Reklama

Čo je to HDMI, port, ktorý používame už takmer všetci?

Zdroj | DHgate
Števo Porubský
Zdroj | DHgate
Zdroj | DHgate

V pokračovaní seriálu Čo je to vám dnes objasníme, čo je to HDMI, teda port, ktorý pozná už hádam každý. Pozná ako pozná. Skratku HDMI poznáme, ale čo sa za ňou ukrýva, akú má históriu a význam vo svete technológií? Čítajte a dozviete sa všetko.

Zdroj | DHgate

V skratke

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) je digitálne rozhranie pre multimediálne zariadenia, ktoré prenáša nekomprimovaný video a komprimovaný alebo nekomprimovaný audio obsah vo vysokom rozlíšení zo zdrojového do zobrazovacieho zariadenia.

Blesková história HDMI

HDMI sa začalo vyvíjať v apríli 2002, pričom malo nahradiť dovtedajšie analógové či digitálne porty pre video a audio a zmenšiť ich veľkosť. Vzniklo HDMI 1.0, ktoré bolo spätne kompatibilné s portom DVI. Na trh sa začalo dostávať od septembra 2002.

Už od začiatku vývoja má HDMI port alebo konektor 19 pinov, z ktorých každý má svoju úlohu pri prenose audio a video signálu z kompatibilného zdroja do zobrazovacej jednotky.

Medzi zakladateľov HDMI patria spoločnosti ako Hitachi, Panasonic, Philips, RCA, Silicon Image, Sony, Thomson a Toshiba. Okrem toho HDMI štandard HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) od spoločnosti Intel prijali produkčné spoločnosti ako Fox, Universal, Warner Bros. či Disney.

Zdroj | Aliexpress

HDCP slúži ako ochrana digitálneho obsahu pred nelegálnym kopírovaním.

HDMI sa stal veľmi populárnym vďaka univerzálnosti a jednoduchosti. Už v roku 2004 bolo vo svete viac ako 5 miliónov zariadení s HDMI, rok na to číslo stúplo na 17,4 milióna, v roku 2006 to bolo už 63 miliónov predaných zariadení s HDMI. Toto číslo exponenciálne rastie až dodnes, pričom v súčasnosti sa počet HDMI zariadení odhaduje na zhruba 900 000 000 kusov.

V roku 2011 bolo pre potreby lepšej implementácie a vývoju založené HDMI Forum, ktoré združuje nielen pôvodných tvorcov HDMI, ale aj stovky ďalších spoločností, ktoré HDMI využívajú a podieľajú sa na jeho vývoji. V Q1 2015 to bolo už 1 614 spoločností.

Zdroj | Wikipedia

HDMI 1.0

Na trhu sa objavilo v septembri 2002. Jeho maximálna prenosová rýchlosť dosahovala 4,95 Gbit/s, maximálne podporované rozlíšenie bolo 1 600 x 1 200 px pri 60 fps. HDMI 1.0 podporovalo 8-kanálový zvuk pri 768 kHz.

HDMI 1.1

V máji 2004 sa objavil nástupca HDMI 1.0, ktorý ale neprinášal zásadné zmeny. Podporoval 4,95 Gbit/s prenosy, 1 600 x 1 200 px/60p obraz a 8-ch audio s 768 kHz.

HDMI 1.2

Ani nová verzia HDMI 1.2 nepriniesla zmeny v prenosoch. Všetky ostali rovnaké, ako pri HDMI 1.0, resp. HDMI 1.1. Rozdiel bol hlavne v podpore DVD-Audio a SACD.

HDMI 1.3

Najzásadnejší rozdiel a pokrok voči predchádzajúcim generáciám prišiel v polovici roka 2006. HDMI 1.3 podporovalo prenosy do rýchlosti 10,2 Gbit/s, maximálne rozlíšenie 2 048 x 1 536 px pri 75 fps, 8-kanálový zvuk pri 768 kHz.

Novinkou bola podpora štandardu Deep Color, Wider Color Gamut či podpora Dolby TrueHD, DTS-HD, Auto Lip-Sync. V tom čase sa objavil aj prvý mini HDMI konektor.

HDMI 1.4

Ešte lepšie je na tom HDMI 1.4 z roku 2009. Dátové prenosy ostali rovnaké, no zvýšilo sa maximálne rozlíšenie na 4K, teda 4 096 x 2 160 px pri 24 fps. 8-kanálové audio ostalo zachované.

