Canon EOS 650D: prvá pravá zrkadlovka s dotykovým displejom!

Canon pred pár dňami predstavil nástupcu modelu EOS 600D, ktorého vybavil najnovšími technológiami, ktoré ponúkajú jeho modely vyšších tried. Unikátnym ho však robí dotykový výklopný displej, ktorý poteší najmä „filmárov“. Prvenstiev má však viacero.

 Canon EOS 650D

Canon EOS 650D je na prvý pohľad rovnaký ako jeho predchodca, líši sa len v detailoch. Ak máte pozorné oko, určite ste si všimli napríklad stereo mikrofón pri koľajničkách, prepínanie do video režimu priamo s tlačidlom zapínania či inak tvarované tlačidlá na zadnej strane. Rozdielov je teda navonok minimálne. Zásadné zmeny sú však vo vnútri. CMOS čip si ponechal rozlíšenie 18 Mpx, no výrobca ho nazýva hybridný. Je to kvôli tomu, že okrem klasického ostrenia pomocou fázovej detekcie vie na ostrenie používať aj detekciu kontrastu. Jeho 9-bodový AF systém má navyše všetkých 9 bodov krížového typu (600D mal len jeden). To je teda prvé prvenstvo v tomto segmente u Canonu.

 Canon EOS 650D

Druhým, hoci menším, je použitie rýchleho procesora DIGIC 5, ktorý v entry-level zrkadlovkách asi málokto čakal. Vďaka nemu sa zlepšilo aj kontinuálne snímanie, 650D umožňuje fotiť rýchlosťou 5 fps (vs. 3,7 fps z 600D). Tým najvýraznejším prvenstvom je použitie 3-palcového výklopného dotykového displeja s rozlíšením 1,04 milióna bodov. Vďaka nemu je možné jednoduchšie ovládať množstvo funkcií aj počas natáčania videa, vrátane výberu bodu ostrenia. Predsalen je dotyk na displeji jemnejší ako stláčanie tlačidiel na zadnej stene. Divné však je, že Canon pôvodné menu nijakým spôsobom nezmenil pre jednoduchšie ovládanie pomocou dotyku. Menu, či rýchle menu poznám veľmi dobre, no neviem si predstaviť niektoré funkcie ovládať dotykom na displeji.

 Canon EOS 650D

Novinkou v modeli EOS 650D je aj HDR režim, vylepšené ISO v rozšírenom režime do ISO 25 600 či integrácia odpaľovačov bleskov priamo do tela. Samozrejmosťou je množstvo režimov, snímanie do RAW (14-bit hĺbka) či Full HD video so stereo zvukom pri rôznych fps (24, 25, 30 fps) a konečne aj s automatickým preostrovaním práve vďaka hybridnému čipu. Nechýba ani USB a HDMI rozhranie, ani slot na SDXC pamäťovky. Novinka sa na trh dostane v priebehu leta za cenu okolo 850 € (len telo), resp. cca 900 € so základným setovým objektívom 18-55 mm.

Canon EOS 650D

Foto: Canon

Komentáre k článku