FUJIFILM X70 – najmenší Japonec s APS-C snímačom

Japonský FUJIFILM predstavil nový prémiový kompakt FUJIFILM X70 na trh. Fotoaparát je vybavený novým objektívom FUJINON 18.5mm F2.8. Má tiež senzor X-Trans CMOS II veľkosti APS-C a procesor pre spracovanie obrazu EXR II.

Fujifilm X70 8
ZDROJ | Fujifilm

Fotoaparát podľa výrobcu nesie všetky charakteristické znaky radu X a spája jednoduché ručné ovládanie s najvyššou kvalitou obrazu. Vďaka svojej hmotnosti iba 340 g je zároveň najľahším prístrojom radu X.

Pozrite siFUJIFILM X-E2S – malý, ale výkonný Japonec

Horná doska je vyrobená z hliníka s vyfrézovanými ovládacími prvkami tak aby bola hmotnosť čo najmenšia. Otvorenie clony je možné meniť v krokoch po 1/3 alebo 1 a navyše je zaostrovací prstenec zdvojený ako ovládací prvok, ktorý umožňuje prístup k celej rade funkcií.

X70 je tiež vybavený páčkou prepínania automatického režimu (Auto Mode Switch), ktorým je možné navoliť plne automatický režim Advanced SR Auto.

Fujifilm X70 7
ZDROJ | Fujifilm

Vďaka použitiu optického riešenia prevzatého z fotoaparátu X100T bolo podľa výrobcu možné vyvinúť kompaktný širokouhlý objektív umiestnený v tenšom a menšom tele.

Pevný objektív fotoaparátu X70 ponúka zorný uhol 28 mm (ekvivalent 35 mm), ale vďaka digitálnemu telekonvertoru si môžete zvoliť možnosti 35 mm a 50 mm.

Pozrite siFUJIFILM X-Pro2 s hybridným hľadáčikom a novým vnútrom

Objektív sa skladá zo siedmich prvkov združených do piatich skupín vrátane dvoch vysoko výkonných asférických prvkov. Povrchová úprava HT-EBC objektívu FUJINON bola použitá s cieľom regulovať odlesky a tiene. Krátka vzdialenosť ostrenia cca 10 cm umožňuje fotiť i makro fotografie.

Fujifilm X70 1
ZDROJ | Fujifilm

 

16,3 Mpx X-Trans CMOS II senzor obmedzuje moiré a falošné farby pomocou farebného filtra X-Trans s náhodným usporiadaním pixelov RGB, čo vylučuje potrebu LP filtra.

Systém AF ponúka štandardný 49-bodový AF režim a tiež nové režimy Zone a Wide / Tracking, ktoré využívajú väčšiu 77-bodovú plochu na zachytenie pohybujúcich sa objektov.

Fázová detekcia v senzore vykonáva ultra rýchle ostrenie za 0,1 sekundy a vďaka vysokorýchlostnému spracovaniu obrazu procesorom EXR II sa fotoaparát zapne do 0,5 sekundy, čas oneskorenia uzávierky je 0,01 s a interval medzi zábermi 0,5 sekundy.

Fujifilm X70 6
ZDROJ | Fujifilm

Fotoaparát má úplne nehlučnú elektronickú uzávierku, ktorá je schopná dosiahnuť expozície až 1/32000 s. Je tak možné robiť fotografie s malou hĺbkou ostrosti so široko otvorenou clonou. Pomocou fotoaparátu X70 je možné snímať plynulé video s rýchlosťou 60 snímok za sekundu. K dispozícii sú tiež rýchlosti 50, 30, 25 a 24 snímok za sekundu, všetky však „len“ vo Full HD rozlíšení.

Pozrite siNAŽIVO | Fujifilm X-T10, retro s veľkým APS-C snímačom

Pri natáčaní X70-tka využíva inteligentný hybridný Intelligent Hybrid AF systém, ktorý automaticky prepína medzi AF pomocou detekcie fázy a kontrastným automatickým zaostrovaním podľa charakteru scény a to aj v priebehu natáčania filmu.

Fujifilm X70 2
ZDROJ | Fujifilm

 

Aj X70 má režim simulácie filmu CLASSIC CHROME, ktorý snímke dodáva tlmené tóny a hlboké farby. Môžete si vybrať z desiatich ďalších režimov, ktoré simulujú efekty tradičných filmov spoločnosti FUJIFILM. Jedná sa o inverzné farebné filmy (PRO Neg.Std / PRO Neg.Hi), monochromatické filtre (MONOCHROME, Ye filter, R filter a G filter) a SEPIA.

FUJIFILM X70 má tiež 8 vyspelých filtrov, funkciu prekladanej expozície (Multiple Exposure), digitálne rozdelenie snímky (Digital Split Image), Focus Peaking či intervalové fotenie. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi modul, takže si X70-tku môžete pokojne spárovať so smartfónom či tabletom a ovládať ju nadiaľku.

Fujifilm X70 5
ZDROJ | Fujifilm

 

 

 

X70 je prvým modelom radu X, ktorý ponúka dotykový displej s možnosťou vyklopenia o 180°. Pri fotografovaní je tak možné voliť funkcie dotykového snímania (Touch Shot) a oblasť ostrenia (Focus Area). Displej má 3 palce a rozlíšenie 720 x 480 px.

Fujifilm X70 bude na trhu v polovici februára s cenou 699 €. Elektronický hľadáčik vás vyjde 199 €.

ZdrojFujifilm

Komentáre k článku