Nikon D5 – najcitlivejšia beštia pre profesionálov je na svete

Japonský Nikon si na veľtrh CES 2016 priniesol novinku v podobe modelu D5. Ten je priamym nástupcom modelu D4S z minulého roka. Má nový snímač s extrémnou citlivosťou, nový autofókus, nové telo… Čo v sebe ukrýva táto beštia za tisíce eur?

Základom je vynovené telo, ktoré je samozrejme odolné voči vode, prachu i mrazu. Vo vnútri sídli nový 20,8-megapixlový full-frame CMOS snímač a 180 000-pixlový snímač merania RGB.

Zároveň je vybavený novým 153-bodovým systémom automatického zaostrovania (99 bodov krížených) s citlivosťou -4EV. V režime kontinuálneho automatického zaostrovania je v systéme možné nakonfigurovať nastavenia pokrytia 153, 72 a 25 bodov.

Nová je aj vyrovnávacia pamäť, ktorá pojme 200 RAW záberov alebo veľkých snímok vo formáte  RAW alebo JPEG v jednej sérii na XQD kartu. S použitím CF karty je to však len 80 záberov v sérii.

Vysokorýchlostné snímanie si užijete rýchlosťou 12 fps v plnom rozlíšení v RAW formáte, no pri predsklopení zrkadla môžete dosiahnuť rýchlosť až 14 fps. Nový režim stabilizácie obrazu SPORT má navyše zabezpečiť stabilný obraz v hľadáčiku aj pri sledovaní veľmi rýchleho pohybu.

Nikon D5 16
ZDROJ | Nikon

D5-ka v štandarde ponúka citlivosť ISO 100 až ISO 102 400, no v rozšírenom režime ju je možné vyhnať až na ekvivalent citlivosti ISO 3 280 000 pri nastavení Hi 5. K dokonalému záberu pomáha aj procesor EXPEED 5. Nový je systém spracovania signálov optimalizovanému pre o 25 % vyšší počet pixelov nového snímača. Jemný šum má byť podľa výrobcu znížený a dokonca aj orezané snímky zhotovené s vysokými citlivosťami ISO si majú zachovať svoju kvalitu.

Na zadnej strane je nový 3,2″ LCD displej s rozlíšením 1 024 x 768 px, ktorý je navyše dotykový. Už mu chýba iba možnosť vyklápania. Pri snímaní v režime živého náhľadu ale budete môcť používať dotykové ovládanie na zmenu zaostrovacieho bodu či ďalšie doplnkové nastavenia.

Nikon D5 14
ZDROJ | Nikon

 

Nikon D5 je ako prvá digitálna jednooká zrkadlovka Nikonu schopná natáčať Ultra HD videá pri 30/25/24 fps s natívnym orezaním pixlov v pomere 1:1, čo má zaručiť najvyššiu kvalitu obrazu. Full HD video má 50/60 fps záznam. D5-ka ponúka aj čistý výstup HDMI.

Na objemné dáta je pripravený slot na XQD karty, zvláda však aj CF karty. Poteší prítomnosť microUSB 3.0 portu, ale aj gigabitového Ethernetu.

Novinka sa dostane na trh už čoskoro. Azda jediným sklamaním bude pre mnohých cena. Tá sa má pohybovať na úrovni 6 299 €.

Kompletnú technickú špecifikáciu novinky nájdete na webe Nikonu.

ZdrojNikon

Komentáre k článku