Google Clips – prvý fotoaparát s umelou inteligenciou

Google včera podvečer nepredstavil len nové smartfóny Pixel, nový Ultrabook Pixelbook či dvojicu smart reproduktorov s Google Assistant, ale aj pomerne nezvyčajný produkt (minimálne pre Google). Google Clips je inteligentný fotoaparát vybavený umelou inteligenciou, vďaka čomu máte mať vždy perfektné fotky a videá. Má to ale niekoľko háčikov.

ZDROJ | Google

Google Clips je miniatúrne zariadenie, zaoblený kvádrik s plošnými rozmermi 49 x 49 mm a hmotnosťou 60,5 g, z ktorého trčí objektív. Pod ním je malý CMOS snímač s rozlíšením 12 Mpx. Presné špecifikácie výrobca neudáva, no objektív má mať 130° uhol záberu, teda takmer rybie oko.

Clips pritom pracuje úplne sám. Stačí ho položiť a fotí, pričom vďaka umelej inteligencii, resp. strojovému učeniu sa postupne učí, koho a čo fotíte najviac a následne sa sústreďuje na tieto veci a ľúdí okolo vás.

Má ale jeden zásadný háčik. Google Clips nemá žiadny displej, takže nevidíte čo vlastne fotíte. Samozrejme, existuje prepojenie so smartfónom, ale komu by sa chcelo neustále prepájať externú kamerku s so smartfónom? Veď to už radšej človek môže odfotiť telefónom.

Je rozdiel používať akčnú kamerku typu GoPro, ktorú pevne zafixujete v konkrétnom uhle, aby napríklad snímala priestor pred vami.

Zaujímavosťou Clipsu je ale plná automatika. Stačí otočiť krúžkom okolo objektívu, ktorý zapína Clips a nechať kameru tak. Algoritmus uložený v pamäti automaticky vyhodnotí, či sa scéna, ktorú práve „vidí“ hodí na uchovanie alebo nie. To má na starosti umelá inteligencia.

ZDROJ | Google

Tá má byť schopná i rozpoznávať tváre, takže keď sa Clips naučí, že pred objektívom ste stály vy, rodina alebo priatelia, bude snímať zaujímavé zábery. Okrem statických záberov vie Clips vytvárať aj 7-sekundové videá, no bez zvuku. Aj kvôli bezpečnosti kamera neobsahuje mikrofón.

Google sa tiež nechal počuť, že Clips nemá prístup k internetu, takže kameru nie je prakticky možné zneužiť ani zo strany Google, ani zo strany hackerov. Všetky fotky sú pritom šifrované, takže by sa k ním nemali dostať ani hackeri, ktorí vedia Clips hacknúť cez Wi-Fi modul.

ZDROJ | Google

Cez ten sa pripája k smartfónu a dedikovanej appke. Cez ňu je následne možné fotky uložiť priamo do Fotiek Google. V tele je zabudovaná aj 16 GB pamäť. Batéria toho ale veľa nezvládne. Na jedno nabitie má zvládnuť maximálne 3 hodiny fotenia. Nabíja sa cez USB-C port. Telo nie je odolné voči vode či prachu.

Cena Google Clips je na domácom americkom trhu stanovená na 249 dolárov bez dane. U nás sa predávať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vôbec.

ZDROJ | Google

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku