Reklama

Betón ako kľúč k osídleniu Marsu?

Zdroj | Mars One
Juraj Procházka
Zdroj | Mars One
Zdroj | Mars One

Štartovacie okná pre lety na Mars sa údajne otvárajú každé 2 roky, ale naše skúsenosti a technické možnosti nám zatiaľ nedovoľujú bezpečne vyslať kozmonautov k tejto planéte.

Dostatočne výkonná raketa je v tomto prípade len jedným, a to najľahšie zvládnuteľným, problémom. Takéto nosiče bude mať čoskoro k dispozícii nielen NASA a Roskosmos, ale aj súkromná spoločnosť SpaceX. Napriek tomu sa výprava ľudí na červenú planétu pravdepodobne neuskutoční pred rokom 2030.

Pozrite si

Mars One dostala studenú sprchu z MIT

Niektorí nadšenci sú síce optimistickí , napríklad spoločnosť Mars One chce spustiť osídlenie Marsu vyslaním ľudí jednosmernou cestou, aby tam založili kolóniu, ale jej plány sú nereálne. Myslí si to mnoho vedcov a odborníkov na kozmonautiku. Tvrdej kritike podrobili zámery Mars One okrem iných aj vedci z MIT.

Zdroj | Bigelow Aerospace

Bez ohľadu na to, aj o 15 rokov budú marsovské expedície veľkou výzvou. Polročná cesta v obmedzených priestoroch kozmickej lode bude samotná fyzicky, aj psychicky náročná, pričom posádku môže ohroziť radiácia zo Slnka, aj z kozmu.

Ďalšie oriešky bude treba rozlúsknuť priamo na Marse. Vytvoriť obydlie s ekosystémom a dostatočne odolnou konštrukciou na vzdialenej planéte nebude jednoduché. Dobrou ilustráciou strastí na Marse bol minuloročný úspešný film Marťan.

Prvé posádky sa zrejme na Marse nezdržia príliš dlho a pravdepodobne si vystačia so špeciálnymi nafukovacími obydliami, ktoré budú mať výplň medzi stenami z izolačnej peny. Takúto technológiu nielen pre obydlia, ale aj pre moduly orbitálnej stanice vyvinula americká spoločnosť BIGELOW AEROSPACE.

Pre stálu základňu, nehovoriac o marsovských „mestách“, však bude treba vyvinúť bezpečné konštrukcie s dlhodobou trvanlivosťou. Pritom pre veľkú vzdialenosť nebude možné materiály a vybavenie z drvivej väčšiny dopravovať zo Zeme. Čo je možné na Mesiaci, nebudeme schopní aplikovať na Marse.

Zdroj | Tool

Mnoho projektov uvažuje pri budovaní planetárnych základní s nasadením 3D tlače. Ostáva už „len“ vyriešiť dodávku potrebných materiálov na tlač.

Aj preto vedci intenzívne skúmajú možnosti, ako využiť na planétach miestne zdroje ako stavebné materiály na budovanie obydlí, ale aj ciest. Logicky sa uvažuje o využití regolitu a hornín na vytvorenie špeciálnej betónovej zmesi, ktorú by bolo možné okrem iného aplikovať aj pomocou 3D tlače.

Vedci z katedry civilného inžinierstva na Technologickom inštitúte Robert R. McCormick School of Engineering and Applied Science v americkom Illinois, vyvinuli metódu, ako marsovskú pôdu premeniť na betón. Po primiešaní roztavenej síry do zeminy Marsu sa vytvorí zmes, ktorá po stuhnutí vytvorí betónu podobný materiál.

Pozrite si

NASA odhalila podrobnosti výpravy na Mars

Otvorenou ostáva otázka zdrojov potrebnej síry. Vedci v tomto prípade pripúšťajú, že ideálne by bolo ťažiť ju priamo z bane, objavenej na povrchu. Inou možnosťou je výroba síry chemickou cestou zo sulfátov nachádzajúcich sa takisto na povrchu Marsu. Ale to už je časovo a energeticky náročnejší proces.

Dôležitým aspektom nového materiálu je jeho možné nanášanie pomocou veľkých 3D tlačiarní. Takto by sa dali relatívne rýchlo vybudovať obytné, aj skladové priestory a taktiež prefabrikáty na budovanie ciest a podobne.

https://www.youtube.com/watch?v=s_q7RV6twpU

Výstavba je však len jedným z mnohých kúskov skladačky, ktorú bude treba zvládnuť pre úspešné osídlenie Marsu formou trvalých základní. Nezanedbateľnou výzvou bude vesmírne poľnohospodárstvo, pre zabezpečenie čerstvých potravín a kyslíka pre „Marťanov“.

Kozmonautom na ISS sa len v týchto dňoch podarilo prvýkrát vypestovať kvitnúcu kvetinu (cýniu) na palube stanice. Rastliny podliehali rôznym ochoreniam, za ktoré mohla možno (chýbajúca) gravitácia, ale najmä nesprávny režim pestovania. Takýto prešľap by mohol byť na Marse fatálny, takže kým poletíme, musíme ešte vyriešiť množstvo neznámych.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.