Adobe vylepšilo Lightroom aj Photoshop, pridalo Lightroom CC

Adobe na prebiehajúcej konferencii Adobe MAX 2017 predstavuje samé novinky. Tie najzaujímavejšie obsahujú ako obyčajne Photoshop a Lightroom, azda dva najpopulárnejšie fotoprogramy na svete. Noviniek sa však dočkali aj programy ako InDesign, Illustrator či Premiere Pro.

Základom pre všetky novinky a vylepšenia je Adobe Sensei, umelá inteligencia so strojovým učením. O umelej inteligencii v rukách Adobe sme pritom počuli už pred pár mesiacmi, hoci v trochu iných súvislostiach.

Sensei podľa Adobe „využíva naše znalosti z oblasti kreativity, dokumentov a marketingu, ktoré sme získavali celé desaťročia, a v prostredí, v ktorom sa umelá inteligencia spája so strojovým učením, zužitkováva bilióny obsahových a údajových zdrojov. Vyhľadávanie zodpovedajúcich obrázkov v miliónoch zdrojov, pochopenie významu a atmosféry dokumentov či zameranie na dôležité časti cieľových skupín – Adobe Sensei to všetko s prehľadom zvládne.“

Adobe Photoshop CC

Najpoužívanejší program Photoshop dostal novinky v podobe lepšieho usporiadania štetcov a ich výkonu. Po novom je tak možné organizovať a ukladať štetce v požadovanom poradí, meniž poradie presúvaním myšou, vytvárať priečinky a podpriečinky, meniť mierky náhľadu ťahov štetcom, prepínať nové režimy zobrazenia a ukladať predvoľby štetcov s nepriehľadnosťou, tokom, režimom zmiešavania a farbou.

Dostal tiež variabilné písma. S novou technológiou písiem od spoločností Adobe, Apple, Google a Microsoft je tak možné definovať variácie v rámci každého podporovaného písma z hľadiska hrúbky, výšky, sklonu atď.

Novinkou je nástroj Curvature Pen, možnosť pracovania s 360° panorámami, pribudla tiež možnosť prístupu k fotografiám z Lightroomu, rýchle zdieľanie, vylepšené podpisy, podporu formátu HEID, ovládača Microsoft Dial a množstvo ďalších. Úplne všetky novinky nájdete na webe Adobe.

Adobe Photoshop Lightroom Classic CC

Zdá sa vám tento názov nejaký pridlhý? Nie ste sami. Ide pritom o Lightroom CC, ktorý sme poznali doteraz. Keďže sa pod názvom Lightroom CC bude objavovať od Adobe čosi celkom iné, k názvu jednoducho pridali Classic, ako klasický, ktorý už poznáme.

Novinkami majú byť hlavne zlepšenie rýchlosti v každom smere a to nielen pri načítavaní fotografií, ale aj importovaní či práci s nimi.

Horúcou novinkou sú však nástroje Range Masking Tools – Color and Luminance Range Masking, ktorými disponuje aj Adobe Camera Raw. Vďaka nim je možné vo fotografii jednoduchšie a rýchlejšie vyberať konkrétne plochy pre úpravu.

Ďalšie vylepšenia sú len minoritné, no ak vás zaujímajú, nájdete ich taktiež na webe Adobe.

ZDROJ | Adobe

Adobe Lightroom CC

Nenechajte sa zmiasť, nejde o Lightroom ako ho poznáte doteraz. Lightroom CC je úplne nová platforma pre fotografov, ktorí chcú mať všetko pokope na jednom mieste. Nie je však zadarmo. Za 1 TB priestor zaplatíte mesačne 19,99 USD (bez DPH), resp. 14,99 € na prvý rok pre používateľov Creative Cloud služieb od Adobe.

Lightroom CC je vlastne cloud úložiskom pre všetky fotografie, vďaka čomu sa k nim autori dostanú z akéhokoľvek zariadenia a to v plnej kvalite. Cestou z fotenia si tak môžu už vytriediť tie najlepšie fotografie, klientom ukázať celé portfólio apod.

Samozrejmosťou sú rozsiahle knižnice, označovanie kľúčovými slovami, ktoré môže byť aj plne automatické či rýchle zdieľanie na sociálne siete. Úložisko v cloude je pritom škálovateľné a každý si ho môže prispôsobiť podľa svojich potrieb. Nechýba ani zálohovanie všetkých dokumentov.

Keďže ide o cloudové riešenie, na rýchly chod nie je potrebné výkonné zariadenie. Všetky úpravy prebiehajú na serveroch Adobe. Aj Lightroom CC pracuje na Adobe Sensei.

Amatérski fotografi môžu Lightroom CC využívať za menej (9,99 USD), no len s obmedzenou kapacitou 20 GB. Appku Lightroom CC je možné nainštalovať na Android, iOS, Windows aj macOS, no pracovať s fotkami je možné aj cez prehliadač.

Komentáre k článku