačidla ON/OFF je vhodne zvolené v dostatočnej vzdialenosti od vrchu, takže ako praváci (palcom), tak aj ľaváci (ukazovákom) naň dobre dočiahnu. Dvojtlačidlo hlasitosti je, ako vidíte na fotografiách, len kúsok nad ním, tak aj naň dobre dosiahnete.

Mám vo zvyku výrobcom vytknúť neprítomnosť informačnej diódy, signalizujúcej ako stav nabíjania batérie, tak najmä zmeškané udalosti, hovor, správu atď. Som rád, že v tomto prípade tak nemusím urobiť. Táto síce „halierová“, no dosť podstatná súčiastka je v ľavom hornom rohu nad displejom. Každú príslušnú udalosť mi neúnavne pripomínala.

Podobne viem vyjadriť nespokojnosť nad tým, keď výrobcovia umiestňujú trojicu dôležitých tlačidiel Späť, Domov a Multitasking do plochy displeja, namiesto pod jeho spodný okraj. Chápem, že tým chcú ušetriť na celkovom rozmere zariadenia a príslušných súčiastkách a že radšej pridajú niekoľko príkazových riadkov navyše vo firmvéri.

 

No z viditeľnej plochy displeja tým zaberú nemalú časť. Pri takýchto veľkostiach displejov je každý milimeter dobrý. ARCHOS to vyriešil elegantne a veľmi šikovne. „Naučil“ plochu s tlačidlami skrývať sa, a to ťuknutím na malú šípku na ľavom okraji. Naspäť ju vrátite posunom prsta z dolného okraja displeja nahor. Drobnosť, ktorá poteší.

Na to, aby mobilné telefóny v našich končinách plnohodnotne fungovali, potrebujú mať SIM kartu. Tú vložíte do zásuvky, schovanej na ľavom boku smartfónu. ARCHOS 55 Diamond Selfie je vybavený funkciou Dual SIM a zásuvka pojme jednu Micro a jednu Nano SIM kartu, prípadne Micro SIM a microSDXC pamäťovú kartu do 128 GB.

Škoda, že ani v tomto smartfóne, ako pri väčšine súčasných, nevyužijete Dual SIM zároveň s microSD kartou. Tu však musím spomenúť vážny nedostatok, ktorým testovaný kus trpel. Slot SIM karty 1 mal vážne problémy s jej načítaním. Hoci bola v ňom vložená, neidentifikoval ju. Respektíve, zakrátko s ňou stratil spojenie.

V snahe prísť veci na koreň som jednu SIM striedavo vkladal do jedného i druhého slotu, alebo pri dvoch SIM-kách som menil ich umiestnenie. Slot 1 tvrdošijne odmietal načítať SIM. Po reštarte zariadenia do výrobných nastavení nejaký čas Slot 1 fungoval korektne, no neskôr SIM stratila signál a problém sa opakoval.

 

Určite si viete predstaviť, aké nepríjemné je zresetovanie telefónu, keď v ňom už máte doinštalované svoje aplikácie. Po dvoch takýchto tortúrach som to vzdal a používal jednu SIM v Slote 2 bez pamäťovej karty. Verím, že toto bol problém iba konkrétneho kusa a nie celej série smartfónov…

Podobne ma zaskočil snímač odtlačkov prstov. Nie len svojím umiestnením na zadnej strane (keď nie je vpredu, tak nech je aspoň na boku), ale predovšetkým funkčnosťou. Naprogramovanie prvého odtlačku prebehlo rýchlo a bez problémov. Pri programovaní druhého sa už vyskytol problém s načítaním prsta.

 

Trvalo to neúnosne dlho a vyžadovalo to veľa pokusov priloženia prsta. Pri používaní bol tiež problém s funkčnosťou odblokovania smartfónu. K odomknutiu došlo len v jednom z 15-20 pokusov… Zopakujem ale presvedčenie, že snáď aj tento problém bol záležitosťou testovacej vzorky.

Inak by bolo škoda tohto zaujímavého smartfónu, ktorého pôvod je, ako som spomenul, vo Francúzsku. Pretože jeho ostatná funkčnosť bola výborná. Postaral sa o to 8-jadrový procesor Snapdragon 430 (MSM8937) s grafikou Adreno 505 a veľkou, 4 GB RAM pamäťou, v súčinnosti s čistým OS Android 6.0.1.

 

Bežné činnosti ARCHOS 55 Diamond Selfie zvládal bez väčších zaváhaní. Otváranie a načítavanie aplikácií trvalo len nevyhnutný čas, žiadne zbytočné prestoje sa nevyskytli. Taktiež prepínanie appiek v multitaskingu bolo hladké a záviselo len od zložitosti danej aplikácie. Väčšinou však prebiehalo ihneď.

Preto ma veľmi neprekvapil výsledok benchmarku AnTuTu, vzhľadom na triedu určenia tohto smartfónu. V staršej verzii 5.7.1 získal v 64-bitovom teste 39 783 b., v najnovšej verzii 6.2.1 získal 43 931 b. Výsledky zodpovedajúce realite.

 

Ani herný benchmark 3DMARK preň nedopadol zle. Výsledky 9 486 b. a 5 601 b (ISU/ISE) sú prísľubom hrateľnosti väčšiny mobilných hier. Pri skúšaní Real Racing 3 sa počas jázd nevyskytovalo zasekávanie, alebo zastavovanie hry. Len občas bolo vidieť na plynulosti prejazdov, že zobrazovanie bolo na obrazovej rýchlosti nižšej ako cca 24 fps.

