Bitcoin napriek rastu negatívne vplýva na životné prostredie

Bitcoin si stále drží prvé miesto v rebríčku populárnych kryptomien. Vedeli ste však, že stúpajúca hodnota Bitcoinu negatívne vplýva na ekológiu?

Napriek tomu, že množstvo odborníkov tvrdilo, že sa jedná o bublinu, Bitcoin stúpol z 6 000 eur na viac ako 15 000 za jediný mesiac.

Bitcoin je momentálne známy ako investícia, no v skutočnosti bol vytvorený za úplne iným účelom. Tvorcovia kryptomeny chceli jednoducho vytvoriť alternatívu k fyzickým peniazom, ktorá je decentralizovaná, bezpečná a anonymná.

ZDROJ | coindesk

Pozrite siČo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Problémom je, že každý deň sa vyčerpá až príliš veľa počítačovej energie počas transakcií Bitcoinov, nehovoriac o ostatných kryptomenách, ktoré sa dajú počítať v stovkách.

Energiu čerpá tzv. ťaženie (mining). V dnešnej dobe každá Bitcoin transakcia spotrebuje toľko energie, ako 9 amerických domácností každý deň. Netreba tiež zabúdať na to, že tzv. mineri každý deň inštalujú čoraz viac počítačov, ktoré spotrebovávajú viac energie.

Známy je tiež fakt, že keď by sme zobrali všetku počítačovú energiu potrebnú na Bitcoin sieť, dostali by sme číslo, ktoré je 100 000-krát väčšie ako 500 najvýkonnejších počítačov na svete.

ZDROJ | Pixabay

Pozrite siUnchained Conference – ako sme sa v Hong Kongu stretli s blockchain elitou

Ak si to chcete predstaviť v konkrétnych číslach, celkové použitie energie pri Bitcoin weboch a hardvéri dosahuje 31 terawatt-hodín ročne. Pre porovnanie, je to viac, ako má individuálnu ročnú spotrebu viac ako 150 krajín sveta.

Každý deň sa na tieto procesy spotrebuje viac ako 450 gigawatt-hodín, čo takmer také množstvo, aké spotrebuje celá krajina Haiti na elektrinu ročne. V roku 2019 Bitcoin sieť spotrebuje viac elektrickej energie, ako celé USA a v roku 2020 viac ako celý svet. To sú celkom nepríjemné vyhliadky do budúcna.

ZDROJ | Bitcoin Online

Pozrite siBitcoin vs. banky – v Zimbabwe v tom majú jasno

Pri súčasnom raste Bitcoinov sa dostupná energie na ťaženie bude zmenšovať a bude potrebné vymyslieť alternatívne spôsoby. Aj preto vznikajú kryptomeny, ktoré majú byť menej náročné na životné prostredie ako napríklad chia.

Okrem toho vznikajú snahy, aby sa Bitcoin sieť upravila tak, aby bolo na ťaženie potrebné menej energie. Dôležité je tieto metódy a alternatívy rozvíjať, najmä teraz, kedy sú ekologické problémy a nedostatok fosílnych palív centrom pozornosti mnohých svetových lídrov a spoločností.

ZdrojWired

Komentáre k článku