Pentax K-30 nemá z vody strach, časté pády už ale nemusí prežiť

pentax_k30_5

Pentax si na tohtoročné leto pripravil nielen model K-01, ale i pomerne lacný model klasickej digitálnej zrkadlovky – K-30. Ten je zaujímavý najmä tým, že hoci patrí medzi lacnejšie kúsky, odolá i vode. Pády však ošetrené nemá, hoci jeden-dva vydrží určite. Za svoju foto výbavu sa tiež nemusí vôbec hanbiť.

Pentax K-30 

Jedným z posledných modelov, ktoré Pentax predstavil v tomto roku je bezzrkadlovkový model K-01, ktorý napriek svojim rozmerom ponúka príjemnú výbavu a výmenné objektívy. S podobným základom prichádza i model K-30, no ten má tvary klasickej zrkadlovky a s hranolom v tele. Rovnaký je však CMOS snímač s rozlíšením 16 Mpx a veľkosťou APS-C. Vďaka procesoru Pentax PRIME M umožňuje kontinuálne snímanie rýchlosťou 6 fps do 30 obrázkov. Hodnoty ISO novinka ponúkne až do úrovne ISO 12 800, v rozšírenom režime až ISO 25 600. Presné ostrenie má na starosti senzor SAFOX IXi+ s 11 ostriacimi bodmi (9 krížových) a 77-segmentový systém merania expozície. Kompenzácia expozície pritom ponúkne +/- 5 EV čo v tejto triede nebývalo zvykom.

Pentax K-30

Displej na zadnej strane využijete aj na Live View režim. Displej má uhlopriečku 3 palce a rozlíšenie 921 tisíc bodov, teda VGA rozlíšenie. Live View sa zíde aj pri natáčaní Full HD videa, ktoré vie novinka ukladať do MPEG-4 AVC (H.264) formátu pri 30 fps, no len s mono zvukom. Samozrejmosťou Pentaxu K-30 je fotenie do RAW, HDR, množstvo scénických režimov, či efektov (filtrov). Nezvyčajnou konkurenčnou výhodou je však určite odolnosť voči vlhkosti a vode, čo v tejto kategórii len tak ľahko nenájdete. Zaujímavým riešením v prípade „núdze“ je i možnosť využitia adaptéra na klasické AA batérie. Prekvapením je taktiež hľadáčik so 100% pokrytím scény. Cena novinky so setovým objektívom (18 -55 mm) by sa mala pohybovať okolo 700 €. Na trhu sa objaví v troch farbách – bielej, čiernej a modrej. Či sa objaví aj na našom malom trhu je otázne, veríme však, že áno.

 Pentax K-30

Foto: Pentax

Komentáre k článku

  • exxperiment

    Takže dlho som sa rozhodoval aký fotoaparát si kúpim.
    No na moje šťastie pentax vyrobil novinku k30. Tento fotoaparát sa mi veľmi páči ako vzhľadovo tak aj výbavou. Rozmýšľal som na K5 a K30 a keďže k 30 má rovnako veľký čip ako K5 rozhodol som sa, že si ho zaobstarám. Jedinou nevýhodou tohto fotoaparáta (teda čo som doteraz zistil) bolo to, že je ponúkaný z nie veľmi kvalitnými objektívmi (teda aspoň mne nevyhovujú) kto by si chcel obstarať tento fotoaparát mal by zvážiť aj to, že by si mal zaobstarať nový objektív ja osobne som sa rozhodol pre Pentax DA 35mm f2.4 AL Lens. Je to kvalitný objektív a jeho cena sa pohybuje okolo 180€. Ale ak mám pravdu povedať pre niekoho kto si takýto fotoaparát zaobstará a náhodou je vo fotografovaní AMATÉR tak mu v pohode stačia aj objektívy, ktoré sú dodávané ku K30.