Presne zmerať tento parameter síce nie je jednoduché, no rozdiel medzi 30 a viac fps a 10 fps spozná (takmer) každý. 😉

S výdržou 3 000 mAh batérie som bol celkom spokojný. Pochopiteľne, pri hraní hier, alebo streamovaní videí išla jej kapacita dole úmerne vyťaženiu smartfónu. Záťažový test batérie prepočítal výdrž na takmer 219 minút. Ja som, pochopiteľne, nemal toľko času, aby som sa iba hral. Veď treba aj pracovať…

 

No ako vidieť na prvom screene využitia batérie, aj po niekoľkých intenzívnejších vaťaženiach som telefón pripojil k nabíjačke po zhruba siedmych hodinách. Druhý screen zobrazuje víkendovú prevádzku, na ktorej vidieť, že sa dá dosiahnuť aj viac ako dvojdňová výdrž batérie.

Miesta pre hry, ale najmä fotografie, videá či hudbu má ARCHOS 55 Diamond Selfie neúrekom. Veď z deklarovaného 64 GB vnútorného priestoru je voľných takmer 53 GB. Preto ma až tak nemrzelo, že som nemohol Slot 2 využiť pre microSD kartu. Len som si zopár súborov, potrebných k testovaniu, musel stiahnuť cez OTG.

 

Veru tak, micro USB konektor nevyjde nezmar iba nabíjaním a pripojením k PC, pripojíte k nemu aj USB kľúč, či iné perifériá. Bolo zábavné naháňať šípku kurzora po displeji pripojenou myškou.

Pomenovanie smartfónu ARCHOS 55 Diamond Selfie prezrádza pre koho a na aký účel je predurčený. Potvrdzuje to aj predný fotoaparát, alebo ak chcete, selfie kamera. Tá má senzor snímajúci fotografie v rozlíšení 8 Mpx.

Poskytuje dosť podrobné nastavenia čo sa týka veľkostí fotografií, kvality, ISO (100-1600), expozície a mnoho ďalšieho. Tento smartfón nemá prednú LED diódu, no ak máte zapnutý tzv. Selfie blesk, displej sa počas snímania rozsvieti nabielo a aspoň čiastočne tak osvetlí snímanú scénu.

 

Predný fotoaparát okrem skrášlenia tváre ponúka aj niekoľko režimov, napríklad HDR, Športy, Kvetiny, Západ slnka, Pláž a iné. Je viac než isté, že vytvorené „selfíčka“ použijete skôr na sociálnych sieťach, ako by ste ich tlačili na papier. Nižšia kvalita fotografií vám preto snáď nebude prekážať.

Hlavný, zadný fotoaparát je trošku iná káva. Tu, naopak, je predpoklad, že si občas nejakú tú fotky budete chcieť vytlačiť. Tak snáď nebudete sklamaní. Fotografie zaznamenané 16 Mpx senzorom sú väčšinou priemernej kvality. Tu má výrobca ešte priestor na zlepšenie.

Aj zadný fotoaparát ponúka podrobné nastavenie a slušné množstvo režimov, takže pri troche trpezlivosti a pri venovaní sa doladeniu správneho nastavenia, môžete z neho dostať pekné zábery.

K ich dosiahnutiu napomáha aj autofokus či prisvetľovacia LED, ktorá je dosť intenzívna a pri záberoch z blízka presvetľuje scénu. Oba fotoaparáty dokážu zaznamenať video vo Full HD rozlíšení. Zadný fotoaparát zvládal počas záznamu aj kontinuálne zaostrovať snímanú scénu.

Pred záverom sa ešte na chvíľu vrátim k SIM kartám. Ako správny Dual SIM smartfón, tak aj ARCHOS 55 Diamond Selfie má možnosti ich personalizácie a výberu, ktorá SIM sa má na čo využívať (hovory, SMS, dáta).

 

Obe SIM karty tiež disponujú podporou LTE sietí. Počas tých pár chvíľ, kedy Slot 1 fungoval, som stihol na ňom túto funkčnosť preveriť. Tak isto Slot 2 spoľahlivo prihlasoval SIM kartu do LTE siete.

Žiaľ, kvôli spomenutým problémom so Slotom 1, som nedokázal otestovať, či smartfón dokáže prihlásiť obe SIM karty do sietí LTE naraz. V nastaveniach táto možnosť je. Tak isto som nemohol otestovať plnohodnotnú funčnosť Dual SIM režimu. Teda napríklad aj to, ako sa správa druhá, voľná SIM karta, ak na jednej z nich už prebieha hovor.

Určite je dobre, že v záplave ázijských výrobcov sa nájdu aj v Európe lastovičky, v podobe firiem, ako je ARCHOS, produkujúcich konkurencie schopné zariadenia. Smartfón ARCHOS 55 Diamond Selfie (a nie len on) by preto nemal zapadnúť prachom.

Má výborný displej, výkon nad hranicou priemeru svojej triedy, solídnu výdrž batérie, veľkú RAM aj vnútornú pamäť a hoci má voči priamej konkurencii vyššiu hmotnosť, nezabúdajme, že jeho telo je kovovej konštrukcie.

Na fotoaparátoch by výrobca mal ešte popracovať, ale nie sú tragédiou. Popísané problémy, konkrétne so Slotom 1 pre SIM kartu a snímačom odtlačkov prstov, boli, verím, iba záležitosťou konkrétneho kusa. Bolo by škoda, aby tak zaujímavý a v pomere výkon/cena priaznivý smartfón stroskotal na týchto neduhoch.

Pozrite si aj niekoľko ukážkových fotografií.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.