Architektúra Intel Skylake prináša DDR4 pamäte pre masy

V tematickom článku o procesoroch sme spomenuli, že nás čoskoro čaká uvedenie novej generácie procesorov Intel Skylake, ktorá okrem iného prinesie podporu DDR4 pamätí pre široké masy používateľov. Včera sa tak stalo, i keď ide iba o čiastočné predstavenie novej generácie.

Intel Skylake

V rámci vývojového modelu tick-tock (po našom tik-tak) ide o významnejší krok „tock“, kedy Intel na existujúcom 14 nm výrobnom procese priniesol čipy s prepracovanou architektúrou. O zmenách v procesorových jadrách však toho zatiaľ veľa nevieme, dozvieme sa o necelé dva týždne pri plnom predstavení celého portfólia procesorov v rámci Intel Developers Forum 2015.

Intel Skylake

Zatiaľ boli predstavené nadšenecké desktopové modely s odomknutým násobičom, čipy Core i5-6600K a Core i7-6700K. Oproti minulej generácii (v desktope nie Broadwell, ale Haswell Refresh) poklesli frekvencie, spotreba klesla nepatrne na 91 W. Výkon ešte nemožno zhodnotiť objektívne, každopádne v tejto triede sa už niekoľko rokov nič podstatné neudialo a aj teraz zrejme pôjde nanajvýš o nárast v jednotkách percent.

Intel Skylake

Výhodou sú vylepšené možnosti taktovania a zlepšenie parametrov, ktoré priamo nesúvisia s procesorovým výkonom. Napríklad podpora DDR4 (2 133 MHz) pamätí, ktorá má premiéru v procesoroch určených pre masový trh. Doteraz sme ich videli iba v serveroch a v drahej nadšeneckej edícii Intel Core i7 Extreme. Pre istotu je tu podpora DDR3L RAM, tú však využije v desktope asi málokto.

Intel Skylake

Vynovená bola aj grafika, i keď má stále „iba“ 24 výpočtových jednotiek. Zmenil sa systém číslovania – spomínané dva procesory nesú grafiku Intel HD Graphics 530. Najmä do budúcna poteší plná podpora PCI Express 3.0 pre rýchle dedikované grafické karty, ako aj rozhranie SATA Express a M.2 pre bleskové SSD disky až do 4 GB/s. Nové procesory už v obmedzenej dostupnosti nájdete aj v našich obchodoch, budete však potrebovať novú základnú dosku so socketom 1151.

Intel Skylake

Na záver trochu optimizmu. V desktope a zvlášť v spomínaných radoch pre nadšencov pretaktovania výkon dlhodobo stagnuje, v mobilnej sfére je to však úplne iná pesnička. Preto ani od generácie Skylake nemožno očakávať nič iné, ako zameranie sa na mobilné rady procesorov (primárne asi 4,5 – 15 W), kde určite výraznejšie stúpne energetická efektivita, citeľne zrýchli integrovaná grafika a snáď aj narastie surový výkon. Či to tak bude naozaj, sa dozvieme už 18. augusta.

Intel Skylake

Zdroj a foto: Intel, The Verge

Komentáre k článku