DeLorean DR-7 – autonómne lietadlo so slávnym menom

ZDROJ | DeLorean

Pamätáte si na DeLorean, ikonické nerezové auto z minulého storočia, ktoré sa preslávilo vďaka filmu Návrat do budúcnosti? Meno spoločnosti stále žije vďaka potomkom slávneho dizajnéra Johna DeLoreana. Jeho synovec Paul DeLorean so svojou firmou DeLorean Aerospace buduje autonómne lietadlo typu VTOL.

https://www.youtube.com/watch?v=WNIDcT0Zdj4

Autonómny DeLorean sme však už videli, hoci ten bol postavený na Stanforde, no DeLorean DR-7 bude niečo celkom iné. O podobných druhoch dopravy sme vás už informovali. Podobné VTOL stroje stavia nemecký Lilium, ale aj Uber, E-volo či Airbus v podobe projektu Vahana.

VTOL – Vertical Take Off and Landing – Kolmý štart a pristátie.

DeLorean DR-7 je iný nielen dizajnom, ale aj po konštrukčnej stránke. Má totiž len dva motory a viac sa spolieha na krídla. Tie majú zabezpečiť nielen väčšiu stabilitu, ale aj možnosť lietať do väčších vzdialeností či dokonca v prípade poruchy plachtiť vo vzduchu.

ZDROJ | DeLorean

Paul DeLorean je nielen CEO spoločnosti DeLorean Aerospace, ale aj šéfdizajnér spoločnosti. S tímom vytvoril náčrt lietadla DR-7 pred pár rokmi, pričom už v roku 2012 si ho nechal patentovať.

Odvtedy sa venuje jeho reálnemu vývoju, ktorý podľa Wired dospel už do fázy miniatúrneho modelu (76 cm), ale aj modelu 1:3. Najnovšie vraj pracuje na prototype pre 2 pasažierov s doletom 193 km.

ZDROJ | DeLorean

DeLorean DR-7 má byť vyrobené z kompozitných materiálov, čím sa má výrazne znížiť jeho hmotnosť. Ušetrené kilogramy budú potrebné pre pohon, o ktorý sa má starať dvojica elektromotorov. Ekologický lietajúci dopravný prostriedok má pritom vedieť lietať aj na veľké vzdialenosti, no tie výrobca zatiaľ nespresňuje.

Po kapotou má byť pritom výkonný počítač, ktorý na základe množstva senzorov bude schopný plne autonómneho letu z miesta A do miesta B. Ak sa teda pozriete na DR-7 lepšie, je asi ťažko pochopiteľné, že toto bude dopravný prostriedok pre masy, ako tvrdí výrobca.

ZDROJ | DeLorean

Zároveň je výrobca extrémne strohý v informovaní o technických špecifikáciách lietadla. Z obrázkov tak vieme len to, že bude pre 2 ľudí, ktorí nebudú potrebovať licenciu na lietanie. V takom prípade ale bude mať DeLorean Aerospace ešte kopec práce s dodržiavaním a prípadnými úpravami legislatívy.

Vďaka denníku Wired vieme, že má mať dĺžku 6,09 m a rozpätie krídiel 5,64 m. Tie sa majú vedieť poskladať tak, aby sa vošli do bežnej garáže. Teda si takej väčšej, nie každá má vyše 6 m na dĺžku.

Kedy sa DeLorean DR-7 dostane aj do výroby nie je známe. Podobné riešenia ale určite nebudú v tomto či budúcom desaťročí ešte masovou záležitosťou.

ZDROJ | DeLorean

ZdrojWired,DeLorean Aerospace

Komentáre k článku