Aspara je jednorazový papierový dron, ktorý sa po doručení zásielky rozloží

Pod pojmom dron si väčšinou predstavíme gadget značky DJI, ktorý natáča videá. Projekt Aspara však skôr vyzerá ako obal z pizze s krídlami. Takýto dizajn ale má svoje opodstatnenie.

Dron s názvom Aspara prichádza z dielne Otherlab. Celý nápad potom zastrešuje vládna agentúra Darpa, ktorá stojí za výskumom a vývojom nových vojenských technológií. A ako spolu tieto dve veci súvisia?

Pozrite siDrony, ktoré budú opelovať kvetiny? Prečo nie

Darpa poverila Otherlab, aby vytvoril drona, ktorý by bol použitý v stavoch núdze, povedzme na doručenie potravín do rozvojových krajín. Malo to však niekoľko háčikov. Nielenže mal dron uniesť náklad a pristáť na stanovenom mieste, po doručení zásielky mal zmiznúť.

ZDROJ | NewAtlas

A tak prišla Aspara. Tá pozostáva z niekoľkých elektrických súčiastok vrátane GPS a malých motorčekov, ktoré zodpovedajú za pristátie drona v danej oblasti a kartónu. Tomu síce rozklad trvá i niekoľko mesiacov, do budúcna však má byť použitý nový materiál založený na báze hríbov, ktorý sa rozloží do niekoľkých dní.

Aspara má byť ďalej schopná niesť náklad s váhou 900 gramov, čo síce nie je veľa, no cieľ je iný. Takýchto papierových lietadielok má byť vypustených naraz niekoľko stoviek alebo tisícok, a to napríklad z lietadla. Tie sa potom dostanú na miesto určenia vzdialené do 50 metrov podobným spôsobom, ako vetrone.

ZDROJ | Otherlab

Plány do budúcna sú jasné. Na drona si brúsi zuby i Red Cross či nezisková organizácia MSF, ktorá funguje podobne ako práve spomínaný červený kríž.

Komentáre k článku