Master & Dynamic v MA770 zabetónovali zvuk

Absolútna väčšina kvalitných reproboxov je vyrobená zo špeciálnej preglejky, ktorá je dostatočne pevná, tuhá a dobre formovateľná. Ľahké materiály ako sú drevo a plasty, bežne používané v špičkových boxoch, sú však náchylné na vibrácie.

Dá sa im zabrániť spevnením stien skrine a pridaním vnútorných priečok. Alebo skúsiť niečo nové.

Pozrite siB&O BeoSound Shape – modulárne reproduktory pre akúkoľvek miestnosť

Práve cestou hľadania sa vydal výrobca audiotechniky Master & Dynamic (M&D), keď po dvoch rokoch vývoja vytvoril bezdrôtový Bluetooth a Wi-Fi reproduktor MA770 – z betónu.

Kameň namiesto letokruhov

Betón nie je práve ideálnym materiálom pre reproduktory. Je ťažký a jeho akustické vlastnosti sú zvyčajne dosť mizerné. Dobre to demonštruje ozvena, ktorú počujete v prázdnej betónovej miestnosti. Echo vo vnútri reproduktorovej skrine je nežiadúce.

ZDROJ | The Wired

Betón je však prirodzene tuhý, čo umožňuje nahradiť vnútorné vystuženie nachádzajúce sa v bežných reproduktoroch mäkkým izolačným materiálom. Podľa Briana Biggotta, vedúceho stratégie M&D, betónová ozvučnica nevnáša do zvuku prakticky žiadne vibrácie, takže má veľmi malé skreslenie.

Umiestnenie membrány reproduktora a elektroniky v prakticky prázdnej dutine podporuje kvalitu a presnosť zvuku.

ZDROJ | M&D

Ale kým tuhosť betónu je dobrá na minimalizáciu vibrácií, je nevhodná na tlmenie ozveny. Master & Dynamic sa preto zameral pri vývoji materiálu na to, aby udržal tuhosť, ale aj minimalizoval ozvenu. Za týmto účelom jeho vývojári vytvorili originálnu zmes betónu s niekoľkými nešpecifikovanými polymérmi, čím vznikol materiál, ktorý absorbuje ozveny ako kamenný vankúš.

Tvar je dôležitý

Výsledkom je reproduktor MA770, ktorý hrá veľmi pôsobivo. Aby sa dostal do polohy, kde betón zlepšuje zvuk, namiesto toho, aby ho zhoršoval, Stone Briggs – výrobný riaditeľ M&D so svojim tímom museli prehodnotiť tvar reproduktora aj samotný materiál.

Pozrite siSonus faber Homage Tradition – ikona audiofila

Všetky reproduktory majú rovnaký cieľ – poskytnúť čo najsilnejší zvuk a zároveň minimalizovať zvukové deformácie. Preto je obmedzenie prenosu energie medzi reproduktorom a skriňou dôležité. Účelom je vytlačiť maximum energie von v podobe zvuku.

Keď bol špeciálny betón vyvinutý, vývojom dizajnu reproduktora prispel k dielu uznávaný dizajnér architekt David Adjaye. Pre model MA770 Adjaye vytvoril neortodoxnú siluetu, ktorá zdokonaľuje fungovanie reproduktora.

ZDROJ | M&D

Profil skrinky kopíruje zvuk vychádzajúci z reproduktora a zúžená zadná časť sa rozširuje do širokého, rovného povrchu predného panelu. Tvar betónového boxu je elegantný, ale zároveň aj funkčný z hľadiska produkcie vynikajúceho zvuku.

Minimalizácia oblasti na zadnej strane reproduktorovej skrine pomáha maximalizovať vyžiarený akustický výkon. Zároveň sa tým potlačia vnútorné ozveny.  MA770 je prvým reproduktorom z produkcie M&D, ktorá sa doteraz zaoberala výrobou slúchadiel, ale rozhodne ide o nevšedný streamovací reproduktor.

Adjaye navrhol leptanú kovovú mriežku na zakrytie membrán reproduktorov a ovládacie tlačidlá zariadenia vytvorili úzku lištu v spodnej časti predného panelu. Dizajn reproduktora je príjemný a elegantný, bez ohľadu na použitie neobvyklého materiálu skrine.

Pozrite siBowers & Wilkins – cez prekážky až k diamantom

Hoci je reproduktor z betónu, výroba sa nepodobá sériovej produkcii odliatkov. Každý reproduktor je odlievaný a vytvrdený vo forme, ktorá je rozdelená na polovicu a odstránená, aby sa vytvoril bezproblémový efekt. Potom technici pomocou nástrojov betón vytvarujú a ručne vyrovnajú, aby sa dosiahla jemná zrnitá štruktúra.

ZDROJ | M&D

Nie je to jednoduchý proces, ale, ako hovorí generálny riaditeľ M&D Jonathan Levine, zložitosť je neodmysliteľnou súčasťou zrodu niečoho nového.

Kone pod kapotou

Prepracovaný je ale nielen vonkajší dizajn a forma skrine reproduktora. O dostatočný hudobný dôraz sa postarajú dva stredobasové meniče so 4“ kevlarovou membránou a 1,5“ titanový tweeter. Silu im dodá trojkanálový zosilňovač triedy D s výkonom 100W.

Hoci je reproduktor primárne stavaný ako bezdrôtový – podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1 s BLE, k dispozícii sú aj káblové pripojenia. Zdroje bez bezdrôtovej konektivity tak môžete pripojiť cez analógový 3,5 mm konektor, alebo cez optický vstup TOSLINK.

MA770 zároveň podporuje množstvo streamovacích služieb vrátane Spotify, Tidal, Pandora, Soundcloud, Deezer a ďalšie, ktoré môžete ovládať priamo z mobilu prostredníctvom multimediálneho prehrávača Chromecast zabudovaného v reproduktore.

„Nechcel som nič malé a prenosné,“ povedal CEO M&D Jonathan Levine. Na MA770, ktorý má hmotnosť 16 kg a rozmery 410 x 510 x 245 mm to rozhodne platí. Ak sa vám posluch z jedného reproduktora máli a chcete dosiahnuť poriadnu stereobázu, MA770 umožňuje fungovať aj vo dvojici. Cena pre americký trh je stanovená na 1 800 dolárov bez DPH, čo je pravdepodobne jej číselné vyjadrenie aj v eurách, takže rozhodne nejde o mainstreamový produkt.

ZdrojMaster & Dynamic

Komentáre k článku