Inteligentné dlaždice vyrobia elektrinu z chôdze

Rekuperáciu energie dobre poznáme z elektromobilov a hybridov, ktoré dokážu počas brzdenia, alebo pri jazde z kopca časť energie „zachrániť“ a pomocou generátorov ju premenia na elektrinu.

Tá sa opäť uloží do batérií, alebo spotrebuje na napájanie palubných spotrebičov. S podobnou myšlienkou na rekuperáciu kinetickej energie prišli pred časom aj vynálezcovia, ktorí navrhli piezoelektrické tlmiče, prevádzajúce na elektrinu mechanické chvenie pri jazde po nerovnostiach.

Pozrite siTermo-fotovoltické články môžu dosiahnuť účinnosť až 80%

Riešenie britskej firmy Pavegen je však odlišné. Vychádza z nápadu zužitkovať energiu kráčajúcich, alebo bežiacich ľudí. Za týmto účelom firma vyvinula špeciálne odpružené dlaždice, ktoré kinetickú energiu vyvolanú váhou chodca menia na elektrinu. Postará sa o to zotrvačník s generátorom uložený pod dlaždicou trojuholníkového tvaru.

Pavegen V3
ZDROJ | Pavegen

Každá dlaždica údajne dokáže pri jednom kroku chodca, pri ktorom sa stlačí až o 1 cm, generovať výkon 5W, pri napätí 12V až 48V. Trojuholníkový dizajn umožňuje umiestniť generátor v každom rohu dlaždice, takže je jedno, akým smerom sa chodci pohybujú. Dĺžka strany trojuholníka je 500 mm.

Pavegen V3-1
ZDROJ | Pavegen

Pavegen predviedla dlaždice vyrábajúce elektrinu už v roku 2009, ale ich nová generácia je podľa  portálu Wired až 200x účinnejšia.

Pozrite siNissan a Enel spúšťajú rozsiahly pilot elektrického reverzu

Spoločnosť Pavegen už v roku 2013 inštalovala 25 metrov dlhý pás dlaždíc (prvej generácie) na Parížskom maratóne. Bežci na ňom vyrobili 4,7 kWh energie, čo by stačilo napájať LED žiarovku minimálne mesiac, ale pri napájaní spotrebičov by sa čoskoro minula.

Zdá sa, že 5W na dlaždicu je málo, ale v porovnaní s bežným fotovoltickým panelom, ktorý vyrobí 100W výkonu na plochu 1m2, to zas nie je také zlé. Dlaždice Pavegen by sa mohli s výhodou uplatniť na miestach s vysokou koncentráciou chodcov, ako sú letiskové terminály, nákupné centrá, alebo pešie zóny vo veľkých mestách.

Okrem výroby elektriny prinesú dlaždice V3 aj pridanú hodnotu. Dokážu zbierať a prenášať informácie o intenzite pohybu chodcov, čo môžu záujmové organizácie s výhodou využiť v marketingu, alebo pri plánovaní. Potenciál dlaždíc V3, alebo skôr technológie v nich použitej, je aj pri napájaní rôznych nízkoodberových zariadení internetu vecí.

Pavegen V3-2
ZDROJ | Pavegen

Ak by sa takéto generátory elektrickej energie zabudovali napríklad do podrážok obuvi, mohol by ich používateľ počas chôdze pohodlne napájať, prípadne dobíjať rôzne nositeľné zariadenia, alebo senzory, ktorými nás výrobcovia plánujú čoskoro poriadne obťažkať.

Pozrite siO azobenzéne ešte budeme počuť. Akumulované teplo uvoľní na požiadanie

Spoločnosť Pavegen v rámci zvyšovania atraktívnosti svojho produktu spolupracuje aj s Tribal Planet. Vyvíjajú mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej jej používatelia získajú za každý svoj krok po novej dlaždici digitálnu menu (podľa vzoru bitcoinu). Má to motivovať k chôdzi po dlaždiciach V3. Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude dať mena zužitkovať, ale má sa s ňou dať obchodovať.

Energetickú bilanciu to asi výraznejšie nezmení, ale dať svojim krokom vyšší zmysel môže byť pre mnohých chodcov a športovcov motivujúce.

 

ZdrojWired

Komentáre k článku