Reklama
  • #Veda
  • 3 min.
  • 26.11.2015

Prvý rastlinný kyborg je ruža. Čo príde ďalej?

Zdroj | New Flower Wallpaper
Juraj Procházka
Zdroj | New Flower Wallpaper
Zdroj | New Flower Wallpaper

Spojením kybernetických technológií a biologických organizmov vzniká hybrid medzi robotom a danou bytosťou – kyborg. Nemálo technologických nadšencov považuje tento typ aplikovanej kybernetiky a bioniky za cestu k novej evolúcii ľudstva. Veď kto by nechcel ostrejšie zmysly, silnejšie svaly, či mozog stimulovaný umelou inteligenciou?

Odhliadnuc od rizík, ktoré takéto experimentovanie prináša, má tento výskum aj nepopierateľné pozitíva. Pomocou integrácie umelých elektromechanických a mikroelektronických štruktúr do organizmu dnes vedci dokážu pomáhať telesne postihnutým. Umelé končatiny, zrak, alebo sluch, im otvárajú možnosti, aké sme donedávna nemali.

Pozrite si

Bioprotézy ovládané mozgom vrátia postihnutých do hry

Vedci už dokázali upevniť riadiaci čip aj na šváby a iné chrobáky a pomocou implantovaných elektród ich ovládať na diaľku. Doteraz sa však nedarilo vložiť elektronické obvody do rastlín bez toho, aby sme nezabili hostiteľa.

Zdroj | Linköping University

Tím výskumníkov z Linköping University.

Prielom sa podaril vedcom zo švédskej Linköping University, keď integrovali elektronické obvody priamo do ruží, ktoré naďalej rástli a produkovali všetky biochemické komponenty, ako bežné rastliny. Podarilo sa to pomocou špeciálneho vodivého polyméru, ktorý sa do listov dostal cez stonky z vody a vytvoril štruktúry podobné vodičom. Takto vytvorený „displej“ umožnil vedcom meniť farbu listov v rámci rôznych odtieňov zelenej.

Zdroj | Linköping University

Zámerom výskumníkov je nájsť riešenie na získavanie elektriny priamo z rastlín, ktoré pomocou fotosyntézy vytvárajú z vody a oxidu uhličitého cukry. Ak by sa to podarilo, záhrada by sa mohla zmeniť na prírodnú fotovoltickú elektráreň. Iné vízie vidia v rozvinutých kvetoch analógiu parabolických antén a rozkvitnutá lúka by sa tak mohla zmeniť na obrovský prijímač, alebo vysielač rádiových signálov.

Pozrite si

Umelé listy môžu pomôcť vesmírnym dobyvateľom

Je síce otázna efektivita takýchto aplikácií, ale zatiaľ v tejto oblasti chýba základný, aj aplikovaný výskum. Švédski vedci sú totiž prví, ktorým sa čosi podobného podarilo. Pravda, ak nepočítame prírodu. Iné výskumy totiž ukazujú, že rastliny sú inteligentné a cítiace bytosti, ktoré spolu komunikujú a vytvárajú si dokonca akýsi „fyto-internet“. Tvrdí to popredný výskumník v obore rastlinnej neurobiológie na univerzite v Bonne, Slovák Prof. Dr. František Baluška, DrSc.

Ukazuje sa, že rastliny vykonávajú činnosti, ktoré by sme do nich chceli umelo naočkovať, už celé veky. Len im ťažko dokážeme porozumieť, pretože používajú iné (elektrochemické, zrejme aj elektromechanické) princípy, než sme zvyknutí.

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.