Google Street View na Faerských ostrovoch mapovali ovce

Google Street View je medzi nami už niekoľko rokov a bežnou praktikou je, že spoločnosť mapuje cesty autami. Na Faerských ostrovoch to však bolo inak.

Je tomu už 10 rokov, odkedy Google spustil svoj program Google Street View pre mapovanie krajín sprevádzaných zábermi z 360° kamier. Medzi prvými boli Spojené štáty Americké, Austrália a niektoré štáty Európy. Dnes je pokrytie oveľa väčšie a svetadiely Európa a Amerika sú zmapované už takmer celé.

ZDROJ | Wikipedia

Aj tu sa však stále nájde krajina či autonómne regióny, ktorých zábery v Google mapách nenájdeme. Jedným z takýchto regiónov sú aj Faerské ostrovy, ktoré sa pred rokom začali uchádzať o svoje miesto v Street View, ktoré by podľa nich mohlo zlepšiť turizmus.

Namiesto klasickej petície ale spustili svoje vlastné mapovanie, na ktoré využili netradičný dopravný prostriedok. Ovce. Tých je na ostrovoch približne 80 000 a vzhľadom na to, že nemajú prirodzeného predátora sa nezdružujú do stád ale pasú sa voľne kdekoľvek. Projekt bol preto nazvaný Sheepview.

Pozrite siNa Faerských ostrovoch snímajú krajinu z chrbta ovce

Google si túto iniciatívu povšimol a následne promptne reagoval. Na Faerské ostrovy poslal vybavenie, ktoré zahŕňalo 360° kamery, ako aj solárne panely, ktoré ich poháňali. Táto technika bola osadená chrbty oviec a do roka sa i vďaka nim do Street View dostali ďalšie zábery. A výsledok?

ZDROJ | Visit Faroe Islands

Primárnym ukazovateľom turizmu Faerských ostrovov, obsadenosť hotelov, stúpla tento rok o 10 percent. Ovečky si tak svoju úlohu splnili a s filmárskou kariérou skončili. Obyvatelia ostrovov ale nezostanú spať na vavrínoch a aktuálne sa snažia dostať faerštinu do známeho prekladača Google Translate.

ZdrojVisit Faroe Islands

Komentáre k článku