O2 prekvapilo. Aktuálne má LTE s viac ako 90% pokrytím Slovenska

Operátor O2 dnes príjemne prekvapil nielen odbornú verejnosť, ale najmä svojich zákazníkov. Poriadne totiž rozšíril pokrytie svojou LTE sieťou, to dosahuje úroveň 90,6% populácie Slovenska.

Ako vieme, ku koncu roka 2016 operátor O2 pokrýval cca. 70% populácie Slovenska sieťou LTE. Odvtedy sme nemali žiadne podrobnejšie správy o rozširovaní pokrytia. O to väčšie prekvapenie prišlo dnes, kedy operátor oznámil, že k 28.9.2017 dosiahol pokrytie  presne 90,6% obyvateľov Slovenska. Tým sa stal operátorom s aktuálne najväčším pokrytím 4G sieťou u nás.

Pozitívnou správou je i to, že operátor sa tentokrát viac sústredil aj na pokrývanie diaľnic a rýchlostných ciest, nielen na obývané lokality, teda mestá a obce. Celkovo tak za 9 mesiacov tohto roka pokryl 1 080 nových lokalít. Ďalšie pokrývanie je však na pláne tiež, a to rovnako aj so zvyšovaním rýchlosti LTE.

Mimochodom, podiel smartfónov v sieti O2 ku koncu augusta 2017 dosahoval 60 %, pričom 42% telefónov podporuje LTE. Vyšší je počet LTE SIM kariet, ktorý O2 uvádza na úrovni 75,4 %, pričom aktuálnou prioritou operátora je aj výmena všetkých SIM kariet nepodporujúcich technológiu LTE.

Mnohých zákazníkov O2 však poteší aj ďalšia správa, ktorú sme sa dnes dozvedeli. Rozšírilo sa taktiež pokrytie sieťou 2G. Nejde síce o budovanie siete zo strany O2, ale o novú spoluprácu s operátorom Orange na báze využívania jeho siete v národnom roamingu. Tým sa O2 podarilo navýšiť pokrytie Slovenska z 97,9% na 99,8%, čo je v praxi stovky nových lokalít, kde si v O2 zavoláte alebo môžete dátovať rýchlosťami na úrovni technológie EDGE.

Zároveň ostáva v platnosti aj dohoda o poskytovaní národného roamingu so Slovak Telekom. O2 má tak vlastne aktuálne najširšiu sieť 2G na našom území, keďže spája výhody pokrytia sietí O2, Orange a zároveň aj Slovak Telekomu. Úplne odstrihnúť od národného roamingu by sa mal operátor na prelome rokov 2018/2019.

ZdrojO2

Komentáre k článku