Ford SafeCap – šiltovka, ktorá môže šoférovi zachrániť život

Ford ukázal svetu SafeCap, šiltovku, ktorá registruje pohyby hlavy šoféra a upozorní ho v prípade, že zaspáva. To ale nie sú všetky jej funkcie.

https://youtu.be/hwRXwd6j24I

Žijeme v dobe, kedy pomaly ale isto sledujeme zmenu spôsobu, akým šoférujeme motorové vozidlá. Nielenže sa do popredia dostávajú elektromobily, spolu s nimi sa do áut dostáva i umelá inteligencia či autonómne jazdenie.

Ani jedna automobila ale stále neponúka pre svoje autá 5. level autonómnej jazdy. To znamená, že vodič musí neustále premávku sledovať. Ford preto predstavil šiltovkou SafeCap. Tá nevyužíva technológie vozidla, spolieha sa na svoje vlastné a mohla by slúžiť ako náhrada pre tých, ktorí auto s akoukoľvek úrovňou autonomity nevlastnia. Vo videu sú znázornení hlavne kamionisti.

Pozrite siWaymo a Intel rozbiehajú reklamnú kampaň na autonómne autá

Cieľom samoriadiaceho vozidla a SafeCap je jedna spoločná vec. Obe sa snažia udržať posádku vozidla bez ujmy. Zatiaľ čo autonómne auto pri tom využíva obrovské množstvo výpočtov dát zo senzorov, šiltovka od Fordu má jednoduchší postoj.

Autovýrobca skúmal pohyby hlavy človeka, ktoré vykonáva počas riadenia. Musel samozrejme rozlišovať medzi tými, ktoré šofér robí pri pohľade na palubný počítač či sledovanie spätného zrkadla a tými, ktoré človek robí pri únave. Šiltovka má preto zabudovaný gyroskop a akcelerometer.

ZDROJ | Ford

V prípade, že SafeCap zaregistruje pohyby, ktoré by mohli indikovať potenciálnu nepozornosť a ospalosť začne čiapka vibrovať a vodiča osvetlí vďaka zabudovanej LED žiarovke v šilte.

Zatiaľ nie je jasné či sa tento projekt dostane aj reálne do predaja ani mnoho technických špecifikácií ako napríklad výdrž batérie. Ford však už v minulosti premenil niekoľko konceptov do reálnej podoby, a preto by ani tento nemusel byť zatratený.

ZdrojFast Company

Komentáre k článku