Nový operačný systém Android Things sa zameriava na internet vecí

Android Things

Internet vecí (IoT) sa postupne čoraz viac dostáva do povedomia verejnosti a predovšetkým do domácnosti bežných ľudí. Nový operačný systém Android Things od Googlu tento proces ešte o niečo urýchli.

Začiatkom októbra sme vás informovali, že už aj Intel, známy výrobca procesorov, mieri do oblasti internetu vecí. Pôjde o dve skupiny procesorov – Atom E3900 pre pripojené zariadenia a nositeľné doplnky (wearables) spolu so sériou Atom A3900 pre inteligentné aplikácie v autách. Ich hlavnou výhodou má byť nízka spotreba pri vysokom výpočtovom výkone.

Veľký nárast záujmu o internet vecí potvrdzuje aj júnové vydanie štúdie Ericsson Mobility Report, ktoré poukázalo na možnosť, že IoT do roku 2018 predbehne mobilné telefóny ako najpočetnejšiu kategóriu pripojených zariadení.

Na scénu prichádza tiež Google so svojií novým operačným systémom Android Things založenom na dobre známom Androide. S tým rozdielom, že novinka je plne pripravená na prácu s IoT zariadeniami, vďaka podpore vyžadovaných služieb a API (rozhranie pre programovanie aplikácií).

Pozrite siSlováci testujú „vesmírny“ internet vecí

Android Things
ZDROJ | Google

Aktuálne je systém kompatibilný zatiaľ len s populárnymi vývojarskými doskami, medzi ktoré patrí Edison, NXP Pico a Raspberry Pi 3. Neskoršie aktualizácie prinesú nástroje poskytujúce implementovanie opráv a vylepšení na použitých zariadeniach.

Za zmienku stojí úzká väzba s komunikačnou platformou Google Weave, pomocou ktorej budú zariadenia internetu vecí komunikovať a spolupracovať nielen medzi sebou, ale aj s používateľom.

Pozrite siInternet vecí zažíva boom. Do roku 2021 bude 16 miliárd pripojených zariadení

Protokol Weave podporujú taktiež zariadenia nespadajúce pod značku Google. Napríklad inteligentná žiarovka Philips Hue a Samsung SmartThings. Spoločnosti Belkin, Honeywell a TP-Link už pracujú na podpore tohto komunikačného protokolu.

ZdrojAndroid Developers

Komentáre k článku