Reklama

Koniec lacnej zábavy? Vznikla protipirátska aliancia

Zdroj | Engadget
Juraj Procházka
Zdroj | Engadget
Zdroj | Engadget

Trh kreatívneho obsahu v poslednom čase exponenciálne rastie. Hlavným dôvodom sú investície filmových a televíznych spoločností do digitálnej distribúcie. Aktuálne existuje na svete viac ako 480 online služieb, umožňujúcich legálne sledovať video na vyžiadanie (VoD) a televízne programy.

Len v USA sa kreatívny sektor podieľa na ekonomike ohromujúcou sumou vyše 1,2 bilióna dolárov. Zároveň sa naň viaže viac ako 5,5 milióna pracovných miest.

Pozrite si

Netflix povoľuje sťahovanie filmov a seriálov, ale len do mobilu

S touto popularitou on-line videa však úmerne rastie aj objem pirátsky šíreného obsahu, čo firmy a štáty pripravuje o nemalé prostriedky.

Filmy a TV programy sa často objavujú na pirátskych serveroch len pár dní po uvedení a nezriedka dokonca už v deň premiéry.  Známe sú prípady krádeže a vydierania v prípade najnovšej série Orange is the New Black, alebo piateho pokračovania Pirátov z Karibiku.

Podľa odhadov bolo za minulý rok stiahnutých prostredníctvom sietí P2P 5,4 miliardy nelegálnych kópií celovečerných filmov a TV programov.

https://www.youtube.com/watch?v=R61PAhXJwlI

V reakcii na tieto pirátske hrozby a aktivity založilo 13. júna tridsať významných tvorcov obsahu koalíciu s názvom Aliancia pre tvorivosť a zábavu (Alliance for Creativity and Entertainment, ACE). Jej zakladujúcimi členmi sú značky ako Netflix, Amazon, HBO, Twentieth Century Fox, MGM, The Walt Disney Company, Warner Bros. Entertainment, alebo Paramount Pictures.

Nelegálne sťahovanie prináša aj riziká

Podľa tlačovej správy ACE je cieľom aliancie posilňovať úsilie o obmedzenie pirátstva, k čomu skupina využije odborné znalosti svojich členov. ACE chce v rámci svojich aktivít v oblasti boja proti pirátstvu vykonávať výskum a spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Pozrite si

BitTorrent Now – legálna služba od pirátov

Pirátske sťahovanie a sledovanie on-line obsahu má vysokú popularitu. Podľa údajov skupiny zaznamenali stránky umožňujúce pirátske streamovanie  v roku 2016 až 21,4 miliárd návštev z počítačov a mobilných zariadení.

Aliancia však poukazuje aj na fakt, že počítačové pirátstvo prináša spotrebiteľom nielen benefity v podobe bezplatného obsahu. Podľa správy Digital Citizens Alliance z decembra 2015 je až tretina pirátskych stránok infikovaná malvérom, ktorý môže ich návštevníkom spôsobiť nemalé problémy. Typickou ujmou je krádež identity, často spojená s finančnou stratou.

Pozrite si

Všetko o Netflixe – od inštalácie až po sledovanie Ultra HD filmov

ACE sa tak popri zameraní na občianskoprávne spory s cieľom obmedziť pirátske aktivity a vrátiť tvorcom obsahu aspoň časť ušlých ziskov stavia aj do role ochrancu spotrebiteľov.

Aké výsledky nakoniec protipirátska aliancia dosiahne ukáže čas. Zoznam zvučných mien, ktoré za ňou stoja však naznačuje, že čosi by sa podariť mohlo.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.