Google podporí žurnalistiku s umelou inteligenciou, vznikne viac správ

Google cez svoju európsku iniciatívu Digital News Initiative dá 706 000 € agentúre Press Association na vytvorenie umelej inteligencie (AI) pre využívanie pri tvorbe článkov. Mesačne by tak malo vzniknúť okolo 30 000 článkov práve s pomocou AI.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=7CJfWQZSx5Q

Cez Google DNI získali pritom grant aj slovenské médiá – Denník N a SME.

Aj keď to môže vyzerať tak, že umelá inteligencia nahradí ľudí pri tvorbe článku, nie je to celkom tak. Londýnska Press Association je obrovským zdrojom informácií pre najrôznejšie anglické a írske celonárodné, ale aj lokálne médiá. Je to niečo ako TASR alebo SITA na Slovensku.

Nie je však v jej silách pokrývať úplne všetko a preto príde vhod systém, ktorý bude aktívne vyhľadávať lokálne informácie a tvoriť z nich články.

ZDROJ | Google

Press Association sa v iniciatíve Google spojila so startupom Urbs Media, ktorý sa venuje AI, aby vytvorili program na pomoc s vytváraním správ s pomocou umelej inteligencie. Slúžiť má na to program RADAR (Reporters And Data And Robots). Ten sa postará o 30 000 správ mesačne prevažne tých lokálnych.

ZDROJ | Press Association

Dôležité správy budú mať na starosti stále žurnalisti Press Association. RADAR bude aktívne tvoriť správy z oblastí ako zdravotníctvo, nezamestnanosť, zločinnosť apod. a zároveň vytvárať viacero verzií správ. RADAR má vedieť vďaka grantu pracovať aj s obrázkami či videami. Do finálneho výstupu by však mali zasahovať aj samotní editori Press Association, čiže akási kontrola.

Press Association si od tohto kroku sľubuje zvýšenie počtu správ a lepšiu informovanosť verejnosti o dianí okolo nich. RADAR by mal byť spustený začiatkom roka 2018.

ZDROJ | Google

ZdrojPress Association

Komentáre k článku