Android O je dostupný pre developerov, pre používateľov príde v lete

Google počas svojej každoročnej konferencie Google I/O 2017 predstavil niekoľko ďalších noviniek, ktoré môžeme očakávať v novom operačnom systéme Android O. Nový systém je navyše dostupný pre developerov a do našich vreciek príde koncom leta.

ZDROJ | Droid Life

Prvé smartfóny s novým OS Android O môžeme očakávať na výstave IFA 2017 v Berlíne začiatkom septembra, no už teraz vieme hlavné novinky nového systému.

O ňom sme už čo-to počuli koncom marca, kedy Google vypustil prvé informácie o jeho hlavných novinkách. Jednou z tých najhlavnejších je možnosť personalizácie notifikácií. Tie bude možné upraviť tak, že na displeji uvidíte len notifikácie na udalosti, o ktoré máte záujem.

Noviniek ohľadom notifikácií je ale viacero. Tým sme sa venovali už v marci, rovnako ako novej funkcii Obraz v obraze (PiP).

ZDROJ | Google

Novinkou, ktorú Google odhalil na I/O 2017 je ale Notification Dots (Notifikačné bodky). Ide o nový spôsob zobrazovania notifikácií pomocou malých bodiek pri ikonkách aplikácií. Na ich prezeranie bude stačiť podržať prst na ikone a notifikácie sa zobrazia v „bubline“ pri nej.

Ďalšou podstatnou novinkou je úspora energie vďaka obmedzeniu aplikácií bežiacich na pozadí. Tu je však potrebný i zásah developerov aplikácií. Pre nich ale Google pripravil aplikáciu Play Console Dashboard pre zisťovanie energetickej náročnosti procesov.

Potešiť má tiež dvojnásobne rýchlejší štart celého systému, ale aj chodu aplikácií.

Novinkou pre Android O bude masívnejšie využívanie umelej inteligencie. Napríklad aj pri takej banálnosti akou je kopírovanie a vkladanie textu. Funkcia Smart Text Selection sa postará o to, aby ste kopírovali slová, ktoré dávajú dokopy zmysel.

Napríklad bude stačiť 2x kliknúť na časť adresy a funkcia ju automaticky vysvieti celú. To isté platí aj pri kopírovaní telefónnych čísiel apod.

Medzi novinky Android O sa zaraďuje aj funkcia Google Play Protect, ktorú Google predstavil samostatne. V novom systéme už bude integrovaná automaticky. Poslúži na skenovanie aplikácií z Play Obchodu, pričom jej hlavným prínosom má byť ochrana pred nežiadúcimi útokmi. Play Protect bude mať tiež právo vymazať infikované aplikácie. Jej súčasťou bude tiež appka Find My Device.

Pre zvýšenie pohodlia a šetrenie času je pripravené aj Autofill API. To poslúži na automatické vypĺňanie používateľských informácií v appkách tretích strán. Stačí mať napríklad v Chrome uložené prihlasovacie heslá do sociálnych sietí a nainštalovať appku niektorej z nich. Systém automaticky vyplní údaje bez nutnosti ich opätovného zadávania v aplikácii.

Pozrite siProjekt Treble – omnoho rýchlejšie updaty od Androidu O

Systém sa tiež dočká novooznámenej modulárnej platformy pod označením Project Treble, vďaka ktorej budú updaty systému podstatne rýchlejšie.

Google Android O zatiaľ vypúšťa do sveta ako Developer Preview 2 Public Beta. Ten je dostupný len pre developerov. Do smartfónov sa Android O dostane koncom leta, resp. začiatkom jesene. Do Vianoc bude pritom na trhu už niekoľko smartfónov s novým OS.

 

ZdrojAndroid Developres

Komentáre k článku