Ako praská bublina Bitcoin a ako sa opäť nafukuje

Tento týždeň prekonala kryptomena Bitcoin magickú hranicu 10 000 dolárov a v našej mene prekonala 9 500 eur za 1 Bitcoin. Následne však klesla o viac ako 2 000 dolárov. Prudký rast a následne pokles zaznamenali takmer všetky známe kryptomeny.

Po tom čo sa Bitcoin dostal na hranicu 11 000 dolárov a za 12 hodín stúpol o 1 000 dolárov, klesol spätne na približne 9 000.

Kvôli extrémnej volatilite Bitcoin narástol od začiatku tohto roku o viac ako 1 000 %. Mnoho teoretikov varovalo, že sa mena dostala na hodnotu, pri ktorej bublina môže prasknúť. Napriek poklesu sa však očakáva opätovný nárast.

Tiež sa hovorí o nástupe veľkých hráčov a investorov, ktorí doteraz vnímali Bitcoin ako drobnú investíciu. Po prekročení hranice 10 000 dolárov však bude Bitcoin zaujímavý aj pre veľké spoločnosti.

ZDROJ | photobucket

Pozrite siBitcoin láme rekordy, čoskoro zrejme bude stáť 10 000 dolárov

Dôkazom o náraste investorov je aj londýnska spoločnosť Blockchain.info, ktorá je svetovo-najväčším poskytovateľom virtuálnej peňaženky na uskladnenie Bitcoinov. Práve táto spoločnosť oznámila, že v stredu tento týždeň zaznamenali najväčší počet nových používateľov a to až 100 000, čím sa pridali k 19 miliónom už zaregistrovaných zákazníkov.

Vedec z Cambridgskej univerzity Judge Business School, Garrick Hileman, sa vyjadril, že Bitcoin už neplní úlohu meny, ale mánie. Garrick je stúpencom názoru, že Bitcoin je vysoko rizikový a celý trh sa môže kedykoľvek zrútiť.

Trhový analytik a FX broker vo firme AxiTrader, James Hughes, sa vyjadril, že ako všetci sezónni predajci vedia, všetko čo raketovo rastie, zvyčajne aj rýchlo padá dolu keď príde správny čas.

ZDROJ | Wikipedia

Pozrite siBitcoin vs. banky – v Zimbabwe v tom majú jasno

Treba tiež spomenúť, že prudký nárast a následný pád zažili aj ďalšie meny, ako napríklad Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple či Litecoin. Napriek tomu sa očakáva stabilizovanie a opätovný rast, ktorý prekoná doterajšie rekordy.

Skeptici meny tvrdia, že sa jedná o klasickú bublinu, ktorá nemá žiaden vzťah s finančným trhom a ekonómiou. Šéf banky JPMorgan, Jamie Dimon, sa vyjadril, že sa jedná o podvod.

Andrew Milligan, hlava investičnej stratégie pre firmu Standard Life, sa vyjadril: Kto tvrdí, že Bitcoin nemôže dosiahnuť 100 000 dolárov?

ZdrojReuters

Komentáre k článku