Analóg sa vracia, zrkadlovka Reflex I fotí na 35 mm film

Nie je to až tak dávno, čo profesionálni fotografi odmietali digitálne technológie vo svojich aparátoch, no časom väčšina z nich prešla práve na digitálne modely. Vo svete tak pomaly, ale isto začali miznúť klisické analógové modely. V súčasnosti už takmer neexistuje novší model. Reflex I to chce zmeniť.

Hoci zatiaľ ide iba o projekt na obľúbenej crowdfundingovej platforme Kickstarter, vďaka nadšencom analógovej fotografie je už pár dní po spustení kampane vyzbieraných o 20% viac prostriedkov, ako výrobca potrebuje.

Britská spoločnosť s rovnomenným názvom si povedala, že chce priniesť späť na trh kúsok histórie a nadšenie z analógového fotografovania. Moderná analógová zrkadlovka s retro dizajnom navyše prináša aj čosi navyše, čo doteraz SLR fotoaparáty nemali.

ZDROJ | Kickstarter

Pri pohľade spredu zaujmú akési dva blesky po stranách. Blesk je v skutočnosti iba jeden, okienko vľavo obsahuje LED svetlo na prisvecovanie tmavých scén.

Dizajn nie je najdokonalejší, no aj to má svoj dôvod. Reflex I je prvý SLR fotoaparát pre masy, ktorý je modulárny. Vymeniť sa dá časť s bajonetom (tzv. I-Plate), ale aj zadná časť s filmom (I-Back). Vďaka tomu má byť výrazne jednoduchšie používanie iných objektívov či výmena filmu.

ZDROJ | Kickstarter

Reflex I bude v predaji s bajonetom M42, no v predaji budú aj I-Plate pre Nikon F, Olympus OM, Canon FD a Pentax PK objektívy za 35 libier. I-Back bude v balení iba jeden, no dokúpiť bude možné viaceré, vďaka čomu budú môcť fotografi meniť rôzne filmy (s rôznymi citlivosťami či farbami) aj počas fotenia. Cena zadnej steny I-Back je 65 libier.

Samozrejmosťou je plne manuálny režim s možnosťou nastavenia času a clony, no manuálny je aj systém ostrenia. Nechýba ani DOF. Vo vnútri je Li-Ion batéria dobíjateľná cez USB-C port.

ZDROJ | Kickstarter

Reflex I je zároveň open-source projektom, takže ktokoľvek, resp. akákoľvek spoločnosť preň môže vyrobiť príslušenstvo či dokonca jednotlivé časti. Telo je z horčíkovej zliatiny, má rozmery 134 x 74,5 x 34 mm a hmotnosť dosahuje 490 gramov. Predáva sa bez objektívu, no k dispozícii je aj kit s objektívom Helios-44 58 mm f/2,0. V predaji budú aj samostatné objektívy s cenou 89 libier a to konkrétne spomínaný Helios 44 a Pentacon 50 mm f/1,8.

Samotný fotoaparát (telo) stojí cez Kickstarter 350 libier (cca 396 €). Kit s objektívom stojí 439 libier (cca 496 €).

ZDROJ | Kickstarter

Ak sa britskej spoločnosti podarí vyzbierať 150 000 libier, teda o 50% viac, ako požaduje na spustenie výroby, do fotoaparátu Reflex I pridá aj Bluetooth. To nebude slúžiť na vzdialené ovládanie, ale získavanie informácií o fotografiách (EXIF) do aplikácie v smartfóne. Niečo ako notes, ktorý používali fotografi kedysi upravený do podoby 21. storočia.

ZDROJ | Reflex
ZDROJ | Reflex

 

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku