Nový Lumix od Panasonicu prichádza so supersvetelným objektívom!

Väčšina kompaktných fotoaparátov obsahuje objektívy, ktoré príliš neoslnia svojou svetelnosťou, to však nie je prípad nového Panasonicu Lumix LX7. Ten sa totižto môže pochváliť s objektívom, ktorého clonu nastavíte na hodnotu f/1,4 a Panasonic ho označuje ako vlajkovú loď medzi svojimi kompaktnými fotoaparátmi.

Panasonic Lumix LX7

Kompaktných fotoaparátov, ktoré by sa mohli pochváliť objektívom s takto malou clonou nie je na trhu veľa. Skôr by som povedal, že ich je ako šafranu. Novému Panasonicu bude konkurovať najmä nedávno predstavený Samsung EX2F, ktorého objektív zvládne rovnaké clonové číslo. Najnovší model Lumix LX7 má v ponuke výrobcu nahradiť svetelné kompakty Lumix LX3 a jeho nástupcu LX5, ktoré sa tešili veľkej obľube. O obraz sa postará menší snímač CMOS s plochou 1/1,7“, ktorý poskytuje rozlíšenie 12,7 Mpx. Efektívne však budú mať vaše fotografie rozlíšenie 10,1 Mpx. Pýtate sa prečo iba 10, keď v pohode zvládne aj viac? Odpoveď je jednoduchá. Panasonic sa pre tento krok rozhodol z dôvodu aby bola zachovaná svetelnosť aj pri inom pomere strán fotografie ako štandardných 4:3. Samozrejmosťou je použitie objektívu známeho výrobcu Leica, tak ako sme si už na kompaktných fotoaparátoch tohto japonského výrobcu zvykli. Keď som už spomenul objektív, tak pre informáciu dodám, že ponúkne 3,8 násobné priblíženie od širokouhlých 24 mm až po 90 mm. Hlavnou výhodou však bude už spomínaná svetelnosť objektívu f/1,4. Využijete ju nie len pri portrétnych fotografiách, ale aj pri slabších svetelných podmienkach. Dokonca aj pri použití maximálneho priblíženia si môžete užívať clonu f/2,3.

Panasonic Lumix LX7

Ak už aké také základy fotografovania zvládate, Lumix LX7 vás okrem bežného automatického režimu poteší aj manuálnymi nastaveniami (PASM). Okrem bežného formátu JPEG zvládne tento profi kompakt aj RAW a dokonca v ňom nájdete aj podporu 3D snímkov. Zaujímavo pôsobí funkcia nastavenia clony v režime P, vďaka ktorej rýchlo a jednoducho ovplyvníte hĺbku ostrosti výslednej fotografie. Aký by to bol moderný kompakt, ktorý by nezvládal natáčanie videa. V prípade Lumixu LX7 sa môžete tešiť na FullHD video pri 60p. Potešením je, že okrem formátu MP4, môžu byť vaše videá uložené aj vo formáte AVCHD. Kreatívne naladení sa potešia režimu spomaleného videa, alebo možnosť samostatne nastaviť citlivosť, clonu a expozíciu pri natáčaní. Chýbať samozrejme nebudú ani rôzne filtre pomocou, ktorích môžete vdýchnuť vašim fotografiám nový život. Ešte menej šumu nie len vo fotografiách ale aj pri videu sľubuje nový procesor Venus Engine VII FHD s inteligentnou redukciou šumu. Nový Panasonic Lumix LX7 by sa mal v predajniach objaviť v priebehu septembra za odporúčanú cenu 499 €.

Panasonic Lumix LX7

Foto: Panasonic

Komentáre k článku