Goodreads – šikovná appka, s ktorou si urobíte poriadok v knižnici

Knihy už dnes máme v papierovej forme, elektronickej forme, v mobile, v tablete, v cloude a vyznať sa v tom začína byť čoraz väčší problém. Riešením je aplikácia Goodreads, ktorá vám urobí poriadok vo vašej knižnici.

Aplikácia Goodreads vychádza z rovnomennej webstránky, ktorá funguje v podstate na rovnakom princípe, ako databázy filmov a seriálov ČSFD alebo IMDb. Jej účelom je teda v prvom rade poskytovať databázu kníh, ktoré si používatelia môžu pridávať do vlastných virtuálnych knižníc. Goodreads teda ponúka veľmi jednoduchý nástroj na udržanie prehľadu o tom, ktoré knihy vlastníte, ktoré si chcete prečítať alebo ktoré máte aktuálne rozčítané.

Druhou stránkou Goodreads je hľadanie kníh, ktoré by sa vám mohli páčiť. Rovnako, ako to robí napríklad Spotify, aj Goodreads vie na základe obľúbených kníh nájsť im podobné. Nejde ale o žiadnu mágiu. Aplikácia väčšinou iba zobrazí populárne knihy z rovnakého žánru.

Pozrite siTV Time – majte prehľad o vašich obľúbených seriáloch

Ak sa naopak nechcete viazať na knihy, ktoré ste čítali v minulosti, vyberať môžete aj z rebríčkov podľa žánrov alebo tém. Tento spôsob hľadania je veľmi užitočný najmä pred Vianocami, keď poznáte obľúbené žánre vašich blízkych, no neviete akú knihu vybrať.

Ak preferujete hľadanie nových kníh napríklad v kníhkupectve, Goodreads ponúka aj skenovanie čiarových kódov pomocou fotoaparátu. Každú knihu, ku ktorej by ste sa niekedy chceli dostať, stačí naskenovať a aplikácia ju zaradí do zoznamu kníh na prečítanie. Rovnakým štýlom môžete samozrejme zaznamenať všetky knihy, ktoré doma máte.

Súčasťou každej poriadnej databázy je samozrejme používateľské hodnotenie. To nechýba ani v Goodreads, kde sa knihy hodnotia hviezdičkami v počte od jednej až po päť. Pri hľadaní knihy tak už nemusíte staviť iba na obal, popis či odbornú recenziu.

Pozrite siStreaks – Aplikácia, ktorá vás donúti dodržať predsavzatia

Stačí si prelistovať zopár používateľských recenzií, ktoré vám pomôžu rozhodnúť, či za to konkrétna kniha stojí. Zaujímavou súčasťou aplikácie je aj každoročná výzva, pri ktorej si stanovíte počet kníh, ktorý chcete za rok prečítať. Aplikácia následne automaticky sleduje, ako sa vám darí výzvu plniť.

Goodreads by mal byť súčasťou každého knihomoľa alebo aspoň každého, kto stráca prehľad vo svojich rozčítaných knihách. Aj keď je služba a aj aplikácia zadarmo, nedá sa prehliadnuť zastaralý dizajn aplikácie. Tá statočne ignoruje všetky trendy a dizajnérske odporúčania.

Neprívetivý dizajn môže niektorých potenciálnych používateľov odradiť, čo by bola určite škoda. Autori však aplikáciu neustále aktualizujú a treba veriť, že časom s aktualizáciou príde aj nový dizajn.

Goodreads85%

Veľkosť:
133 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo vyšší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Goodreads je databáza kníh, ktorú môžete bezplatne využívať na ukladanie kníh, ktoré vlastníte, čítate alebo chcete čítať. Výborne poslúži aj na hľadanie nových kníh pre seba alebo blízkych.

Komentáre k článku