Reklama

Americká firma bude čipovať zamestnancov

Zdroj | Crosswalk
Juraj Procházka
Zdroj | Crosswalk
Zdroj | Crosswalk

Pre mnohých nevyspytateľná nočná mora, pre iných spásonosné riešenie. Identifikácia a autentifikácia pomocou implantovaných mikročipov môže nahradiť všetky prívesky, identifikačné karty, ba dokonca aj preukazy. Stačí sa priblížiť k čítačke a všetko je vybavené.

Pozrite si

Čo je to Near Field Communication – NFC?

Takto jednoducho funguje bezdrôtová identifikácia pomocou čipu zataveného v sklenenej kapsule veľkosti zrnka ryže. Technológiu RFID (rádio-frekvenčná identifikácia), prípadne NFC (Near Field Communication) dobre poznáme z obchodov, knižníc, či mobilných telefónov.

Zdroj | Three Square Market

Viac-menej úspešne sa používa aj pri čipovaní hospodárskych, aj domácich zvierat. Ten skrytý otáznik je reakciou na to, že mestská, ani štátna  polícia často vôbec nie je vybavená RFID čítačkou, takže zatúlaného psa, alebo mačku nevie identifikovať, hoci má čip.

Namiesto biometrie

Spoločnosť Three Square Market z Wisconsinu nedávno oznámila, že sa stane prvou americkou firmou, ktorá svojim zamestnancom implantuje RFID mikročipy. Čip veľkosti zrna ryže bude na báze dobrovoľnosti vložený pod kožu medzi palcom a ukazovákom. Doteraz sa do programu zapísalo 50 z 85 zamestnancov spoločnosti.

„Odvážlivci“ budú „zaštepení“ na „čipovej párty“, ktorá sa má konať začiatkom augusta. Tristo dolárové náklady na čip, ako aj náklady na implantáciu a čítačky pokryje zamestnávateľ.

Pozrite si

Intel buduje v Izraeli „nočnú moru“ zamestnancov

Pracovníci, ktorí budú mať vo svojich rukách implantované čipy, ich budú môcť použiť na otváranie dverí, nakupovanie v automatoch, prihlásenie sa do počítačov v sieti, alebo používanie kopírovacích strojov.

Zdroj | Warosu

Vzhľadom na otvorené obavy z možného zneužitia údajov Three Square Market ubezpečila verejnosť, že program je pre všetkých zamestnancov dobrovoľný.Uvádza tiež, že čip nie je možné použiť na sledovanie podobným spôsobom ako GPS a údaje prenášané medzi čipom a čítačkou sú šifrované.

Zbytočná paranoia?

Je pravdou, že technológia RFID pracuje len na krátke vzdialenosti, preto je extrémne nepravdepodobné, nie však vylúčené, odpočúvanie rádiovej komunikácie medzi čipom a čítačkou. V praxi prenos funguje na vzdialenosť maximálne jeden meter, pri NFC sú to len centimetre.

Pozrite si

Inteligentné etikety Xerox budú bičom na falšovateľov

RFID „skimming“ je forma bezdrôtovej digitálnej krádeže, kde kriminálnik získava informácie z neďalekého čipu. Čip má informáciu uloženú v pamäti a keďže nemá žiadny vlastný zdroj energie, vysiela, len keď je kontaktovaný elektromagnetickou vlnou z čítačky. Z jej energie zároveň na krátku dobu napája svoj vysielač a odošle šifrovanú informáciu.

Pomocou vysokosmerovej antény by hacker teoreticky mohol tento signál prečítať aj na dostatočne veľkú vzdialenosť na to, aby sa mohol ukryť. Inou možnosťou by bolo nastražiť falošnú RFID čítačku, ktorej by čip odoslal informáciu. Ak by sa ju podarilo dešifrovať, bolo by možné údaje zneužiť.

https://www.youtube.com/watch?v=S_4Yu5H667E

RFID čip síce nebude možné zneužiť na sledovanie osôb tak, ako zariadenia so vstavaným GPS (GLONASS, GALILEO, atď.) prijímačom, ale na základe jednotlivých komunikácií s čítačkami isté sledovanie možné bude. Podobne ako pri používaní platobných kariet.

Identifikačné RFID čipy sú pritom len jednou z prvých lastovičiek implantovanej elektroniky. Nadšenci trans-humanizmu, ktorí chcú integráciou strojov a človeka vytvoriť dokonalejšie a odolnejšie organizmy, sa tešia na mnoho ďalších implantátov. Mali by nám priniesť citlivejšie zmysly, prípadne väčšiu silu. Okrem lekára potom budeme musieť občas skočiť aj na STK a do servisu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.