Nórsko a Singapur majú najrýchlejší internet, tvrdí Speedtest Global Index

Známa služba Speedtest, ktorú používame pri testovaní orientačných rýchlostí internetu aj v redakcii, spustila novú službu, Speedtest Global Index. Vďaka nej si môže ktokoľvek porovnať priemerné rýchlosti internetového pripojenia po celom svete, resp. tam, kde ľudia Speedtest používajú.

ZDROJ | Ookla

Spoločnosť Ookla, ktorá stojí za zmieňovanou službou Speedtest spustila Speedtest Global Index, aby priniesla používateľom možnosť porovnania rýchlostí mobilného, ale aj pevného pripojenia na celom svete.

Vďaka miliardám testov, ktoré používatelia uskutočnili a neustále uskutočňujú je Speedtest Global Index vcelku vierohodnou tabuľkou rýchlostí, ktoré je možné v danej krajine dosiahnuť. Nejde pritom o minimálne či maximálne rýchlosti, ale priemer meraní. Krajiny sa pritom do tabuľky dostanú len v prípade, že počas posledného mesiaca bolo z tej ktorej krajiny uskutočnených aspoň 670 testov pre mobilné a 3 333 testov pre pevné pripojenie.

ZDROJ | Ookla

Podľa meraní máme najrýchlejší mobilný internet v Európe a to konkrétne v Nórsku (52,59 Mbit/s), Holandsku (46,94 Mbit/s) a (prekvapivo) v Maďarsku (46,24 Mbit/s)! Naopak, najrýchlejší pevný internet je v juhovýchodnej Ázii, a to v Singapure (154,38 Mbit/s), Južnej Kórei (125,69 Mbit/s) a Hong Kongu (117,21 Mbit/s).

Top 10 krajín s najrýchlejším internetom podľa Speedtest Global Index:

ZDROJ | Ookla

Slovensko na tom nie je vôbec zle. Mobilný internet nám fičí na 26,08 Mbit/s a pevný rýchlosťou 36,28 Mbit/s. Najhoršie je na tom Irak, kde na mobile surfujú rýchlosťou 3,03 Mbit/s a Venezuela, kde pevný internet ide rýchlosťou len 3,2 Mbit/s.

Rýchlosti platia pre download, no Global Index meria aj upload dát. Pre tieto čísla je ale v tabuľkách nutné kliknúť na konkrétnu krajinu. Služba zatiaľ možnosť zobrazenia rýchlostí uploadu v tabuľkovom prehľade neponúka.

Po kliknutí na krajinu by malo byť zároveň možné sledovať vývoj rýchlostí za posledných 12 mesiacov, čo veľa napovie o tom, ako sa krajina vyvíja po stránke internetového pripojenia. Funkcia zatiaľ nie je dostupná.

ZDROJ | Ookla

ZdrojOokla

Komentáre k článku