Do nového iOS 6 sa vošiel Facebook, ale aj nové mapy

Pred niekoľkými hodinami sa v americkom San Franciscu skončila úvodná tlačová konferencia, na ktorej Apple okrem iného predstavil aj pripravovanú aktualizáciu operačného systému Apple iOS s poradovým číslom šesť. Prinesie viac ako 200 noviniek, medzi ktorými sa našťastie nájdu aj dlho očakávané, ako napríklad nové mapy s možnosťou navigovania, alebo plná integrácia Facebooku do operačného systému.

Apple iOS 6

Asi nebudem klamať ak poviem, že operačný systém Apple iOS je jedným z najobľúbenejších operačných systémov medzi našimi mobilnými miláčikmi. Nebudem vás však trápiť množstvom niekoľkomiestnych čísel, ktoré Apple tak rado ukazuje pri každej svojej konferencii. Každému, kto na túto planétu neprišiel iba minulý týždeň je jasné, že Apple žne so svojim mobilným operačným systémom mnoho úspechov a rád sa nimi aj pochváli. Tak ako ide vývoj dopredu, sme sa aj my konečne dočkali pripravovanej aktualizácie operačného systému Apple iOS, s číselným označením 6. Aby ste nezačali hneď jasať a v nastaveniach svojho iPhonu hľadať aktualizáciu, uvedieme, že tá bude verejnosti dostupná až na jeseň. Pravdepodobne sa jej dočkáme až s uvedením nového iPhonu. Majiteľov starších iPhonov 3GS naopak hneď na začiatku pre istotu upokojíme, aby mali silu dočítať článok dokonca. Apple iOS 6 bude totižto podporovať všetky iPhony novšie od iPhonu 3GS vrátane tohto modelu, ktorý sa ešte stále v niektorých krajinách dopredáva.

Apple iOS 6 Passbook

Čo nové nám teda „šestka“ prinesie? Noviniek je niekoľko stoviek. Na to sme si už zvykli. Konkrétne by to malo byť okolo 200 nových „ficúriek“. Poďme sa však pozrieť na tie najdôležitejšie. Prvou novinkou je aktualizácia tej ukecanej baby vo vašom iPhone, ktorá počúva na meno „Siri“. Pokecáte si s ňou už v 15-tich krajinách a v množstve nových jazykoch. Bohužiaľ našu ľubozvučnú reč ešte stále neovláda. Čo už, asi je slovenčina pre ňu priťažká. Ak patríte k sociálne žijúcim jedincom modernej doby a doposiaľ ste hojne využívali integráciu sociálnej siete Twitter vo vašom iOS zariadení, vedzte že v novom iOS 6 si užijete rovnakú podporu aj pre Facebook. Nechýba možnosť nahrávania fotografií, videí, ale aj synchronizácia vašich kontaktov a kalendára s najväčšou sociálnou sieťou. Mnohí si povedia konečne a iní naopak len mávnu rukou. Nové statusy budete môcť pridávať dokonca aj priamo z notifikačnej lišty, alebo o pridanie statusu môžete požiadať dokonca aj Siri. Známe tlačidlo „páči sa mi“ sa prebojovalo aj do prepracovaného App Store. Môžete tak priateľom dať vedieť akú fantastickú aplikáciu ste v App Store akurát našli zlacnenú.

Apple iOS 6

Už pred konferenciou sa objavili zaručené správy o tom, že Apple ustúpi od máp produkovaných vyhľadávacím gigantom. A nakoniec sa tak aj stalo. Či je to na škodu uvidíme až časom, podstatné je, že nové mapy sú vektorové a nebude im chýbať 3D zobrazenie, satelitné zobrazenie, ale dokonca ani hlasová navigácia turn-by-turn s dopravnými informáciami v reálnom čase. Úprimne som, ale zvedavý či všetky tieto funkcie budú fungovať aj u nás doma, alebo sa im budú tešiť iba majitelia iPhonov za veľkou mlákou. Aha. Skoro som zabudol. Siri, ktorá sa objaví aj v novom iPade sa bude dať použiť aj v mapách. Môžete ju totižto poprosiť aby vám ukázala cestu domov, alebo sa jej znudeným hlasom (po anglicky) spýtať kedy už konečne budete v cieli. V „šestke“ sa objaví aj nová aplikácia Passbook. Nebude však uchovávať vaše heslá, ako by mnohí predpokladali, ale môžete v nej mať na jednom mieste uložené všetky vaše letenky, alebo lístky na rôzne podujatia v elektronickej forme s QR kódom.

Apple iOS 6

Zmien sa dočkala aj aplikácia „Telefón“. Prichádzajúci hovor budete môcť totižto konečne odmietnuť aj SMS-kou, alebo si automaticky nastaviť pripomienku na zavolanie neskôr, pre prípad, že práve nemôžete hovor prijať. Konečne sa v iOS 6 objaví aj funkcia „Do not Disturb“ (nerušiť), ktorá stíši všetky vaše notifikácie. Tie budú prichádzať normálne, ale displej sa nerozsvieti a telefón nevydá ani zvuk. Konečne žiadne nočné pípanie emailov, správ a facebookových maniakov. Vypnúť môžete aj notifikácie na hovory, alebo si zvoliť zoznam určitých ľudí, ktorí sa vám dovolajú. S ostatných noviniek by sme ešte nemali zabudnúť na vychytávky typu VIP emailová schránka pre vami označených ľudí s kontaktov, možnosť pridania ľubovoľných podpisov k rôznym emailovým účtom, FaceTime cez mobilnú sieť bez potreby byť pripojený k Wi-Fi, prepracované Safari so synchronizáciou otvorených okien a offline čítačkou článkov, alebo možnosť jednoduchého pridania fotky, či videa priamo v rozpísanej správe. Noviniek je skutočne dosť a iOS 6 bude ďalšou veľkou aktualizáciou tohto operačného systému. Bohužiaľ si na jej uverejnenie budeme musieť počkať do jesene. Zato vývojári sa z nej budú vytešovať už dnes.

Apple iOS 6

Foto: Apple

Komentáre k článku