Okrem iného ale HDMI 1.4 prinieslo aj podporu vtedy tak populárneho 3D obrazu, micro HDMI konektor či auto konektor pre vozidlá. HDMI 1.4 prinieslo aj nižšie spomínané HEC a ARC štandardy.

Zdroj | HDMI.org

HDMI 2.0

Aktuálna verzia HDMI štandardu z roku 2013 podporuje 4K obraz (4 096 x 2 160 px) pri 60 fps, dátové tok na až do 18 Gbit/s, 32-kanálový zvuk pri 1 536 kHz.

K štandardu HDMI 1.4 pribudla aj podpora Dual Viewing pre dva zdroje obrazu na jednom zobrazovači, multi-stream zvuk, rozšírenie CEC (Consumer Electronics Control) protokolov, podporu formátu 21:9, dynamické Auto Lip-Sync,

Pozrite si

HDMI káble budú pre Ultra HD certifikované

HDMI 2.0a

Vývojom HDMI 2.0 vznikla verzia s prídavkom „a“, ktorá priniesla v roku 2015 podporu pre HDR obraz.

Zdroj | HDMI.org

HDMI 2.1

Na vývoji tohto štandardu sa zatiaľ iba pracuje. Má ale priniesť hlavne podporu pre dynamické HDR metadáta, teda pre ešte kvalitnejšie podanie HDR obrazu.

Čo je to HDMI

HDMI ako digitálny port dokáže prenášať nielen obraz (Full HD – Ultra HD pri 8-16 bit farebnej hĺbke) a zvuk (PCM – 32ch), ale aj ďalšie sekundárne dáta cez CEC (Consumer Electronics Control), od HDMI 1.4 sú to aj ARC (Audio Return Channel) a HEC (HDMI Ethernet Channel) protokoly.

Zdroj | Inakustik

Napriek všetkému, kábel nehrá v prípade HDMI zásadnú rolu. Pokiaľ nejde o kábel z čínskeho obchodu „všetko za euro“, môžete si byť istí, že obraz bude prenášať v dostatočnej kvalite. Dôvod, prečo vám z notebooku Ultra HD televízor nezobrazí kvalitný obraz je buď v starom HDMI štandarde alebo slabej grafickej karte.

Pozrite si

Aký HDMI kábel kúpiť pre Ultra HD televízor?

HDMI využíva štandard EIA/CEA-861 (Electronic Industries Alliance/Consumer Electronics Association). Všetky HDMI zdroje musia podporovať sRGB farebný priestor s 8-bit farebnou hĺbkou. Pre audio platí podpora PCM zvuku, ostatné formáty sú dobrovoľné.

Zaujímavosťou je, že HDMI nebol vytvorený aj na prenos dát do TV na dekódovanie ako sú titulky. Titulky a ďalšie podobné súbory musia byť dekódované už pred vstupom do TV, sú teda súčasťou obrazu.

Zdroj | HDMI.org

HDMI využíva niekoľko samostatných komunikačných kanálov. Ide o protokoly ako DDC (Display Data Channel) pre , TMDS (Transition Minimized Differential Signaling), CEC (Consumer Electronics Control), ARC (Audio Return Channel) a HEC (HDMI Ethernet Channel). 

S HDMI sa tak stretáme skoro všade. Dnes už neexistuje multimediálne zariadenie, ktoré by HDMI neobsahovalo. TV, počítače, notebooky, herné konzoly, BD/DVD prehrávače, set-top-boxy majú klasické HDMI. Menšie zariadenia ako kamery, fotoaparát či Ultrabooky alebo niektoré tablety majú micro HDMI porty.

Smartfóny disponujú funkciou MHL, vďaka ktorej sa cez microUSB port vedia pripojiť na klasické HDMI v monitore či televízore. V budúcnosti nás čaká ale istá náhrada – USB Type-C. Tento v súčasnosti zázračný port dokáže nielen prenášať obrovské dáta, ale zároveň aj nabíjať pripojené mobilné zariadenie, čím sa stáva omnoho univerzálnejší, ako HDMI.

Pozrite si

USB-C nahradí HDMI, chce to len čas

Zdroj | HAMA
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.