Antik Telecom spúšťa Ultra HD vysielanie a prechádza na H.265

Košický triple-play operátor Antik Telecom pripravil zaujímavú novinku nielen pre satelitných, ale aj IPTV zákazníkov – začína ponúkať 4K Ultra HD programy. Na to je však potrebný nový set-top-box Antik Mini 3. Satelitní zákazníci ho dostanú zadarmo.

Antik Telecom tak ako prvý na Slovensku spúšťa komerčné vysielanie v aktuálne najvyššom možnom rozlíšení, 4K Ultra HD. Navyše nové programy budú v kodeku H.265, alebo ak chcete HEVC. Ten na satelite nahradí doterajší H.264 už 17. augusta 2017. Tým získa Antik Telecom ďalšie prvenstvo pre strednú Európu.

Pozrite siH.265 / HEVC – kodek, ktorý bude vládnuť svetu?

Vďaka použitiu H.265 sa dátová náročnosť pre vysielanie zníži o desiatky percent (v porovnaní s H.264). Antik Telecom hovorí až o 64% úspore pre Ultra HD, 62% pre Full HD či 56% pre HD vysielania.

Na to, aby ste si toto vysielanie mohli užiť na svojom Ultra HD televízore potrebujete 3. generáciu set-top-boxu Antik Mini. Novinka s označením 3 bude vo viacerých verziách. Zákazníci satelitných služieb dostanú Antik Mini 3 bezplatne kuriérom na výmu za starší set-top-box Antik Mini 2.

Zákazníci so starším set-top-boxom bez archívu dostanú na výmenu model AB Cryptobox HD-700 s podporou H.265 a Full HD. Výmena sa týka klientov, ktorí si zariadenie kúpili sami u partnerov AntikSat ako aj klientov triple-play služieb na Antik Wi-Fi sieťach.

Klienti IPTV služieb si môžu akýkoľvek pôvodný Antik box vymeniť za poplatok 69,00 €, pričom cena nového boxu je 99,00 €.

Antik Mini 3 je úplne nový set-top-box s ARM procesorom HiSilicon, grafikou Mali-T720 a 2 GB RAM. Aj vďaka výkonnejšiemu hardvéru je schopný podporovať nielen H.265, ale aj VP9 kodek, no nechýba ani podpora HDR či Dolby Digital Plus. Navyše disponuje enkóderom H.264.

Na pripojenie využíva HDMI 2.0a, potešia aj USB 2.0 a USB 3.0 porty či vysielač pre smart home zariadenia na sieti Z-Wave, CVBS výstupom či TOSLINKom na audio. Wi-Fi však chýba. Dokúpiť sa bude ale dať cez tzv. dongle. Antik Mini 3 sa vyrába vo verzii IPTV, so satelitným (DVB-S2+IP), terestriálnym (DVB-T2+IP), alebo káblovým tunerom (DVB-C+IP).

Neskôr majú pribudnúť set-top-boxy s podporou Ultra HD ako Nano 3, určené pre OTT vysielanie a hospitality a Nano Lite – low-cost model postavený na OS Android.

„Vďaka novým set-top boxom Antik Mini 3 môžeme ako prví na Slovensku sprístupniť divákom dokonalý zážitok z veľmi vysokého rozlíšenia a to nielen v podobe testov, ale reálnym trvalým TV vysielaním,“ povedal Igor Kolla, generálny riaditeľ ANTIK Telecom

Medzi štvoricou prvých 4K Ultra HD kanálov bude aj medzinárodná stanica Fashion TV. Ide pritom o natívne 4K Ultra HD rozlíšenie, nie dopočítavanie z Full HD pri 50 fps a 20 Mbit/s dátovom toku. Stanica spolu s ďalšími bude dostupná pre všetkých zákazníkov už v základnom balíku.

Medzi ďalšie stanice patrí Funbox 4K a dvojica vlastných staníc TV Piánko 1 4K a TV Piánko 2 4K. Ďalšie stanice by mali pribúdať postupne, operátor nechcel špecifikovať o ktoré sa bude jednať. Viac by sme mali dozvedieť už niekoľko týždňov, resp. na jeseň po kongrese v Cannes.

Komentáre k článku