Projekt Digitálna inteligencia otestuje váš „digitálny kvocient“

V posledných dňoch sa vzhľadom na udalosti, spôsobené ransomvérom WannaCry, ešte intenzívnejšie hovorí o kybernetickej bezpečnosti a ochrane. Napomôcť pri zvyšovaní povedomia sa snaží aj projekt Digitálna inteligencia od ČSOB.

Bezpečnostné spoločnosti vyvýjajú rôzne prostriedky na ochranu digitálneho priestoru, no bezpečnostné hrozby sú čoraz rafinovanejšie. Ale aj keby existoval ten najdokonalejší program, nemusia nás ochrániť. Najlepšou ochranou voči kybernetickým útokom sú totiž naše vlastné vedomosti.

Prečo? Pretože my sami sme hlavnou vstupnou bránou pre škodlivé kódy. Ich (ne)chceným sťachovaním z neoverených stránok, otváraním príloh z podozrivých e-mailov a podobnými aktivitami. Vysporiadanie sa s následkami potom býva veľmi drahé.

ZDROJ | ČSOB

S cieľom eliminovať riziká v digitálnom finančnom prostredí spustila ČSOB dlhodobý edukatívny projekt Digitálna inteligencia, ktorého odborným garantom sa stala slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET. Na stránke DigitalnaInteligencia.sk nájdete zrozumiteľné informácie o digitálnych hrozbách, ktoré na nás môžu číhať a o tom, ako sa proti nim dostatočne brániť.

Najlepšou ochranou voči kybernetickým útokom sú vlastné vedomosti.

Kybernetické útoky nie sú len o kradnutí citlivých informácií, ako sa mnoho ľudí domnieva. Lákavým terčom pre hackerov sú aj peniaze. Ako spoločnosť podnikajúca vo finančnom sektore je pre nás zodpovednosť pri bezpečnej správe financií prioritou.

Z našej strany dbáme na všetky pravidlá a dodržiavanie bezpečnostných kritérií tak, aby sme chránili peniaze klientov. Na to je však nevyhnutná aj pomoc z druhej strany, teda klienta. Totiž, najmä vďaka vedomostiam klientov sa nám môže dariť úspešne čeliť rizikám online sveta,“ hovorí Branislav Straka, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ pre ICT a inovácie ČSOB.

Ako všetci dobre vieme, uplynulý víkend preveril, či sa riadime aspoň základnými bezpečnostnými odporúčaniami. Medializovaný kybernetický útok totiž napadol viac než 200-tisíc zariadení vo vyše 150 krajinách.

ZDROJ | ČSOB

Odborný garant projektu, spoločnosť ESET, pritom analyzuje denne 200- až 400-tisíc vzoriek škodlivého kódu, ktorý deň predtým ešte neexistoval.

Slováci často podliehajú dojmu, že technológie samotné ich dokážu stopercentne ochrániť. Mnohé z útokov, ktoré denne vidíme, však zneužívajú práve nevedomosť užívateľa a dokážu tak obísť aj inak chránený systém. Vlastné vedomosti sú preto čoraz dôležitejšou súčasťou kybernetickej bezpečnosti,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Ak si chcete zvýšiť povedomie o bezpečnosti v kybernetickom priestore a zistiť svoj DQ, teda „digitálny kvocient“, môžete tak urobiť prostredníctvom testu na stránke projektu Digitálna inteligencia.

Po úspešnom absolvovaní testu každý získa Certifikát digitálnej inteligencie spolu s výškou svojho DQ, ktorý budete môcť zdieľať a pochváliť sa ním kamarátom či kolegom.

ZDROJ | ČSOB

Navyše, po dosiahnutí stanovenej hranice úspešnosti získate bezplatný kód na uplatnenie si 50 % zľavy na ESET Mobile Security (s 1 licenciou na 1 rok) od ESET-u a zároveň ste v hre o ďalšie užitočné ceny podporujúce bezpečnosť financií na internete.

S výsledkom DQ testu sa môžete pochváliť aj v komentároch pod článkom.

ZdrojČSOB - Digitálna inteligencia

Komentáre k článku